Trh s chytrými gadgety je přeplněn zbytečnými a nesmyslnými udělátky, které ti akorát provětrají peněženku. Občas se ale najde něco, co fakt funguje. Třeba jako chytrý prsten Oura.
Moderní doba je plná chytrých hodinek, nutričních aplikací a prázdných slibů o pekáči buchet ještě před plážovou sezónou. Prsten Oura mě zaujal už ve své první generaci a jsem věrným podporovatelem napříč všemi verzemi. Důvodů je několik. Finské technologické společnosti mám rád (mrk mrk Nokia), Oura jako jeden z mála prstenů navíc nabízí medical-grade senzory, které se měří s těmi nejlepšími v oboru medicíny. A to za necelých 10 tisíc korun fakt chceš.

Takže…jak vypadá den a spánek s prstenem Oura?
Oura tě má přečteného
První věc, kterou tě Oura naučí, je poslouchat svoje tělo. A to nemluvím o zbytečných komentářích jako „jsi unavený*á“. Oura trackuje celou řadu metrik, od klidové tepové frekvence, HRV a tělesné teploty až po bilanci spánku, okysličení krve či kardiovaskulární věk. V každé sekci pak vytváří vlastní skóre s přidruženými tipy na zlepšení, takže je velmi jednoduché sledovat statistiky a především se snažit o pozitivní změnu. Pojďme si přiblížit několikaleté zkušenosti, nasoukané do jednoho dne.

Takže, hned ráno jsem viděl skóre Připravenost 88 – optimální. Klidová tepovka 47 BPM? V podstatě jako mnich v meditačním retreatu. HRV (variabilita srdečního tepu) také optimální. Oura poradí, že je tělo dobře odpočaté a dneska by vůbec nebylo na škodu trochu více zapřáhnout. Možná hoďka v posilce, trochu více manuální práce nebo pořádný hike někam na Sněžku.
Spánek: Nespíš víc. Spíš líp
Moje spánkové skóre bylo 75, což značí, že spím „dobře“, ale rozhodně je tu prostor pro zlepšení. Jestli mě Oura něco naučila, tak to, že spánek je metrika, která je na opravu nejkomplikovanější, jelikož do ní spadá velká řada faktorů – trefil jsem své spánkové okénko? Jedl jsem před spaním? Kofein méně než šest hodin před spaním? Nakonec populární problém moderní doby – čumíš do telefonu před spaním? Ano, bohužel.

Průměrně jsem spal 7 h 57 m, což je skoro učebnicové. REM fáze? 1 h 11 m – slušné. Ale hluboký spánek? 39 minut – tady je to dlouhodobě nízké a pokud nemám celý víkend maximálně v chillu, tak to výš prostě nedám.
Takže ano, spím dostatečně dlouho. Ale Oura mi řekla, že načasování usínání by mohlo být lepší – ideálně mezi 22:45 – 23:30. Cíl pro další dny? Víc respektovat večerku.
Aktivita a regenerace: Diagnostika budoucnosti
Zatímco jsem si myslel, že jsem docela aktivní, Oura mi s klidem ukázala realitu: 24 aktivních kalorií z cílových 600. Skóre aktivity? 65 – jakože „not bad“, ale také žádná hitparáda. Doba nečinnosti: 1 h 56 min. Samozřejmě musíš dobře znát svůj time management – v den, kdy mám celodenní šichtu s psaním článků a průzkumem trendů nikdy nedosáhnu takového počtu spálených kalorií, jako u volnějšího dne plného procházek, boxu a silového cvičení. Mimochodem, box má Oura moc ráda. Během hodiny u pytle klidně spálíš přes 1000 kalorií. Takže, pár dní v klidu nikoho nezabije. Ale ať z toho není pravidlo.

Dostal jsem taky malé varování: „Plnění denních cílů – Pozor.“ Takže jasně, procházka na kafe nestačí. Ale zase: frekvence pohybu, regenerace a celková fyzická aktivita – všechno optimální. Prsten zřejmě chápe, že mám život a ne vždycky čas na maraton. Prsten se navíc neustále učí a přizpůsobuje algoritmy tvému životnímu stylu. Skvěle se dá vyhnout i nemocem, protože Oura má zdravotní „budíček“, který upozorní na nastupující symptomy a ty tak stihneš doběhnout pro Coldrex ještě předtím, než se nemoc pořádně rozjede.
Jedna z nejzajímavějších metrik je sledování stresu a celkové vitality, což je příjemný bonus oproti těm „nudným“ statistikám. V mém případě prsten zaznamenal jen 15 minut stresu za den a 15 minut regenerace. Průměrná tepovka přes den? 61 BPM.
Co se týče srdce – kardiovaskulární věk je o šest let nižší než reálný věk. Tato metrika mě baví, protože mi v zásadě dává najevo, v jak dobrém fyzickém stavu jsem nezávisle na svém věku a jak jednoduše dokážu vyběhnout schody do čtvrtého patra v nadcházejících letech. V mém případě? Usain Bolt by mohl závidět.
Kardio kapacita je sice 40 (průměrný výkon), ale pořád se dá vylepšit a už jsem se jednou dostal na úroveň Skvělý výkon. Oura mi dokonce doporučila šestiminutový test chůze, takže výmluvy na „nemám čas“ už neplatí.
Shrnutí: Gadget, který ti zlepší život
Po takové době s Ourou chápu, že je to hlavně na tobě, zda se statistikami necháš zahltit, nebo inspirovat. Je to jako mít vlastního digitálního kouče, co tě neotravuje, ale jen ti v tichosti říká: „Hele, dneska zvolni,“ nebo „Čas zapřáhnout, spal jsi dobře.“
Získal jsem hlubší vhled do svých spánkových rytmů, naučil se rozpoznávat varovné signály únavy nebo stresu a přestal se spoléhat na pocity, že „dneska se cítím nějak divně“. Oura ti ukáže data a s daty se dá něco dělat. Tak to zkus.