Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 27. 9. 2020 svátek má Jonáš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Architektura
0
Antonín Havlík
16. duben 2019, 9:18
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Jaký je příběh nejúchvatnější stavby naší civilizace? Notre-Damu už jednou hrozila velká zkáza

Katedrála Notre-Dame už nikdy nebude jako dřív. Jaká je historie ojedinělého architektonického skvostu a kdy chrámu hrozilo úplné zničení?

Antonín Havlík
16. duben 2019, 9:18
Jaký je příběh nejúchvatnější stavby naší civilizace? Notre-Damu už jednou hrozila velká zkáza
Zdroj: TASR/AP Photo/Rafael Yaghobzadeh
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Mělo to být zcela obyčejné pondělí. Rušné centrum Paříže však zasáhl hrozivý výhled. Slavná katedrála Notre-Dame se ocitla v ničivých plamenech. Milovaná, leč zanedbávaná francouzská kráska tyčící se již více než 850 let v srdci jedné z největších evropských metropolí už nikdy nebude vypadat jako dřív.

 

Když střechu Notre-Damu zachvátily plameny, svědkům nezbývalo nic než přihlížet. Komplexní požár nebylo lehké uhasit. A zatímco se pomalu stmívalo, oheň, spolu s hustým agresivním plamenem, stále více ozařoval okolí. Nejen Francouzům, ale všem lidem sledujícím boj hasičů s ohněm bylo v tu chvíli jasné, že jsou svědky ničení staletí historie a poznání. Kdo za to může a kdy už to skončí?

 

Notre Dame featured

 

Francouzský chrám Matky Boží je zřejmě nejdůležitější a z historického hlediska nejdůležitější památkou našich dějin. Stavba započala mezi 24. březnem a 25. dubnem roku 1163 na místě bývalé románské baziliky. U slavnostního zahájení stavby byl přítomen byl král Ludvík VII. a papež Alexandr III., kteří tu společně položili základní kámen. Stavbou byl pověřen ten nejlepší architekt tehdejší doby – Jean de Chelles.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1254 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Modelka Barbora Fialová: Práci u Gucciho jsem si vydřela, bylo to jako nějaká reality show (Rozhovor)Modelka Barbora Fialová: Práci u Gucciho jsem si vydřela, bylo to jako nějaká reality show (Rozhovor)
Multiplatinové dítě Lil Tecca přichází s deskou Virgo World. Vstup do dospělosti asi nebude tak zářivý, jak to vypadalo (Recenze)Multiplatinové dítě Lil Tecca přichází s deskou Virgo World. Vstup do dospělosti asi nebude tak zářivý, jak to vypadalo (Recenze)
Fotr rapu James Cole se přiznal, že je Čech, gay, má pivní mozol a monopol na flow. G.O.A.T. je zm**ství na druhouFotr rapu James Cole se přiznal, že je Čech, gay, má pivní mozol a monopol na flow. G.O.A.T. je zm**ství na druhou
VÍCE

Vyprojektoval návrh, který se vymykal tomu, na co byl tehdejší lid zvyklý. Střecha chrámu byla navržena za pomoci zcela nové technologie. Jedině obloukové pilíře udržely velkou hmotnost tak vysokých stropů.

 

I proto jsou gotické církve vyšší než ty románské. Do projektu bylo komponováno mnoho revolučních návrhů, ale kvůli tehdejší technologii, která byla ještě značně v plenkách, se Chelles dokončení stavby nakonec nedožil.

 

Notre-Dame v roce 1699

Chrámu Notre-Dame už jednou hrozila velká zkáza. Jaký je příběh nejúchvatnější stavby naší civilizace?

 

Kvůli tomu si stavba prošla několika změnami architektonických stylů – od pozdního románského slohu se z ní stala gotická. Zřejmě nejvýraznějším a nejdůležitějším prvkem Notre-Damu jsou pak monumentální vitráže, rozetová okna.

 

11 zajímavostí o Notre-Damu

 • 182 let – tak dlouho trvalo postavit katedrálu Notre-Dame.
 • 13 tun – tolik váží zvon Emmanuel rozechvívají jižní věž. Zaznívá pouze o svátcích, ale v minulosti oznámil i konec první a druhé světové války.
 • 69 metrů – výška dvou předních věží. Věže nejsou zrcadlově stejné – severní věž je o něco větší než ta jižní.
 • 1793 – rok, kdy stavbě během Velké francouzské revoluce hrozila demolice. 
 • 9000 lidí – takovou masu lidí je schopna katedrála pojmout.
 • 1831 – rok, kdy vyšel román od Victora Huga, Chrám Matky Boží v Paříži. Katedrála dostala v knize hlavní roli. Postava zvoníka Quasimoda se pak stala i předlohou ke slavnému disneyovskému filmu.
 • 2303 – počet soch, které zdobí katedrálu.
 • 35,5 tisíce – tolik lidí průměrně navštěvovalo prostory Notre-Damu. Denně.
 • 8000 – téměř takový počet píšťal obsahují zdejší varhany. U některých se jejich původ datuje do 18. století.
 • 1300 – z tolika stromů je vybudována střešní konstrukce této gotické budovy. Každý trám je z jednoho stromu.
 • 400 hasičů – v roce 2019 zasahuje při požáru, během kterého spadne k zemi jedna věž, strop a navždy se promění historie Paříže.

 

Velkolepá okna s průměrem necelých 10 metrů byla vystavěna ve 13. století v období od 1220 do 1250 a právě ta umožnila architektům přivést světlo a barvu do interiéru katedrály

 

Chrámu Notre-Dame už jednou hrozila velká zkáza. Jaký je příběh nejúchvatnější stavby naší civilizace?

 

Budova byla oficiálně dostavěna až roku 1345. Na stavbě se podle odhadů podílelo zhruba 160 tisíc dělníků.

 

Stavba byla svědkem mnoha různých historických okamžiků: ať už se jednalo o korunovaci teprve devítiletého anglického krále Jindřicha VI. na krále francouzského v roce 1431 nebo v roce 1804 Napoleona Bonaparte papežem Piem VII. Napoleon si tehdy korunu dokonce nasadil sám.

 

Chrámu Notre-Dame už jednou hrozila velká zkáza. Jaký je příběh nejúchvatnější stavby naší civilizace?

 

Téměř jistý konec málem zažila katedrála během Velké francouzské revoluce na samém konci 18. století. Měla být totiž zbourána. Po dobytí a pádu Bastily se totiž stále objevovaly na různých místech zmínky předcházející vlády.

 

To byl problém. Notre-Dame, který měl na fasádě 28 soch judejských králů, vadil pochopitelně nejvíce. K úplně likvidaci nakonec nedošlo, přesto byly tyto sochy zničeny, interiér budovy vzbouřenci vyrabovali a katedrálu nechali vysvětit jako chrám rozumu. 

 

Byť nebyl Notre-Dame mezi tehdejším obyvatelstvem zase tolik oblíbený, jako hlavní motiv knížky si ho v 19. století zvolil spisovatel Victor Hugo pro svůj známý román Chrám Matky Boží v Paříži. Jde o příběh dějově zasazený do 15. století. Velkou roli v něm hrál právě obří cit k  náboženství, sociálním problémům tehdejší společnosti a architektuře, protože stav tehdejší katedrály byl v žalostném stavu. Autor se na to rozhodl ve své knize poukázat. A zabralo to.

Stará dáma chátrá

Victor Hugo ve své knize pojednal o tom, v jak neutěšeném stavu se katedrála nachází. Ještě v 19. století proto přišla rozsáhlá rekonstrukce, kterou dostal na starost architekt Viollet-le-Duc... a po které už bohužel žádná další nepřišla

 

Katedrála proto v posledních letech velmi trpěla. Dokonce natolik, že odborníci varovali, že by mohl Notre-Dame zažít další bolestnou ránu: mohlo by totiž dojít ke zhroucení některých stavebních prvků a narušení celkové stability celé stavby. Omítka se totiž drolí, sochy lámou, do jedné z věží pronikala vlhkost. Ve velmi mizerném stavu se nacházely i opěrné oblouky.

 

Rekonstrukce takové stavby je obtížná a finančně mimořádně nákladná, a i když do ní proudí 13 milionů návštěvníků každý rok, vstup do chrámu je zdarma. Stát tak musí každoročně přispívat dva miliony eur (asi 50 milionů korun), to je však podle odborníků málo. 

 

Chrámu Notre-Dame už jednou hrozila velká zkáza. Jaký je příběh nejúchvatnější stavby naší civilizace?

Když hoří historie

Když v 18:50 zachvátil střechu Notre-Damu oheň, vzbudilo to pozdvižení na celém světě. Tisíce lidí mohly díky svým chytrým telefonům dění okamžitě streamovat a předávat tak čerstvé informace těm dalším.

 

Kdo za to může? Proč střecha hoří? Na tyto jednoduché otázky však stále není odpovědi. Notre-Dame procházel v posledních měsících rekonstrukcí a je tedy možné, že nehoda nastala během ní.

 

Na některých videích z hororového podvečera je vidět, že plameny šlehají právě v okolí přítomného lešení. Co je však faktickou příčinou, bude v dalších dnech předmětem důkladného šetření.

 


 

Posvátné místo se proměnilo v peklo na zemi. Ani ti největší odborníci na podobné katastrofy se neodvažovali odhadnout, zda se podaří památku zachránit nebo se sesune k zemi.

 

Bylo potřeba z místa evakuovat všechny návštěvníky a následně museli hasiči co nejrychleji dostat do bezpečí vzácná umělecká díla, která by mohl požár poškodit. Daří se zachránit velmi významné předměty pro věřící – trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka.

 

Po necelé hodině od vzniku požáru se k zemi hroutí nejvyšší věž katedrály, chvíli po ní strop. Skoro to vypadá, že chybí málo a spadne i klenba. 

 

„Jak hasit katedrálu? Výšková technika, hodně vody, hodně hasičů a štěstí. Musí se i dovnitř, dřevěné trámy drží celistvost lépe než ocelová konstrukce,“ popsal tiskový mluvčí pražských hasičů Martin Kavka, jak hasiči postupují v takto rozsáhlém a komplikovaném případě

 

I přes několik hodin dlouhý boj, během kterého naštěstí nikdo nezemřel, stále není vyhráno. Oheň ale konečně začíná ustupovat. 

 

Následky ničivého požáru

 • Oheň začal v pondělí v 18:50 a poničil střechu a dlouhou gotickou věž Notre-Damu. 
 • Pařížský hasičský sbor potvrdil, že životnost hlavní stavby a jejích dvou věží oheň nakonec neohrozil.
 • Přesná příčina rozsáhlého požáru není známa. Katedrála procházela rekonstrukcí, je tedy možné, že nehoda nastala během těchto prací.
 • Jeden hasič byl během záchranných akcí těžce zraněn.
 • Z nejhoršího je prý Paříž venku. Oheň může podle prezidenta Macrona hořet ještě další dny, bitva tak ještě není vyhraná, ale plameny by se již neměly dále šířit.
 • Hasiči zveřejnili fotografii interiéru Notre-Dame. Část podlahy je poseta ruinami propadající se střechy. 


  

Katedrála Notre-Dame už nikdy nebude jako dřív. I když z historického hlediska lidstvo navždy přišlo o dosavadní podobu veliké památky, musí být schopno čelit světlým zítřkům. Ostatně, jak napsal bývalý americký prezident Barrack Obama ve svém tweetu: „Je v naší povaze truchlit, když vidíme ztracenou historii – ale je také v naší povaze, abychom ji obnovili pro naše zítřky. Tak silně, jak jen můžeme.“

 

Zatímco lidé po celém světě sledují živý přenos z nekončícího hašení nezkrotných ničivých plamenů, státníci posílají nadějná slova podpory a uživatelé sociálních sítí pak sdílejí ilustraci umělkyně Cristiny Correy Freile, který vyobrazuje zdrceného Quasimoda z Disneyho filmu Zvoník u Matky Boží, smutně objímajícího pařížskou katedrálu.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Cristina Correa Freile (@dibujosdecristina),

 

 K finanční podpoře rozsáhlé rekonstrukce se přihlásilo několik movitých sponzorů. Francouzský miliardář François-Henri Pinault už během pondělního večera stihl přislíbil, že na opravu přispěje 100 milionů eur, tedy 2,56 miliardy korun.

 

Prezident Emmanuel Macron se zavázal k přestavbě katedrály a zároveň uvedl, že zahájí celonárodní veřejnou sbírku, která pokryje výdaje na rekonstrukci této dechberoucí stavby. Tak, aby si svou epochální hodnotu zachovala minimálně pro dalších 850 let.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
14
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.