Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Money Heist má za sebou 4 série. Co všechno nám ale v jednotlivých epizodách neprozradil?
Money Heist nebo La Casa de Papel se vysílá již několik let. Na Netflixu najdeš první 4 série a hodinový dokument s názvem Money Heist: Fenomenon.
Seriál je skutečně celosvětovým fenoménem. Jejich ikonografie se využívá při různých protestech a demonstracích, lidé si zpívají Bella Ciao a oblékají se do červených kombinéz s maskami Salvadora Dalího. Přesto však stále existují věci, které o mnoho lidí o tomto seriálu neví.
1. Měl původně skončit už po 2 sériích
Money Heist se ještě pod svým originálním názvem La Casa de Papel představil na španělské stanici Antena 3 v květnu 2017. První epizodu vidělo cca 4,5 milionu diváků. Šlo o jednu z nejsilnějších televizních premiér v zemi od roku 2015. Na konci první série však klesl počet diváků na polovinu a tento trend pokračoval i s druhou sérií. Ta třetí tedy ani neměla vzniknout a tvůrci si s herci řekli poslední sbohem.
V roce 2017 však práva na vysílání odkoupil Netflix a bez jakékoliv reklamy seriál přidal do svého katalogu. Diváci se už postarali o zbytek. Začalo se o seriálu mluvit v různých internetových diskusích, lidé si ho doporučovali a sdíleli ho, až to nabralo gigantické rozměry. Sociální sítě herců explodovaly a brzy se o seriálu začalo mluvit i v médiích po celém světě. Netflix následně tvůrce požádal, zda by dokázali udělat ještě jednu loupež. Dočkali jsme se tak zatím 2 nových sérií. A minimálně dvě další ještě budou.
2. První série se natáčela výhradně v Madridu. Všechny zahraniční lokace dodělali v počítači
První dvě série neměly velký rozpočet. Štáb tak nemohl cestovat po různých městech a zemích. Všechny exotické lokace a zahraniční scény proto natočili v Madridu. VFX artisté zodpovědní za vizuální a počítačové triky dodělali zbytek. Po odkoupení Netflixem dostal štáb mnohem více peněz, a tak mohli v 3. sérii cestovat po celém světě. Dostali také vlastní malý ostrov, na kterém mohli natáčet scény s Riem a Tokyo.
Toto je zřejmě jedno z nejvíce šokujících překvapení, které přinesl dokument o Money Heist. Seriál se zaměřuje na detailní plány přepadení a množství improvizace, kterou musí postavy dělat, když nejde loupež přesně tak, jak si naplánovali. V drtivé většině to všechno dává smysl, i když je to přitažené za vlasy a v reálném životě by to nefungovalo. Nicméně, vzhledem k „heist“ žánru, kde se podobná překvapení musí vyskytovat, jinak by to byla nuda, si scénáristé zaslouží potlesk.
O to víc, když víme, že scénář píší přímo během natáčení. Dělají tak proto, aby mohli děj, chování postav a logická rozhodnutí psát zároveň s potřebami natáčení. Často se stane, že během natáčení zjistí, že něco nefunguje, ale je pozdě měnit zásadní věci. Takto mohou psát a ohýbat scénář libovolně a podle potřeb režisérů, herců a tvůrců, kteří si hrají s příběhem. Nejde o maličkosti.
Jako příklad tvůrci uvádějí retrospektivní záběr, když Professor nutil své lupiče naučit se anatomii při operacích. Na začátku si chtěl pomoci mrtvým prasetem. Marseille však trénink rázně odmítne, protože miluje zvířata a je oddaným aktivistou za jejich práva. Lidského života si váží mnohem méně než toho zvířecího.
Tento detail tvůrci vymysleli těsně před natáčením, aby napínavou scénu trochu odlehčili. V průběhu 3. a později 4. série však scénáristé mohli z této drobnosti těžit mnohem více. Charakter Marseilla se rozhodli vybudovat právě kolem jeho lásky ke zvířatům, díky čemuž měli s Professorem otevřený a citlivý rozhovor.
Scenárista a výkonný producent Javier Goméz označil tento proces jako „držení uší na zemi, aby si vycítil, odkud směřuje vlak. Čím je vlak blíže, tím máš více informací.“ V podstatě tak štěpí charaktery svých postav a mění příběh seriálu na základě toho, jak se vyvíjí natáčení a co příběh podle nich potřebuje.
4. Španělský a mezinárodní název seriálu je odlišný
La Casa De Papel ve španělštině znamená Dům z papíru. Netflix ho pojmenoval Money Heist pro globální trh. Dům z papíru byla narážka na španělskou mincovnu, kde se tiskly peníze. Ve Španělsku tak má název seriálu hluboký význam, všude jinde ve světě tato narážka ztrácí význam.
5. Hymna Bella Ciao byla protest songem ještě před použitím v seriálu
Jde o partyzánskou písničku, která má kořeny v Itálii z pozdějšího 19. století. Pracovníci, které nutili pracovat na severu Itálie v nelidských podmínkách, ji zpívali během protestu, když bojovali za lepší práva. Skladbu později upravili italští partyzáni mezi lety 1943-1945 během jejich boje proti fašismu.
6. Štáb nemohl natáčet ve španělské mincovně ani před ní
Záběry před budovou jsou ve skutečnosti natočeny před Spanish National Research Council v Madridu. Původně chtěli natáčet v mincovně i před ní, ale instituce to zakázala. Interiérové scény se natáčely ve studiu. Španělská banka ani neumožnila štábu mincovnu navštívit, aby jí interiér mohli pro seriál okopírovat. Jde tedy o fiktivní prostředí.
7. Denverův smích
Je nesmírně pronikavý, intenzivní a okamžitě rozpoznatelný. Herec Jaime Lorente se tak ve skutečnosti nesměje. Tvůrci chtěli, aby se Denver smál tak trochu jako pako, a tak to dali i do požadavků pro castingových konkurz. Každý z herců měl vlastní verzi. Ta Lorenteho je docela chytlavá, nemyslíš?
8. Professor má vlastní tajné jméno podle světové metropole
Všichni lupiči a hlavní spolupracovníci na obou přepadeních mají jména podle světových metropolí. Výjimkou je hlava operací – Professor. Tvůrci však prozradili, že na začátku dali speciální jméno i jemu. Měl se jmenovat „Vatican“. Vatikán je malým městským státem, kde sídlí hlava katolické církve. Má však obrovský význam pro lidi po celém světě a stejně jako Professor, i Vatikán je neustále chráněný.
9. Seriál se původně jmenoval úplně jinak
Název La Casa de Papel vznikl až později. Seriál se původně jmenoval Los Desahuciados, anglicky Outcasts, což v překladu znamená Psanci. Vztahovalo se to na postavy, které se cítí odvrženy od společnosti poté, co všem diagnostikovali smrtelné a nevyléčitelné nemoci. Tvůrci zázemí postav ale později změnili a smrtelně nemocný zůstal jen Berlin.
Tvůrci však dnes litují i jeho smrti, čehož důkazem je množství retrospektivních záběrů na jeho postavu a neustálé rozvíjení jeho charakteru. Bez debaty jde o nejlepší, nejhlubší a nejzajímavější postavu seriálu. Scénáristé prozradili, že kdyby věděli, kolik sérií nakonec natočí, nezabijí ho tak brzy.
Jeden z tvůrců jednou přišel na setkání s tričkem s nápisem Tokyo, což okamžitě zarezonovalo a pojmenovali tak první postavu. Tokyo je zároveň vypravěčkou příběhu. Samotná postava je inspirována Matyldou z francouzské klasiky Leon. V ní postavu dívky pod ochranou zabijáka Leona v podání Jeana Rena ztvárnila mladičká Natalie Portman. Pokud sis nevšiml některé známky podobného chování, její vzhled ti už povědomý bude.