Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
13. prosince 2019 17:26
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Pirát vs. Kareš: Bratislavu čeká brutální zápas bez rukavic, ve kterém jsou dovoleny i údery hlavou

SPORT PETR KAREŠ
Uložit Uložené

Double Red Fight Night je za dveřmi. Co můžeme od akce očekávat?

„Stejně jako jsem se nevzdal s XFN, tak se nevzdám ani v tom zápase, to bys mě musel zabít, abych nevstal,“ říkal Petr Kareš v nedávném rozhovoru tváří v tvář svému soupeři, kterým není nikdo jiný než slavný slovenský bojovník Samuel Krištofič. „Tak v tom prípade zomreš,“ odvětil pohotově „Pirát“.

Zápas bez rukavic

Může to skutečně zajít tak daleko? Již tuto sobotu se to dozvíme. 14.12. totiž čeká fanoušky bojových sportů četnými diskusemi provázený turnaj Double Red Fight Night, jehož zlatým hřebem bude zápas v tzv. barmském boxu. V tom se proti sobě postaví výše zmínění bojovníci – Petr „Voldemort“ Kareš a Samuel „Pirát“ Krištofič.

Na kartě se však představí i celá řada dalších zajímavých jmen. Zmínit můžeme například českého mistra WAKO v K-1 Vaška Siváka, mladého talentovaného bojovníka Denise Farkaše nebo slovenskou ikonu Rolanda Čambala.

Ať už zápas Pirát vs. Kareš dopadne jakkoliv, bude se jistě jednat o tvrdý boj, ve kterém zřejmě nebude o tržné rány a ošklivé podlitiny nouze. Je nasnadě si proto alespoň krátce zrekapitulovat, jaká pravidla bude souboj vlastně mít a co mohou fanoušci od celé akce pořádané v bratislavské Eurovia Aréně očekávat.

Co je to Lethwei?

Barmský box (neboli Lethwei) je druh bojového umění, jehož počátky sahají několik tisíc let do minulosti. No a jak už samotný název napovídá, vznikl na území Barmy. Příznačným rysem tohoto sportu je skutečnost, že soupeři proti sobě nastupují bez rukavic, místo kterých mají pěsti omotané pouze vlněnými bandážemi.

I to je jeden z důvodů, proč je barmský box nezřídka kdy označován za vůbec nejbrutálnější bojový sport na světě. A přispívá tomu i výčet technik, které jsou v zápase povoleny. Kromě všech kopů, úderů pěstmi, lokty nebo koleny jsou dovolené také údery hlavou, což je v rámci bojových sportů poměrně velká rarita. Právě proto si sport vysloužil přezdívku „umění devíti končetin“. Dovoleny jsou také strhy, podmety, hody a podobně.

Doporučeno
Makhmud Muradov dostal od UFC za nejlepší výkon večera bonus přes 1 000 000 korun Makhmud Muradov dostal od UFC za nejlepší výkon večera bonus přes 1 000 000 korun 8. prosince 2019 13:05

Dle tradičních pravidel se bojuje na 5 kol po 3 minutách a s 2minutovým odpočinkem mezi koly. V barmském boxu neexistuje žádný bodový systém, který je typický pro klasický box, MMA a podobné sporty. Pokud chce tedy některý z bojovníků vyhrát, musí soupeře knockoutovat nebo zranit tak, že už není schopen pokračovat a je nucen zápas vzdát.

Stane-li se, že oba zápasníci na konci zápasu stojí na nohou, je zápas tradičně ukončen jako remíza.

Na ukázku toho, jak barmský box vypadá v praxi, se můžeš podívat v tomto videu

Půjde o život?

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 78404 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Zda se Petr Kareš bojí;
  • zda půjde o nejtěžší zápas kariéry;
  • co od zápasu očekává;
  • zda podle něj půjde o život
  Domů
  Sdílet
  Diskuse