Vědci díky marsotřesení lépe rozumějí planetě.
Agentura NASA zveřejnila několik nahrávek z Marsu. Na záznamech jsou slyšet otřesy půdy zachycené seismometrem. Vědci jsou nahrávkami fascinováni, pomáhají jim lépe pochopit vnitřní strukturu planety, informuje NASA.
„Marsotřesení“ je přesně to, co si pod názvem představuješ. Zemětřesení, ale na Marsu. Kosmická agentura NASA zkoumá marsotřesení, otřesy půdy rudé planety. Funguje to asi tak, jako by sis lehl na zem a poslouchal, co se uvnitř děje. Normálním uchem by to sice nešlo, ale NASA má řešení. Speciální seismický experiment pro strukturu interiéru (SEIS).

Seismograf zkoumá aktivitu na Marsu od dubna a od té doby na Zemi poslal již desítky zachycených událostí. Vědci jsou si skoro jisti, že až 21 zachycených událostí představuje seismickou aktivitu.

Odborníci tvrdí, že struktura Marsu je něco mezi Zemí a Měsícem. Mars je však mnohem sušší než Země, proto otřesy trvají déle, ale oproti Měsíci mnohem kratší dobu. Na obou záznamech slyšíme nízké a stabilní zvuky marsotřesení. Pro lepší zážitek doporučujeme poslouchat se sluchátky.