Nově představený plán WHO má dát stopku zdraví škodlivým transmastným kyselinám.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes představila plán na postupné vymýcení transmastných kyselin z globální produkce potravin.
Jedná se o tuky, které si oblíbili především výrobci smažených potravin, a to pro jejich trvanlivost. Transmastné kyseliny najdete v polotovarech, předpečeném pečivu, olejích na smažení, v sušenkách a samozřejmě také také v jídle z rychlého občerstvení.
Pro konzumenty však výrazný přísun transmastných kyselin může znamenat zdravotní problémy. Podle zprávy WHO stojí každoročně za více než půl milionem úmrtí na srdeční a cévní nemoci.
Toto alarmující číslo je přimělo sestavit akční plán s názvem REPLACE, který sleduje výmluvný úkol – vymýtit trans mastné kyseliny z trhu a nahradit je látkami příznivějšími pro lidské zdraví.
Představený plán sestává ze šesti zásad, z nichž je krom nahrazení trans tuků prioritní také zavedení regulací, které by znevýhodnily výrobce těchto škodlivých látek.
Příkladem pozitivních následků po zamezení využívání trans mastných kyselin je podle WHO Dánsko. To už dříve zavedlo omezení týkající se produkce a užívání těchto látek. Situaci v Dánsku okomentovalo WHO následovně:
„Obsah trans tuků v potravinách se dramaticky snížil a počet úmrtí na kardiovaskulární onemocnění klesl výrazněji než ve srovnatelných zemích OECD.“
Představený strategický plán končí v roce 2023. Do té doby by se tedy mělo transmastných kyselin na trhu objevovat výrazně méně. Používání náhražek by podle WHO nemělo ovlivnit ani cenu, ani chuť potravin.
Jelikož dle statistik WHO jídelníček bohatý na transmastné kyseliny zvyšuje riziko srdečních potíží o 21 procent, čeká nás zřejmě zdravější budoucnost.