Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 28. 2. 2020 svátek má Lumír

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze
8
Šimon Kucka
2. leden 2018, 16:20
Čas čtení: 4:25

4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

Podařilo se tvůrci seriálu Charliemu Brookerovi zanechat diváky v němém úžasu?

Šimon Kucka
2. leden 2018, 16:20
Čas čtení: 4:25
4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti
Zdroj: Zeppotron/Channel 4/Netflix
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Uběhl přesně rok od uvedení 3. série jednoho z nejlepších seriálů současnosti, který se nedá srovnat s žádným jiným. Tisíce fanoušků si tak ve svých kalendářích zakroužkovaly 29. prosinec 2017, kdy měla na streamovací službě Netflix premiéru čtvrtá série tohoto úžasného britského seriálu. S postupným šílenstvím, jaké Black Mirror během tří odvysílaných sérií dokázal vyvolat, byla očekávání od blížící se čtvrté série obrovská. Pojďme si tedy jednotlivě představit každou ze šesti částí, které v pátek zavítaly na Netflix a zjistit tak, zda se nejnovější sérii podařilo překonat tu předešlou.


4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

 

Úvodní epizoda nese název U.S.S. Callister a jde vlastně o jakousi parodii na Star Trek, který se v této epizodě nazývá Space Fleet. Tvůrci si hned na začátek neodpustili menší easter egg, kdy jedna z hlavních postav říká, že má seriál nahraný na VHS, DVD a Blu-ray a že dnes bychom ho zřejmě našli někde na Netflixu. Podstatou příběhu je přenesení své mysli prostřednictvím moderních technologií do počítače, čehož však lze velmi snadno zneužít.

 

Jelikož jsou dějové zvraty primární ingrediencí Black Mirror, můžete se těšit na několik kvalitních mindfucků. Herecké výkony jsou na té nejvyšší úrovni, vyzdvihl bych však Jesseho Plemonse, kterému zřejmě role záporáků sedí (hrál i Todda z Breaking Bad). Režii ani scénáři není co vytknout, napínavý děj vás zatlačí do sedačky a ke konci epizody téměř nemrknete. Pravděpodobně jde o nejlepší díl čtvrté série a jeden z nejlepších dílů celého seriálu. 9,5/10

 

4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

 

Druhá v pořadí přišla část s názvem Arkangel. Na tu jsem byl osobně zvědavý nejvíce, protože se režie ujala dvojnásobná držitelka Oscara Jodie Foster. Příběh si bere na mušku výchovu dětí a neustálé monitorování jejich aktivity, z čehož může být více škody než užitku. Charlie Brooker se pohrává s myšlenkou, co se stane, když dítě, které nemělo nic povoleno, najednou může všechno.

 

Epizoda mě přinutila zamyslet se, protože se vším, co se v ní odehrává, se už v menší míře setkáváme i v současnosti. Naneštěstí, pro epizodu je závěr už jen předvídatelnou špičkou ledovce. Foster nezůstává své pověsti nic dlužná, a tak si po jedné z epizod seriálu House of Cards může na své režisérské konto připsat další povedený počin. Spíše než hereckými výkony zaujala tato epizoda pointou a vzkazem, za což jí uděluji slušných 7,5/10.

 

4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

 

Ve třetí části nazvané Crocodile jsme se přenesli na zasněžený Island. Hlavní hrdinkou je žena jménem Mia, u které se jednoho dne ukáže bývalý přítel, připravený odhalit světu ohavné tajemství, jaké spolu oba sdílejí. Na pozadí jejího příběhu probíhá vyšetřování pojistné události, kde se využívá čtení mysli, aby se tak dokázala vina či nevina poškozeného.

 

Co se však stane, když se jedním ze svědků stanete vy a myslí vám nekoluje nic jiného než vámi spáchána vražda? Napětí se začíná budovat již v první minutě epizody a nepřestane až do samého závěru. Volný pád a mrazivý herecký výkon představitelky Mii, Andrey Riseborough, který jako by přesně zapadal do zasněžených hor Islandu. Nemohl jsem si pomoci, ale při překvapivém konečném rozuzlení mi zůstal na rtech jen hloupý úsměv. 8/10

 

4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

 

I když nejsem příliš velkým fanouškem romantického filmového žánru, epizoda Hang the DJ mě skutečně oslovila. Čtvrtý díl čtvrté série Black Mirror se zaměřuje na problém s hledáním si životního partnera. Lidé zde používají systém přirovnatelný k dnešnímu Tinderu, který jim vyhledá vhodného kandidáta a zároveň řekne, jak dlouho jim vztah má vydržet. Příběh se zaměřuje na pár Franka a Amy. Ti si sednou hned na prvním rande, jejich vztah je však omezen pouze na pár hodin. Dále musí střídat jiné partnery, dokud se dostanou k takzvanému „ultimate match“, což je něco jako perfektní partner. Oba jsou však přesvědčeni, že jejich perfektním partnerem je právě ten druhý.

Strukturou může tato epizoda připomínat San Junipero z předešlé třetí série, a to zejména přítomným optimismem a odlehčenou atmosférou. No nebyl by to Black Mirror, kdyby to celé nemělo jeden velký háček. Děj vás přinutí fandit Frankovi i Amy, přičemž každý divák si tu najde něco z vlastního života. Bezchybné režii v podání Tima Van Pattena, režiséra několika dílů Game of Thrones, Boardwalk Empire, Sopranos či The Wire, není co vytknout. Emočně na mě Hang the DJ zapůsobilo asi nejsilněji, protože ještě na druhý den po zhlédnutí ve mně zůstával hřejivý pocit, že láska tam někde zřejmě existuje. 9/10

 

4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

 

Pravděpodobně největší očekávání byla kladena na epizodu Metalhead. Z té se především díky svému černobílému vizuálu, na jaký nejsou fanoušci Black Mirror zvyklí, stalo lákadlo celé čtvrté série. Děj je zasazen do postapokalyptického světa, kde jsou lidé pronásledováni a vražděni mechanickými tvory, jež připomínají psy. Úvodem je nám představena trojice sestávající ze dvou mužů a ženy, která se snaží získat nějaký důležitý předmět ze skladu. Tam je jeden ze „psů“ přepadne a musí se tak vydat na zběsilý útěk za záchranou vlastního života. Ústřední postavu si zahrála herečka Maxine Peake, té jsem však během celých 41 minut stopáže vůbec nemohl přijít na jméno.

 

Celá epizoda byla jakási nemastná-neslaná, ale zklamal zejména závěr, který mě nepříjemně zaskočil, protože na takový konec nejsme u Black Mirror vůbec zvyklí. Na celé části nazvané Metalhead mi úsměv na tváři vykouzlil snad jen drobný detail, který dozajista potěší obyvatele Česka a Slovenska. Velká očekávání tedy opravdu nebyla na místě, ba dokonce si myslím, že jde o jednu z nejslabších epizod seriálu jako takového. 6/10

 

4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

 

Závěrečná epizoda byla zřejmě tou nejpodivnější, jakou jsme v seriálu Black Mirror mohli vidět. Tedy v tom pozitivním smyslu. Režie dílu s názvem Black Museum byla svěřena do rukou Colmovi McCarthymu, režisérovi hitu Peaky Blinders a jedné epizody Sherlocka. McCarthyho účast na seriálu naznačovala, že by mohlo jít o opravdu zajímavou epizodu, což se v konečném důsledku i potvrdilo. Mladá žena na své cestě po Americe zabloudí do opuštěného muzea. Nejde však o obyčejnou nudnou atrakci, ale o muzeum zločinů, kde se ke každému artefaktu váže příběh s kriminálním pozadím.

 

Charlie Brooker nám zde připravil zřejmě nejvíce dějových zvratů a ještě více easter eggů s odkazy na předchozí části. Právě díky těmto odkazům se dá předpokládat, že jednotlivé příběhy ze světa Black Mirror se odehrávají ve stejném vesmíru. Epizoda sestává z poslepovaná příběhů, které mají společného vypravěče. Děj má skvělou gradaci a ještě lépe se mu daří budovat napětí. Nudit se rozhodně nebudete ani u jednoho z příběhů. Konečné rozuzlení vás přinutí ještě pár minut přemýšlet nad tím, co jste právě viděli, abyste to mohli strávit. 9/10

 

4. série Black Mirror nebere na nikoho ohled a svou originalitou zachází za hranice představivosti

 

Pokud bych měl čtvrtou sérii zhodnotit jedním slovem, bylo by to slovo jiná. Diváci dostali zřejmě nejoriginálnější díly, což může být jak k užitku, tak i na škodu. Chci vyzvednout hlavně geniální a kreativní nápady tvůrce seriálu Charlieho Brookera. Pevně doufám, že se spolu s ostatními fanoušky dočkám i páté série, protože seriál, který by se originalitou vyrovnal či dokonce jen přiblížil k Black Mirror, zatím neexistuje.

Ktorá časť štvrtej série Black Mirror sa vám páčila najviac?
1. U.S.S. Callister
100 hlasů
2. Arkangel
37 hlasů
3. Crocodile
28 hlasů
4. Hang the DJ
115 hlasů
5. Metalhead
16 hlasů
6. Black Museum
147 hlasů
Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Zeppotron, Channel 4, Netflix Tagy: black mirror
Ohodnoť článek
22
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.