Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 26. 2. 2021 svátek má Dorota

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
1
Viktor Kniš
2. červen 2020, 10:19
Čas čtení: 1:40

Vrah Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové je spokojen s trestem 23 let. Nejvyšší soud může rozhodnout o vyšším trestu

Miroslav Marček se vůči rozsudku Specializovaného trestního soudu neodvolal, prokurátor však ano. Žádá totiž 25letý trest.

Viktor Kniš
2. červen 2020, 10:19
Čas čtení: 1:40
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Miroslava Marčeka v dubnu 2020 nepravomocně odsoudili na 23 let za mřížemi. K vraždě Jana Kuciaka a Martiny Kušnírová se přiznal, podrobně popsal, jak dvojici zavraždil a policii pomáhal i při rekonstrukci vraždy přímo v domě ve Velké Mači.

 

Spolupracovat začal až přibližně po půl roce od chvíle, kdy jej vzali do vazby a jeho výpověď přispěla k posunu vyšetřování. Myslí si to i právní zástupce poškozené rodiny Kuciakových Daniel Lipšic, který označil Marčeka za chladnokrevného vraha.

 

Střelec Marček je se svým trestem spokojen – vůči rozsudku Specializovaného trestního soudu se na Nejvyšší soud neodvolal, informuje slovenský Denník N na základě informací od prokurátora Úřadu speciální prokuratury Vladimíra Turana. Na Nejvyšší soud se však samotný prokurátor odvolal, žádá totiž původní 25letý trest.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1742 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Vrah Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je spokojný s trestom 23 rokov. Najvyšší súd môže rozhodnúť o vyššom treste
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Přispěl k usvědčení organizované skupiny

Při odůvodnění trestu předsedkyně Ružena Sabová potvrdila, že Miroslav Marček provedl skutky bezcitně a kritizovala ho za to, že neudělal všechna opatření pro to, aby nemusel zavraždit i Martinu Kušnírovou, na jejíž vraždu nebyl zištně navázaný. „Při ukládání trestu měl soud na zřeteli proporcionalitu samotného trestu, který musí být úměrný spáchané trestné činnosti,“ vysvětluje Sabová.

 

Podle Sabové bylo polehčující okolností, že se Marček přiznal a skutku litoval. V kombinaci se skutečností, že v minulosti nebyl Marček stíhán, rozhodl soud o mimořádném snížení trestu.

 

Předsedkyně senátu dále v odůvodnění konstatuje, že se Marček postavil trestu čelem a neprojevil lítost k sobě samému. Ocenila, že provedení skutku popsal přesně tak, jak se stal a neměl tendenci svalovat vinu na někoho jiného. Podílel se i na dalších procesních úkonech vyšetřovatelů: „Přispěl k usvědčení organizované skupiny i přesto, že se vyjadřoval jen k trestné činnosti spolupachatele, avšak popisoval i jednání již odsouzeného Andruskóa,“ říká dále předsedkyně senátu.

 

Vrah Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je spokojný s trestom 23 rokov. Najvyšší súd môže rozhodnúť o vyššom treste
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Soud pokračuje i v červnu

V pondělí před soudem vypovídal kriminalista a odborník na informační technologie Dušan Mikulaj o pohybu telefonů obžalovaných dva dny po vraždě novináře Jana Kuciaka. Jeho výpověď podle Lipšice a Kvasnici potvrzuje svědectví Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka, obžalovaní tvrdí opak.

 

Vypověděla i psycholožka Elena Fortis, která nenašla u Mariana Kočnera žádné známky psychických poruch. V posudku uvedla, že jde o egocentrickou osobnost s narcistickými rysy. Agresivita není jeho dominantní rysem, avšak může se aktivovat jako reakce při neúspěchu, při snaze o dosažení vlastního cíle.

 

Pokud je Marián Kočner vinen, tak za možnou motivaci objednávky vraždy novináře považuje snahu o zachování jeho životního stylu, který mohl Ján Kuciak svými články ohrožovat. „V případě uznání viny by byla prognóza obžalovaného příznivá a resocializace možná,“ uvedla znalkyně z oboru psychologie Elena Fortis. Jednání bude pokračovat 17. června.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: dennikn.skNáhledový obrázek: TASR - Michal Svítok Tagy: Miroslav Marček
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.