Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 29. 1. 2020 svátek má Zdislava

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
1
Ondřej Jarůšek
16. srpen 2019, 19:54
Čas čtení: 6:23

Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli

Obdivuhodný životní příběh Julia Vargy není tak známý, jak by měl. V dětství jej postihla zákeřná nemoc, která mu zkroutila tělo a způsobovala nesmírnou bolest, přesto však dělal to, na co mnozí neměli odvahu.

Ondřej Jarůšek
16. srpen 2019, 19:54
Čas čtení: 6:23
Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli
Zdroj: Paměť národa
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

„Bůh takovým těžkým křížem obdarovává jenom ty, o kterých ví, že to vydrží.“ Přesně tak by podle Dany Vargové odpověděl její syn Julek každému, kdo by se zajímal o to, jak se dokáže člověk vyrovnat s tak krutým životním osudem, jako byl právě ten jeho. 

 

Utrpení, kterým si Julius Varga musel během svého krátkého, avšak plodného života projít, bylo vskutku nepředstavitelné. Zákeřné autoimunitní onemocnění mu v mládí doslova sežralo svalstvo, vypadaly mu vlasy i zuby, křehké kosti zůstaly potažené jen tenkou kůží. Byl pokrytý boláky a proleženinami.

 

V tomto článku se dozvíš:
 • Jak zdravého Vargu v dětství postihla krutá choroba po zpackaném očkování; 
 • jak se s nemocí vyrovnával;
 • proč byl za jeho stav částečně zodpovědný komunistický režim;
 • v čem našel nový smysl života a proč jej začala pronásledovat StB;
 • jak byl Varga, který nebyl schopen jakýchkoli základních činností, vyslýchán;
 • jakým způsobem se zapojil do antikomunistického odboje;
 • jaká byla jeho role u revoluce v roce 1989.

Zapomenutý hrdina 

Z mladého, pohledného a vitálního člověka se stala zbídačená „mumie“ a naděje na zlepšení neexistovala. Tělo ovládat nemohl, a tak zůstal zcela odkázaný na pomoc svých nejbližších. Jen na ukazováčku pravé ruky si nechal narůst dlouhý nehet – to proto, aby si při četbě mohl otáček stránky knih, u kterých trávil nemalé množství času.

 

Julius Varga s kamarádem

Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli 

Ale bojovat nikdy nepřestal. Navzdory děsivé nemoci, která jej připravila o vše, co běžný člověk leckdy považuje za samozřejmost, se snažil rozdávat radost lidem kolem sebe a dokonce se zapojil do boje proti komunistickému režimu, který u nás v té době panoval. A estébáci se jej báli.

 

 

Životní příběh tak trochu zapomenutého hrdiny Julia Vargy není ani zdaleka tak známý, jak by si bezesporu zasluhoval. Rozhodli jsme se to proto snad alespoň malou měrou napravit.

Sovětské očkování mu vzalo vše

Rané dětství Julia Vargy nebylo zprvu nikterak neobvyklé. Narodil se 18. října (október) 1962 do milující rodiny a od ostatních dětí se dle slov jeho blízkých odlišoval jen tím, že vykazoval větší průbojnost, zvídavost a na základní škole se mohl pyšnit vynikajícím prospěchem. Z dochovaných rodinných fotografií je rovněž vidno, že rád jezdil na koni a hrál na piáno.

 

Julius Varga před nemocí

Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli

 

Spokojený život Julka – a vlastně i celé jeho rodiny – se ale obrátil úplně naruby, když bylo malému chlapci teprve 9 let. Po sovětském očkování proti obyčejné žloutence se u něj rozvinula takzvaná dermatomyositida. Jedná se o závažnou autoimunitní chorobu, která útočí na vnější i vnitřní tkáně člověka. Ten postupně přichází o vlasy, zuby a svaly, až nakonec přestává být zcela schopný ovládat své tělo. Stává se tak naprosto závislým na pomoci ostatních.

 

Rodina se však s tímto nespravedlivým údělem rozhodla ze všech sil bojovat. Ale aby toho nebylo málo, již tak dost složitou situaci jim ještě více znesnadňoval tehdejší komunistický režim. Nejenže se totiž Julkovi ze strany socialistických doktorů nedostalo potřebné péče, ale ti navíc chlapci zakázali léčbu v zahraničí. Jeho stav se přitom stále zhoršoval.

 

Po čase už Julek nedokázal chodit a musel být upoután na lůžko. Nemoc jeho zubožené tělo požírala zaživa, svaly atrofovaly, na kůži se vytvářely bolavé krusty. Byl odsouzen k utrpení, před kterým nebylo útěku, přesto se však snažil dál vzdělávat a číst.

 

S rodiči v roce 1995

Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli

 

NAČÍST CELÝ ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Podpoř tvorbu kvalitního obsahu
Roky tvoříme kvalitní autorské články, které nikde jinde nenajdeš. Pokud chceš více takových článků, předplať si REFRESHER+ a dostaneš další výhody.
CHCI PODPOŘIT

Matka Dana přiznává, že Julek svůj stav během dospívání nesl velmi těžce. Ostatně ale ani sám Julek se tím ve svých vzpomínkách nikterak netajil. „Možná je to ten nejhorší stav, takový, řekl bych, předsmrtný, neživotný,“ popisoval období, kdy jej dnem i nocí jímala bezedná beznaděj. Láska bližních společně s ambicí se nevzdat však byly silnější a Julkovi se nakonec podařilo vystudovat střední školu. 

Nový smysl života 

Další velký zlom v životě Vargy přišel v momentě, kdy navštívil faru v Hoštejně na Moravě. Tam zdejšího kněze Josefa Hrdličku navštěvovali věřící z blízkého i širšího okolí, aby vedli náboženské rozpravy. A jedním z těchto návštěvníků byl právě i Julius, který se krátce nato sám stal křesťanem. Díky víře pak přestal na svůj životní úděl nahlížet jako na tragédii. Místo toho začal vnímat, že přišel na svět s jistým posláním – pomáhat druhým.

 

Vargovým novým cílem se tak stalo vstoupit do řádu. To se mu nakonec s pomocí Dominika Duky, tehdejšího provinciála České provincie dominikánů, skutečně podařilo. Přijal nové řeholní jméno Augustin a za pomoci matky se pustil do psaní filozofických a teologických spisů. A jeho hlubokomyslné úvahy přilákaly nemalou pozornost – nejdříve ze strany intelektuálů a vůdčích osobností protirežimního postoje, pak i samotné StB.

 

V dětství s rodiči

Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli

Nebezpečný živel 

Komunisté se Vargův vliv snažili potlačit co možná nejdříve. Ilustruje to například situace, kdy jednoho dne do Šumperka zčistajasna dorazila nečekaná návštěva. „Tam přijel nějaký jejich instruktor, který jim četl instrukce z OV KSČ, a první, co jim hlásil, že na okrese Šumperk jsou dva nesmírně nebezpečné antisocialistické živly. Ten první je inženýr Hajný a druhý je nějaký Julek Varga,“ líčí Vargová.

 

Na Vargovu obranu se postavila učitelka hudbení školy, která se snažila vysvětlit, že musí jít o nějaký omyl, jelikož Julius Varga nebyl v té době schopen chůze, psaní ani jiných běžných činností. Její snaha však nedopadla na úrodnou půdu. „Ne, soudružko, není to omyl, to my právě všechno víme, ale o to on je nebezpečnější, protože on nám tady pokazil celou mládež. On tady má neblahý vliv na velkou vrstvu mládeže,“  zněla odpověď neoblomného instruktorova.

 

Já bych chtěl poukázat na krásnou studii Karla Čapka, našeho velikána. (…) A sice je to jeho úvaha ,Proč nejsem komunistou‘, kterou napsal v roce 1924. (…) Tam řekl, že komunismus je široce založený pokus o mezinárodní nedorozumění. – Julius Varga v listopadu 1989.

 

Na výslechu u StB

To byl ale teprve začátek bojů s komunisty. Na další zážitky se státní policií vzpomíná paní Dana následovně: StB nás sledovalo. S Julkem jsme byli i u výslechu. To byla akce! Julek dostal pozvánku na StB. On tam sám nemohl, byl odkázaný na pomoc. Tehdy jsem tam tedy byla s ním já. Julek to bral s humorem. Říkal: ,Mami, máš takový starý klobouk, který používáš na zahradu. Tak si ho nasadíš a povezeš mě, jak paní Milerová vezla Švejka.‘ On na tom trval. Tak já jsem v tom klobouku tam fakt jela.“

 

V nemocnici s maminkou

Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli

 

U výslechu se komunisté snažili dopátrat jména těch, kteří za Vargou jezdí ze všech koutů republiky, aby si s ním mohli na chvíli pohovořit. Julius ale nevyzradil nic. Popřel i to, že by se u něj nějaké semináře vůbec někdy konaly. „Prostě všechno zatloukal. Protože nějaký lidé z těch kruhů, mezi těma dominikánama byli i právníci a říkali, že všechno mají zatloukat. Tak Julek to předváděl všem těm kámošům, že všechno musejí zatloukat,“ vysvětluje Vargová.

 

I navzdory těžké životní situaci však měla rodina Vargových štěstí na známé a přátele. Jelikož totiž Vargovi rodiče o činnostech svého syna věděli a podporovali jej, vystavovali se tím sami nebezpečí. Věděli to i kolegové Juliovy matky, která pracovala jako učitelka, ale na škole se jí všichni snažili pomoct a o svou práci tak nikdy nepřišla.

 

Boj za svobodu

Julius tedy mohl ve své formě odboje proti komunistickému režimu pokračovat. Dokonce se podařilo uspořádat tajnou finanční sbírku, díky které si Varga mohl dovolit koupit počítač za 60 tisíc korun. To mu následně umožnilo šířit dál nejen své katolické texty, ale i různé petice a samizdat.

 

Když v listopadu (november) roku 1989 nakonec přišla revoluce, Julius i s celou rodinou byl u toho a aktivně se do ní zapojil. To například promlouváním k lidem nebo tisknutím protirežimních letáků.

 

Julius Varga při setkání s papežem Janem Pavlem II. 

Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli

Kristova léta

Svobodu a demokracii, za kterou bojoval většinu svého dospělého života, však nemohl prožít tak plně, jak by si přál a zasloužil. Nemoc jeho tělo čím dál více ničila a nepomohlo už ani dojíždění za léčbou do Vídně. Zemřel 4. května 1996 v 33 letech, symbolicky ve stejném věku, ve kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. 

 

Při jeho pohřbu byl kostel plný lidí, kteří přijeli i z velké dálky proto, aby Juliovi vzdali hold. A ti, kterým Varga pomohl, na jeho vliv nikdy nezapomněli. „Oni dodnes tvrdí, že to, co on jim dával, je nepopsatelné. On byl v jejich očích silnější, než byli oni. Když měli nějaké problémy, tak on je z těch problémů vytahoval,“ říká Vargová.

 

Cítím, že jsem jeden z těch, kteří byli Bohem určeni, aby byli vždy k dispozici. (…) Ačkoli se to bude zdát třeba přitažené za vlasy v mém případě, myslím, že mohu – a že to činím – sloužit lidem v různých směrech. Pomáhat jim, posilovat je. V tom vidím vlastní smysl svého života. – Julius Varga.

 

Od Vargovy smrti letos uplynulo přesně 23 let a přestože se tu a tam nějaký pokus o zviditelnění jeho příběhu objeví, povědomí širší veřejnosti o jeho obdivuhodném životě stále není dostatečné. To platí zejména u mladé generace.

 

Je proto důležité si takto významné osobnosti z dob minulého režimu neustále připomínat. Svobodu, kterou dnes chybně považujeme za samozřejmou součást našich životů, nám totiž lidé se stejným přesvědčením a odvahou jako měl Julius Varga, museli vybojovat

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: pametnaroda.cz, pametnaroda.cz, info.cz, rozhlas.cz, denik.cz, wikipedia.org, idnes.cz, idnes.cz, ceskatelevize.czFoto: Paměť národaNáhledový obrázek: Paměť národa Tagy: Julius Varga, stb, komunismus
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
66
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.