Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Prozkoumali jsme, které základní rysy odlišují extroverty od introvertů, co vystihuje ambiverty a jak rozdělují typy osobnosti současní teoretici.
Proč jsou lidé navzájem tak odlišní a co formuje naši osobnost? Vědci se stále neshodli na tom, do jaké míry se na tom podílejí naše zděděné charakterové rysy, temperament a okolí, ve kterém člověk vyrůstá.
Na základní typy osobnosti člověka, tedy extrovert a introvert, poukázalpoprvé na začátku 20. století psychoterapeut a lékař Carl Gustav Jung.
Podle těchto teorií je introvert člověk, jehož zájem je obecně zaměřen dovnitř na své vlastní pocity a myšlenky, přičemž pozornost extroverta se zaměřuje na jiné lidi a vnější svět.
Tuto typologii však dnes mnozí psychologové považují za příliš zjednodušenou, protože téměř nikoho nelze přesně popsat jako úplného introverta nebo extroverta – proto někteří psychologové operují i s poměrně novým pojmem ambivert.
Prozkoumali jsme, které základní rysy odlišují extroverty od introvertů, co vystihuje ambiverty, jaké další způsoby typologie osobností známe a také to, do jaké míry můžeme ovlivnit své zděděné charakterové rysy.
V Refresheru ti přinášíme články z oblasti zdraví a psychologie. Dáváme prostor odborníkům a využíváme relevantní zdroje. Pokud nás v tom chceš podpořit, staň se členem klubu Refresher+. Podobné články najdeš pod tématem duševní zdraví.
Ostražití introverti
Podle Junga je typický introvert plachý, rezervovaný a mívá problém přizpůsobovat se sociálním situacím. Pro introvertní osobnost je typická introspekce, nadměrné snění, pečlivé zvažování úvah před přijetím rozhodnutí a tendence stáhnout se ve stresových situacích.
Vnitřní svět introverta je pro něj natolik naplňující, živý a komplexní, že ten vnější ho spíše otravuje. Proto se zdá, že introvert se neustále brání před vnějším světem, drží se dál od vnějších událostí, cítí se osamělý a ztracený ve společnosti většího počtu lidí.
Tento typ osobnosti může často působit neohrabaně a tvrdohlavě. Často je to proto, že vnější svět mu připadá příliš zahlcující a panovačný. Jeho největší kvality znají jen ti nejbližší, vysvětluje Jung v popisu psychologických typů.
Tyto typy osobnosti mají rády stálost, preferují známé prostředí a činnosti, mají pár dobrých přátel (svůj okruh lidí si vybírají mnohem ostražitěji než extroverti), dají přednost tichu před velkou párty, rádi diskutují a komunikují o věcech do hloubky. Potřebují čas na sebe, své zájmy, na přemýšlení. Důležitá je pro ně nezávislost a prostor realizovat se podle svých představ.
V pracovním prostředí introverti upřednostňují ticho, zaměřují se na detaily, rádi přemýšlejí předtím, než začnou jednat, a tvrdě na sobě pracují.
Introverti jsou většinou dobří posluchači, pozorní, empatičtí, trpěliví, klidní, přemýšliví a soustředění lidé. Jejich nevýhodou je, že se „unaví“, pokud jsou dlouho ve společnosti jiných lidí, případně středem pozornosti, či dokonce lídry ve skupině. To jim moc nesedí, protože si při tom „vybíjejí baterie“.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Zda je pravda, že každý introvert je plachý.
Jaká povolání jsou ideální pro tyto typy osobnosti.
Proč extroverti potřebují více pozornosti a uznání.
Jaké negativní rysy převládají u introvertů a extrovertů.
Co charakterizuje ambiverta.
Co ti může pomoci lépe pochopit tvůj osobnostní protipól (v osobě nadřízeného, partnera a podobně).
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Na druhé straně i introverti potřebují určitý sociální kontakt. Důležité je podotknout, že introverze nemá nic společného se společenskou plachostí či stydlivostí. To, že někdo nepotřebuje mít kolem sebe stovky kámošů a známých, ještě vůbec neznamená, že se lidí bojí nebo se před nimi stydí.
Portál Indeedzaměřený na globální pracovní nabídky introvertům doporučuje kariérní cestu editora, softwarového inženýra, grafického designéra, vědce, účetního či knihovníka.
Společenští (a plaší) extroverti
Extrovert se podle Junga vyznačuje otevřeností, aktivitou a „agresivitou“ – ve smyslu, že je schopen reagovat na jiné osoby a činit rychlá rozhodnutí. Tento typ se na rozdíl od introverta soustřeďuje nejprve na vnější svět a až v druhé řadě sám na sebe. Energii bere ze setkávání s lidmi, komunikace a interakce se světem.
Extroverti potřebují v porovnání s introverty od lidí mnohem více pozornosti a uznání, aby se tak sami utvrdili v tom, že jejich jednání je správné či prospěšné (extroverti mnohem více inklinují k altruismu, tedy ke snaze nezištně pomáhat druhým). Z tohoto důvodu si dávají mimořádně záležet na sebeprezentaci.
V práci se extrovertní vedoucí pracovníci projevují tím, že mají rádi rozmanitost a „akci“, mají tendenci být pohotovější, vyhýbají se složitým postupům, jsou netrpěliví, když se musí věnovat pomalé a zdlouhavé práci, zajímají se především o výsledek, často jednají bez přemýšlení a obvykle dobře komunikují.
Typů osobnosti je ve skutečnosti až osm. Carl Gustav Jung nastínil i vyšší stupeň třídění osobností podle převahy jedné z psychických funkcí člověka – myšlení (rozumového hodnocení), cítění (citového hodnocení), pociťování (vědomého vnímání) a intuice (nevědomého vnímání). Spojením obou dělení tak Jung rozšířil osobnosti o čtyři další podkategorie.
Na druhé straně mohou extroverti přehlížet pocity či potřeby jiných lidí, protože mají méně vyvinutou empatii. Ve vztazích bývají povrchnější a někdy nejsou schopni poslouchat jiné lidi. To samozřejmě neznamená, že každý extrovert je zahleděn do sebe a je k druhým necitlivý.
Zároveň Jung ve své teorii připomínal, že ne každý extrovert musí být společensky zdatný. Ti, kdo se neumí zařadit, snášejí odmítnutí okolím mnohem hůř než introverti. Často se pak právě z takových nepochopených extrovertů stávají stydliví a plaší jedinci.
Podle expertů z portálu The Balance Careers se extroverti najdou v povoláních, jako je eventový manažer, finanční poradce, obchodní zástupce, projektový manažer, psycholog, zdravotník či kadeřník.
Chameleon ambivert
Zajímavé je, že se dnes stále častěji operuje i s pojmem „ambivert“ – tedy typem osobnosti, která jako by stála někde uprostřed mezi extroverzí a introverzí. S tímto výrazem poprvé přišel v roce 1923 americký spisovatel a psycholog Edmund Smith Conklin. Vychází z teorie, že introverze i extroverze je na určité škále a v jejím středu stojí ambivert, který má z obojího trochu.
O ambivertech se říká, že se cítí docela dobře ve společnosti lidí, ale zároveň si užívají i chvíle samoty, píše portál Psychology Today. Člověk s touto osobností v podstatě mění své chování podle situace, ve které se nachází. Například v blízkosti cizích lidí může být dost introvertní a rezervovaný, ale v blízkosti blízkých přátel a rodiny bude živější a extrovertnější.
Dokáží být dobrými posluchači i vypravěči. Umí vyjít takříkajíc s každým typem osobnosti a jsou přizpůsobiví. Právě tato flexibilita jim dává výhodu na současném trhu práce, který od adeptů požaduje různé dovednosti.
Část psychologů se domnívá, že většina lidí spadá právě do této kategorie a je jen málo opravdu výrazných introvertů nebo extrovertů.
Jak se pochopit?
To, jak spolu mohou vycházet jednotlivé osobnostní typy, velmi dobře sumarizuje i skandinávský bestseller V obklíčení idiotů od Thomase Eriksona. Autor v něm lidi rozděluje podle barev na červené, zelené, žluté a modré. V zásadě vychází z dělení lidí podle temperamentu, které znali již ve starověkém Řecku – flegmatik, melancholik, sangvinik a cholerik.
Modrý je zaměřen na úkoly a problémy, je spíše introvertní, pasivní a zdrženlivý. Červený je také zaměřen na úkoly, ale inklinuje k extroverzi, je aktivní a rozhodný. Žlutí a zelení jsou zaměřeni na vztahy, přičemž zelený je spíše introvert, žlutý je extrovert. Jde tedy o něco hlubší typologii osobností, která lidi nečlení pouze na jedince obrácené do sebe a obrácené ven.
V knize autor vysvětluje, že rozličné vzorce chování nám přinášejí do života dynamiku. Pod pojmem vzorce chování přitom nemyslí jen projevy lidí v konkrétních situacích, ale také postoje, přesvědčení a přístupy, které ovlivňují jejich kroky. V některých vzorcích se najdeme, jiné pro nás zůstávají cizí a nerozumíme jim. Navíc každý z nás jedná v různých situacích jinak.
Pokud chceš jít ještě více do hloubky, můžeš si udělat oblíbený (a bezplatný) test 16 osobností, který lidi rozděluje do čtyř kategorií – analytici, diplomaté, strážci a průzkumníci. Každá kategorie se přitom ještě dělí na čtyři další typy osobnosti (například logik, vedoucí, dobrodruh, bavič, ...). Test ti zabere 12 minut a poskytne ti detailní popis tvé osobnosti, díky čemuž možná lépe poznáš nejen sám sebe, ale i druhé.