Autorky nápisu na soše demokratického politika vysvětlily, proč na ni napsaly, že byl Churchill rasista.
V souvislosti s probíhajícími protesty proti rasismu a policejnímu násilí, které vyvolalo úmrtí Afroameričana George Floyda, se pozornost některých demonstrantů obrátila i na sochy různých historických osobností. Jednou z nich je i Winston Churchill, na jehož soše v Praze na Žižkově se před pár dny objevil nasprejovaný nápis „Byl rasista. Black Lives Matter“. Řada politiků to odsoudila. Serveru A2larm se podařilo s autorkami tohoto nápisu spojit a zeptat se jich, co je k tomu vedlo.
„Neučinily jsme tak z dlouhé chvíle nebo nutkání ničit majetek, nekritické uctívání vysokého britského státníka nám leží v žaludku už dlouhou dobu, momentálním načasováním jsme chtěly odkázat k událostem posledních dní, poukázat na jejich celosvětovou provázanost a vyjádřit solidaritu probíhajícím bojům za rovnoprávnost.“ píší autorky v prohlášení.
Téma rasismu se podle nich netýká jen Spojených států, ale jedná se o globální problém, který je nutno řešit i v České republice. Jako příklad uvádějí přístup některých lidí k Romům nebo uprchlíkům.
„Rasismus je především způsob myšlení, který je v nás hluboce zakořeněn. Reprodukuje se v rámci institucí, vzdělávání, kultury a také skrze způsob vyprávění historie. Nechceme historii přepisovat, chceme ji konečně číst, a to včetně pasáží, které jsou nepříjemné,“ dodávají.
K tomuto nejde mlčet. W. Churchill je jedna z největších osobností minulého století. Člověk, který se významně podílel na porážce toho nejstrašnějšího režimu. Ničení jeho sochy není projev demokracie, ale anarchie. Hnus. pic.twitter.com/cQZLk9UIkK
— Ondřej Babka (@OndrejBabka) June 11, 2020
Autorky dále píší, že historii bychom se měli učit objektivně a se všemi souvislostmi, i když by to znamenalo otevřít některá nepříjemná témata. „Dokud se budeme ve školách dozvídat, že Kryštof Kolumbus ‚objevil‘ Ameriku, a ne že ji kolonizoval, nepohneme se nikdy z místa a nebudeme se schopni zbavit koloniálního uvažování o světě. Je nutné naučit se nevnímat svět černobíle, i když se samozřejmě jedná o značně bolestivý proces,“ uvádějí v textu.
Historický význam Winstona Churchilla prý nechtějí znevažovat, upozorňují však na některé jeho kontroverzní výroky a skutky. „Historička Madhusree Mukerjee například přináší ve své knize Churchill’s Secret War (2010) řadu argumentů, že hladomor v Bengálsku v roce 1943, který stál život až tři miliony lidí, přímo souvisel s rozhodnutím Churchillova válečného kabinetu odčerpat zásoby potravin z regionu pro potřeby britské armády,“ pokračují autorky, podle kterých jsou tyto skutečnosti často zlehčovány.
„Jsme unavené a frustrované z života ve světě, ve kterém vládnou nespravedlivé pořádky, i když jsme zrovna my měly štěstí narodit se v relativně privilegovaném postavení. Nechceme se nadále tvářit, že žijeme v nejlepším z možných světů. Společnost se musí proměnit a ke změnám již dochází, i když se stále snažíme úzkostlivě lpět na starých a známých pořádcích,“ říkají autorky v závěru textu.
Samy prý doufají, že se jim alespoň podařilo otevřít debatu, která jen tak nezmizí, i když nápis samotný už byl ze sochy odstraněn. Celý text prohlášení si můžeš přečíst zde.