Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
V čem všem se seriál odlišuje od reality?
Byli vulgární, inklinovali k alkoholu, milovali fyzické souboje, krádeže, na své konto si mohou připsat i vraždu policisty. Šlo o gang chuligánů s názvem Peaky Blinders, se kterými si koncem 19. století nebylo v Británii radno zahrávat.
Pokud si někdo objednal nealkoholické pivo místo pravého zlatého moku, skončil v nemocnici s prasklou lebkou. Pozdější tlak policie a nové, více sofistikované vlny zločinu, jejich existenci v průběhu několika desítek let ukončily. V době, kdy začíná seriál Peaky Blinders, už pravý gang slábl a byl nahrazen zločinci z Birmingham Gang.
Článek obsahuje spoilery ze seriálu Peaky Blinders!
V tomto článku si přečteš:
Kde vznikl mýtus o čepicích se žiletkami a jakými zbraněmi Peaky Blinders opravdu bojovali;
jak se lidé pomocí sexu a drog vyhýbali poválečné realitě;
jak Peaky Blinders napadli muže jen proto, že si objednal nealkoholické pivo;
o hromadné rvačce desítek členů Peaky Blinders , při které napadli policistu;
o sporu mezi pravým Billym Kimberem a Darbym Sabinovem;
o vztahu fašistu Oswalda Mosleyho k Benitu Mussolinimu a Adolfu Hitlerovi, který byl na jeho svatbě;
o tvrdých zásazích vůči komunistům, kdy někteří aktivisté jednoduše „zmizeli“.
Bojovali nožíky a botami s kovovými hroty, žiletky však nevyužívali
Vzpomínáš si ještě, jak se Shelbyovi ze seriálu Peaky Blinders proti svým nepřátelům rádi oháněli žiletkami umístěnými ve stylových čepicích s kšiltem? Historik z Birminghamu a autor knihy The Real Peaky Blinders Carl Chinn pro Birmingham Mail řekl, že praví Peaky Blinders něco takového s velkou pravděpodobností nikdy nedělali. Zprávu o podobném útoku navíc nezaznamenaly ani žádné z dobových novin.
V tomto období měly být žiletky luxusním materiálem, který se objevoval u vyšší třídy a ne u obyčejných pouličních gangsterů. Pár kousků si samozřejmě mohli ukrást, ale určitě ne proto, aby je používali při šarvátkách. Tento mýtus má svůj původ v knize Johna Douglase A Walk Down Summer Lane, odkud se přenesl do reality, která však byla značně odlišná.
Peaky Blinders měli ve skutečnosti útočit převážně botami s kovovými hroty, kameny, přezkami z opasků a někdy i nožíky. Historik Carl Chinn je s dobou a zločineckými aktivitami gangů spojen i pokrevně. Jeho otec a dědeček byli totiž ilegálními bookmakery.
Zmlátili muže, protože pil nealkoholické pivo
Skuteční Peaky Blinders byli podle soudních záznamů popisování jako „vulgární mladí muži potulující se v ulicích v podnapilém stavu, urážející a přepadávající kolemjdoucí“. Mezi jejich členy se svého času řadily i děti jako například 13letý David Taylor, jehož uvěznili za držení zbraně.
Birmingham Mail zmiňuje případ, kdy 21letého George Eastwooda v březnu roku 1890 napadli jen proto, že začal pít nealkoholické pivo. Po útoku členů Peaky Blinders, při kterém agresoři mladého muže dokopali a zbili přezkami na páscích, skončil Eastwood s prasklou lebkou v nemocnici.
Daily Post událost svého času v tisku popsal jako „vražedný útok“. Za agresivním napadením měli stát podle novin Peaky Blinders z birminghamského Small Heath. Po určitém čase policie vypátrala i Thomase Mucklowa, který byl odsouzen na 9 měsíců nucených prací. Jeho kumpáni však zůstali bez trestu.
Člen Peaky Blinders Harry Fowles
Barová rvačka s desítkami gangsterů a vražda policisty
Birmingham Live dále zmiňuje hromadnou rvačku zaznamenanou deníkem Daily Post z 30. října roku 1895, kdy se v baru s názvem Stag and Pheasant dostalo do konfliktu 20 až 30 příslušníků gangu. Po příjezdu policistů měl jednoho z nich napadnout chlápek jménem Warner.
K jeho útoku na strážníka Bennetta se připojil i 28letý James Cuson, který policistu kopl do žaludku. Warnera odsoudili na 6 měsíců vězení a Cusona na 6 týdnů nucených prací. Fyzické násilí vůči ruce zákona nebylo ale všechno. V roce 1901 měli totiž členové Peaky Blinders zavraždit policistu.
Ve své podstatě šlo ale jen o obyčejné pouliční rváče a zloděje, kteří se nemohli organizovaným druhům sofistikovaného zločinu vůbec rovnat. Podobnost s propracovanějšími způsoby mafie můžeme pozorovat až u jejich následníků z poválečné Británie.
Gang Peaky Blinders v seriálu začíná od roku 1919, kdy v jeho čele stojí vůdce Thomas Shelby. Z historického hlediska však gangsteři z Peaky Blinders operovali již po roce 1890, rodina Shelbyových je fiktivní a její dosah určitě nebyl tak velký, jak můžeme vidět v seriálu. V roce 1919, kdy začala první série, už Peaky Blinders téměř úplně ztratily na síle. Postava rozhodné a dominantní Polly Gray však mohla být inspirována skutečnými ženami dané doby.
„Těší mě, že matriarchální silné ženy jsou obrovským aspektem v tomto seriálu. Myslím, že většina mužů z dělnické třídy byla vychována silnými ženami,“ popsal dobovou situaci historik. Útěk od svých povinností měly (nejen) ženy dle tvůrce seriálu Stevena Knighta hledat v kokainu, který tehdejší obyvatelé Británie nosívali v malých modrých lahvičkách.
Období popisované od první série Peaky Bliders bylo podle Stevena Knighta prostě šílené. „Přibližně od roku 1918 do roku 1928 to bylo v Anglii bláznovství. Čistý hédonismus. Našli bychom v něm spoustu kokainu, opia, tance a hodně nočního života,“ řekl Knight, který vzpomínal na mnohé skandály z nočních klubů, kde se konaly obrovské sexuální orgie. Výsledkem těchto událostí mělo být narození mnohých, následně opuštěných, dětí.
„Každý měl s každým sex, byl tam sex ve třech, orgie... Lidé si mysleli, že se Anglie blíží do pekla. Pak to přestalo, přibližně v roce 1928. Myslím, že tehdy se lidé zotavili,“ cituje tvůrce Peaky Blinders Radio Times.
Billy Kimber a Charles Darby Sabino jako králové gangsterů v Británii
Po éře Peaky Blinders přišel na scénu gang s názvem Brummagem Boys a z jeho řad v roce 1920 vznikl Birmingham Gang, který historik Chinn označil za nejobávanější gang v tehdejší Velké Británii. V tomto bodě se opět dostaneme k seriálu – gang totiž vedl Billy Kimber. Toho jsi mohl v seriálu znát jako hlavního záporáka z první série a Tommyho hlavního konkurenta.
Historik Chinn mluví o Kimberovi jako o inteligentním a bojovném muži s výraznou osobností. Na rozdíl od seriálového Kimbera však jeho originální předchůdce nepocházel z Londýna, ale přímo z Birminghamu.
Chinn se při svém průzkumu minulostí gangu v letech 1980 až 1990 dostal k bývalým zločincům, kteří se však k této části svého života vyjadřovali jen velmi neradi, protože se za činnost z mládí styděli. Ochotné výpovědi mu ale poskytli zejména Kimberovi vzdálení potomci.
Oponentem Kimbera byl v dané době Charles Darby Sabino. Ten v seriálu představoval rivala Tommyho Shelbyho z druhé série. Podobně jako Kimber, i Sabino byl zapojen do ilegálního sázení na dostizích. Se Sabinem měl spolupracovat židovský gangster Solomon (na jeho základě vznikla postava jedinečného Alfieho Solomonse, jehož ztvárňoval Tom Hardy).
Oba gangsteři stáli proti Kimberovi, kterého se Solomon v roce 1921 pokusil neúspěšně zavraždit. Zpočátku brutální gangster ale podle Express v roce 1930 požádal v dopise o ochranu policie. Dozvěděl se totiž, že ho chtějí zavraždit. Za ochranu nabízel cenné informace ze zločineckého prostředí.
Darby Sabino v seriálu Peaky Blinders
Billy Kimber se stáhl do USA, kde dělal ochranku Charlieho Chaplina
V roce 1927 Billy Kimber střílel na dveře baru Griffin, kde se setkávali lidé od Sabiniho. Aby utekl před trestem od státu, odcestoval do USA a ve Phoenixu prý později zavraždil muže, který mu odmítal zaplatit za blíže neurčenou službu.
V dalším období se skrýval v Los Angeles a následně v Chicagu, kde ho ukrýval muž z gangu nechvalně známého mafiána Al Caponeho. Později dělal ochranku populárního herce Charlieho Chaplina a jako 63letý v roce 1945 zemřel v rodné Anglii.
Místní noviny o Kimberovi po smrti psali jako o muži, který byl dobře známý a respektovaný na všech dostizích v Anglii. Zapomněli však dodat, že nešlo o ctihodného občana, ale o čistokrevného gangstera.
Billy Kimber ze seriálu Peaky Blinders
Fašista Mosley a jeho spojení s Hitlerem a Mussolinim
Pokud jde o seriálového gangstera Luca Changrettu, žádný americký gangster s italskými kořeny s tímto jménem ve skutečnosti neexistoval. Seriál Peaky Blinders se inspiroval zejména reálným propojením birminghamských gangsterů na Chicago. Příkladem spolupráce mezi mafií z Británie a USA je například i samotný Billy Kimber.
Reálnou osobou ze seriálu je samozřejmě také pozdější premiér Winston Churchill. Jeho napojení na gangy je však čirou fikcí. Postava OswaldaMosleyho, záporáka z poslední série, vychází ze stejnojmenného vůdce protižidovského fašistického hnutí British Union of Fascists.
Jak píše BBC, Mosleyho pouliční rváči byli známí tím, že s radostí fyzicky napadali židovské obyvatele či politické oponenty. Zajímavostí je i Mosleyho přátelský vztah s diktátorem Mussolinim a Adolfem Hitlerem, který se stal Mosleyho hostům na jedné z jeho svateb.
Seriál Peaky Blinders tedy s ohledem na svůj název paradoxně nejméně čerpá právě z historie tohoto gangu, ale jeho inspirace minulostí je značná. Postavu Oswalda Mosleyho můžeme přitom považovat za jednu z nejdůvěryhodněji vykreslených reálných osobností minulosti, které nám dosud geniální tvůrce Steven Knight nabídl.
Pravý Oswald Mosley na fotografii s Mussolinim (rok 1936)
Tvůrce Peaky Blinders je příbuzný s někdejšími členy gangu
Napojení na časy britských gangů z konce 19. století má kromě historika Carla Chinna i tvůrce seriálu Steven Knight. „Strýc mého otce byl členem Peaky Blinders. Rodina mi neochotně prozradila malé zákulisní informace o Romech, koních, válkách gangů a vyčištěných oblecích,“ cituje jeho slova The Week.
Knight, jehož matka jako 9letá pracovala pro bookmakery (využívali děti, aby podávali ilegální sázky), ale podle vlastních slov nikdy netoužil po tom, aby jeho seriál odrážel pravou realitu dané doby, a proto je v mnoha věcech nadnesený. Jedním z cílů bylo poukázat na to, jaký dopad měla první světová válka na muže, kteří se vrátili domů. Trpěly samozřejmě i ženy pečující o rodiny.
Jen těžko se proto můžeme divit, že v poválečném období lidé toužili po změně a revoluci. Podle Knightových slov měli být muži vězněni na 6 let jen za to, že veřejně promluvili o komunismu. Perzekuce seriálového komunisty Freddieho Thorna, bývalého manžela Ady Shelbyové, byla tedy založena na pravdě, přestože jeho postava je fiktivní.
„Pamatuji si, jak můj otec mluvil o chlapovi, který vyprávěl o revoluci v Rusku, a tak ho chytili, hodili do dodávky a od té doby ho nikdo neviděl,“ popisoval pro Radio Times slova svého otce Knighta. Po Thorneově smrti se stala výraznou seriálovou podporovatelkou komunismu Jessie Eden. Její příběh ale na rozdíl od Freddieho vychází ze skutečného života stejnojmenné osoby, kterou portál Historia Mag popsal jako „šampionku žen a sociální spravedlnosti“.