Kriticky ohrožená zvířata se po letech vracejí.
V oblasti Beskyd byla v letošní sezóně zachycena vlčí smečka. Na tomto místě přitom nebyla už dvacet let, jde proto o velmi pozoruhodný objev. „Díky intenzivnímu celoročnímu monitoringu velkých šelem jsme měli informace o pohybu vlčice v Javorníkách celý loňský rok,“ uvedl Michal Bojda, terénní pracovník Hnutí DUHA.
„Na podzim se k vlčici přidali další dva dospělí jedinci a nyní tvoří malou tříčlennou smečku, která se pohybuje po celých Javorníkách od Makova na Slovensku až po Pulčín na Moravě. I v následujících měsících budeme pohyb vlků podrobně sledovat,“ říká Bojda. Vlčí populace na rozhraní Slovenska, Česka a Polska je skvělou zprávou pro všechny milovníky přírody, vlk je totiž celoročně chráněný v kategorii kriticky ohrožený druh a jeho přítomnost je znakem, že jejich ochrana má smysl.
Toto hnutí zkoumá a monitoruje pohyb velkých šelem na území CHKO Beskydy. Fotopasti přitom odhalily nejen vlky. Zjistily, že na se na tomto území pohybuje jedenáct dospělých a pět mláďat rysů a dokonce také jeden medvěd. Co dělat v případě, že by se lidem povedlo v přírodě na tato divoká zvířata narazit? Měli by být v prvé řadě bez obav.
„Vlk, rys ani medvěd nepovažuje člověka za svou potravu. Pokud se někomu poštěstí tato obezřetná a skrytě žijící zvířata v přírodě zahlédnout, vychutnejte si tyto vzácné okamžiky,“ radí web Hnutí DUHA. Není prý za poslední století doložen žádný případ smrtelného útoku na člověk vlkem, ani rysem.
Vlci mají v lese významnou úlohu. Pomáhají přírodě udržovat svojí rovnováhu. „Snižují počty velkých kopytníků a divokých prasat, kteří působí velké škody lesníkům a zemědělcům. Naší krajině prospívají divoké šelmy i hospodářská zvířata. Řešíme složitý úkol, aby tu spolu mohli žít,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny. Největší ohrožení vlčích smeček tvoří nepozorní řidiči a samozřejmě bohužel také pytláci.