Neošetřená traumata z dětství mohou mít vliv nejen na psychiku.
Při příležitosti Světového dne prevence týrání a zneužívání dětí uspořádala nezisková organizace Locika během včerejšího dne v budově ministerstva vnitra konferenci, která byla zaměřená právě na téma domácího násilí. A prezentována byla řada pro mnohé překvapivých skutečností.
Až dvě třetiny dětí
Jedná se totiž o rozšířenější problém, než by si mohl leckdo myslet. Určitou formu špatného zacházení v rodině se totiž podle zjištění zaznamenají zhruba dvě třetiny českých dětí, které se často s hledáním pomoci nemají na koho obrátit. Přispět v tomto směru může právě síť krajských center, které Locika provozuje.
„V České republice pracují jednotlivé resorty odděleně – školství, zdravotnictví, sociální práce, policie a následně i oblast soudnictví. Pokud má být však pomoc účinná, je potřeba spolupracovat napříč jednotlivými obory,“ píše Locika v tiskové zprávě.
Trauma z dětství
Během konference zazněly poznatky hned několika odborníků, například ze studie profesora Velemínského z Jihočeské univerzity vyplývá, že svědky domácího násilí se stalo až 22 procent českých vysokoškoláků. Tyto traumatické zážitky pak ovlivňují jejich jak fyzické, tak i dušení zdraví.
„Násilí v rodině ovlivňuje i aktuální prožívání dítěte, jeho schopnost se soustředit, být úspěšné ve škole ve výuce i ve vztazích. Nejedná se o zlobení či nevychovanost, ale o projevy traumatu.“ vysvětluje nezisková organizace.
Alkohol i vlastní zkušenosti
Mezi faktory, které ke vzniku domácího násilí přispívají, patří zejména alkohol, duševní nemoc nebo zkušenosti samotných rodičů, kteří podobné zacházejí sami v dětství zažili.
K opakovanému domácímu násilí se podle neziskové organizace přiznalo ze 6 tisíc respondentů celkem 6 procent rodin s dětmi do 12 let. Toto číslo však bude ve skutečnosti ještě o něco vyšší, jelikož některé rodiny podobné zacházení nepřiznají.