Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 20. 9. 2020 svátek má Oleg

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
0
Antonín Havlík
20. březen 2020, 11:21
Čas čtení: 5:04
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Největší dezinformace o koronaviru a kdo je vytváří. Jak se s nebezpečným lhaním vypořádat?

Jaké jsou největší lži o koronaviru?

Antonín Havlík
20. březen 2020, 11:21
Čas čtení: 5:04
Největší dezinformace o koronaviru a kdo je vytváří. Jak se s nebezpečným lhaním vypořádat?
Zdroj: NELEŽ
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Hrozbu aktuálně se šířícího koronaviru je snadné zneužívat ve svůj prospěch a dezinformátoři si to dobře uvědomují. Mají za cíl vyvolávat v lidech paniku, strach, zmást čtenáře a názorově je rozdělovat. Webů, které takto ohýbají informace a cíleně lžou, je celá řada.

 

Jsou docela dost nebezpečné, protože navozují pocit, že odhalují ty správné a utajované informace – pravdu, kterou lidi hledají, protože nedůvěřují autoritám. Někdy je snazší si věci vyložit jako konspiraci a neohlížet se po pravdě, protože je často složitější.

 

Kdo ale tyto informace vymýšlí? Komu dezinformační weby patří a jak s nimi můžeš bojovat? A jak to vysvětlit člověku, který těmto alternativním zdrojů věří?

 

Největší dezinformace o koronaviru a kdo je vytváří. Jak se s nebezpečným lhaním vypořádat?
Zdroj: NELEŽ

Lež: Proti koronaviru česnekem, zázvorem, preventivně antibiotiky

...všechny jsou lživé. Proti koronaviru ti nijak nepomůže více pojídat česnek – jakkoli je tato plodina zdraví prospěšná a s antimikrobiálními vlastnosti, na zákeřný Covid-19 nestačí. O novém onemocní toho ještě nevíme mnoho, probíhají proto různé výzkumy. Lékaři protilátku momentálně vyvíjí, ale kdy bude hotová, zatím není jasné.

 

Z tohoto důvodu není pravdivá informace, že by antibiotika měla proti koronaviru jakýkoli preventivní účinek. Jak v našem rozhovoru potvrdila výživová specialistka Petra Kopecká, nepomůže ani zvýšená konzumace vitaminu C nebo zázvoru.

 

Ani pravidelné vyplachování nosu, ani nic podobného. Nejlépe pomohou rady, které už asi znáš: umývat si ruce, nosit na veřejnosti roušku, nesahat si do obličeje, vyhýbat se místům, kde se shromažďují lidé. Dávej si pozor na nebalené zboží – třeba taková jablka si myj mnohem víc než obvykle, kolu v plechovce raději přelej do sklenice. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1236 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Marcipánový nálev, nápoj od Coca-Coly nebo nepovedené Alpro? Testovali jsme rostlinné náhražky mlékaMarcipánový nálev, nápoj od Coca-Coly nebo nepovedené Alpro? Testovali jsme rostlinné náhražky mléka
Striptérka Syybila: Vydělávám jako někdo, kdo je 20 let ve firmě. OnlyFans mi platí nájem (Rozhovor)Striptérka Syybila: Vydělávám jako někdo, kdo je 20 let ve firmě. OnlyFans mi platí nájem (Rozhovor)
Svět Marvelu: Vymění Chadwicka Bosemana v roli Black Panthera nový herec, nebo se zruší všechna pokračování?Svět Marvelu: Vymění Chadwicka Bosemana v roli Black Panthera nový herec, nebo se zruší všechna pokračování?
VÍCE

Lež: Za nemoc mohou Američané

Dezinformace ale nemusí být jen nefunkční babské rady. Je to i složitá politická hra. Do šíření lží se totiž zapojuje Čína a Rusko. Například teorií o tom, že koronavirus – byť ve skutečnosti poprvé potvrzen ve Wu-chanu – byl do Číny zavlečen ze Spojených států. Podle těchto hoaxů to měl mít na svědomí americký cizinec. 

 

Český dezinformační server AC24 cituje tweet mluvčího čínského ministerstva zahraničí Li-ťien Čao. „Ředitel Robert Redfield připustil, že někteří Američané, kteří zdánlivě zemřeli na chřipku, byli pozitivně testováni na nový koronavirus. Kdy se v USA objevil pacient nula? Kolik lidí je nakaženo? O jaké jde nemocnice? Možná to byla americká armáda, která přinesla epidemii do Wuhan. USA nám dluží vysvětlení!“ 

 

Největší dezinformace o koronaviru a kdo je vytváří. Jak se s nebezpečným lhaním vypořádat?
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

 

Citujeme další lež, kterou ve vícero článcích zmiňuje citacemi různých lidí český dezinformační server Svobodné noviny. Píší například, že „virus je biologickou zbraní, kterou na Číňany nasadily USA“, v jiném článku o tom, že „koronavirus je člověkem vyrobená biologická zbraň“ nebo varují „před invazí migrantů, která by mohla zavléct do země koronavirus“. Lež, lež... a samozřejmě lež. 

 

I takovéto příběhy je možné si přečíst na čínských, ruských a hlavně pak českých dezinformačních serverech a facebookových skupinách. Vyjádřil se k nim předseda Evropské rady Donald Tusk. „Čína a Rusko zahájily informační válku se Západem. Hlavní argumenty: ‚virus pochází z USA‘ a ‚EU nedělá nic‘ se šíří také přes tzv. užitečné idioty. V době skutečné nákazy buďte imunní i vůči viru lži,“ upozornil.
 

Lži a zohybaná fakta jsou velmi nebezpečná, hlavně v době současné krize. Je potřeba, aby lidé dostávali pravdivé a jasné informace. Pokud například někdo uvěří lži, že nosit roušky je vlastně zbytečné, uvěří jim a bude starší – může se nakazit a v nejhorším případě i zemřít. A to je důvod, proč bychom vůči nepravdám měli být obezřetní.

Lež: 5G a koronavirus spolu souvisí

„Co když se 5G používá ve Wu-chanu k tomu, aby otevíralo kůži obyvatel a nový koronavirus, vzniklý jako biologická zbraň, se lidem snáz dostával do organismu?“ píše jeden e-shop s minerály, tzv. čakrovými přívěsky a pyramidálními zářiči, které mají údajně mimo další účinky nositele chránit před škodlivým zářením

 

Článek je plný paniky před 5G zářením, koronavirem a očkováním. Má to být, citujeme, „vždycky ta samá hra na epidemii/pandemii, která se hraje jednou za 2-3 roky a má více verzí. Při té první si vymyslíte virus, vyvoláte paniku, vyděsíte lidi, provádíte neefektivní a neprůkazné testy, zveličíte počet úmrtí, ospravedlníte karanténu/stanné právo a vymyjete lidem mozek, aby si mysleli, že si musí koupit (toxické) vakcíny a nechat si líbit povinné očkování.“

 

Představili jsme si tři tipy dezinformací. Jednu možná zdánlivě neškodnou, myšlenou jako „dobrou radu“, druhou zdánlivě ozdrojovanou a působící důvěryhodně – udávající jakési „otazníky nad velkým tématem“ a třetí jako ze zdánlivě jiné planety, plné ezoterických pomůcek a strachu z očkování. Všechny tři si ale najdou své čtenáře, kteří bádají po nějaké „další alternativní pravdě“

 

Největší dezinformace o koronaviru a kdo je vytváří. Jak se s nebezpečným lhaním vypořádat?
Zdroj: TASR/AP

Kdo za to může?

Články psané s úmyslem dezinformovat, nebývají podepsané, podepisují se pod ně lidé s vymyšleným jménem nebo takoví, kterým se hodí s informacemi obchodovat – třeba politici, nebo prodejci zázračné bižuterie. Viníky šíření lží jsou pak i sociální sítě, na kterých se rychlost šíření vymyká kontrole.

 

Na České televizi v pořadu Reportéři ČT vyšla nedávno zajímavá reportáž odkrývající pozadí dezinformační mašinérie. Novinářům se v ní podařilo dohledat Marka Pešla, člověka, který má vazby na web Aeronet. Tento web je jeden z největších šiřitelů lží u nás. Pešl se po dlouhá léta skrývá na Slovensku, odkud zřejmě píše většinu článků a také spravuje finance webu. 

 

„V roce 2014 jsem byl kontaktovaný skupinou lidí. Je to skupina lidí, která v podstatě je z vlastenecké, nebo můžeme říkat národovecké fronty,“ vysvětlil, jak se ke stránkám dostal„Jsou to Češi. Žádní Rusové nejsou v těchto věcech zaangažováni. To jsou zase dezinformace, které šíří novináři, že nějací Rusové se snaží vměšovat, snaží se v podstatě jakoby něco ovlivňovat v České republice. Jenom chci říct, že netvrdím, že se to nemůže dít,“ řekl.

 

Největší dezinformace o koronaviru a kdo je vytváří. Jak se s nebezpečným lhaním vypořádat?
Zdroj: Česká televize

Bránit se lžím

Všechny tyhle informace od těchto lidí se dostávají k mnoha dalším čtenářům. A ti jim věří. I ti, do kterých bys to možná neřekl – může to být tvůj děda, nebo babička, kterým něco přišlo řetězovým e-mailem. Může to být tvůj strýc, jinak hodný člověk, který po večerech pročítá dezinformace na zmiňovaných serverech.

 

Je potřeba se s nimi o těchto tématech bavit a ukázat jim, jak je zpracovávat. Protože jsou to oni, kteří pak mohou jít k volbám a hodit hlas někomu, kdo jejich důvěry v tyto informace jenom sprostě zneužil.

 

Na Facebooku, Twitteru i Instagramu se snaží s dezinformacemi bojovat – občas bohužel pomaleji, než by bylo třeba. Místo videa, obrázku nebo informace se zobrazí sdělení, které vysvětluje, že dané informace se nezakládají na pravdě. V češtině to zatím nefunguje tak přesvědčivě, proto je třeba ověřovat jinde

 

Aktivní v boji proti dezinformacím jsou například Čeští Elfové, kteří na svých stránkách vysvětlují a analyzují nepravdivé zprávy. Ukazují, v jakých podobách se informace šíří, proč jsou škodlivé a jaká je pravda. Dalším webem jsou Manipulátoři, kteří také velmi dobře a přehledně reagují na aktuální dezinformační kauzy.

 

Bude skvělé, když je ukážeš lidem, kteří věří hloupostem. Záslužných projektů je mnohem více. 

Nelež

Dezinformační weby dokáží napáchat mnoho zlého. Šíří strach, lži a nenávist a ty pak mohou rozhodovat u lidí při důležitých rozhodnutích – například u voleb. Iniciativa NELEŽ proto vyzvala firmy, aby u dezinformátorů neinzerovaly a tím je finančně nepodporovaly.

 

Nabízí pomoc a všechno inzerentům zdarma nastaví. Podle iniciativy, kterou tvoří skupina profesionálů z reklamní branže a oboru médií, komunikace a dat, nemá nikdo právo vydávat své názory za fakta

 

Blokování těchto webů pomůže firmám zajistit vyšší prestiž a důvěryhodnost u klientů, protože zobrazování bannerů s jejich logy na dezinformačních webech by je mohlo u mnoha potenciálních zákazníků značně poškozovat. Stránky ze zobrazování reklamy a prokliků mají peníze.

 

 

Největší dezinformace o koronaviru a kdo je vytváří. Jak se s nebezpečným lhaním vypořádat?
Zdroj: Nelež

 

„Nekrmení těchto webů by se mělo stát etickou normou a společenskou zodpovědností všech komerčních značek,“ míní NELEŽ. Zároveň proklamují, že jejich aktivita není nijak politická. Snaží se jen pročistit mediální vzduch a odbornou pomocí bojovat proti pokřiveným informacím, kterých se na internetu objevuje stále mnoho.

 

Tyto weby zařadí u firem do tzv. „blacklistu“, tedy speciálního seznamu, který je zablokuje. A to není všechno. „O své peníze v médiích přitom nepřijdete. Reklama se dá přesměrovat tak, aby se její mediální dosah nezmenšil,“ píší na stránkách. K projektu NELEŽ se zařadily velké společnosti jako je T-Mobile, Česká spořitelna, Komerční banka, HBO. ČSOB, Mixit, jobs.cz, Leo Express, Metronome Festival, Bauhaus a také REFRESHER.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: NELEŽ Tagy: česko, fake news, dezinformace
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
3
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.