Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Vyvolával rvačky, tužkou bodl spolužačku a nakonec děvčátko, které mu nedalo pusu, zastřelil. Ani sám prokurátor ale nevěřil, že se šestiletý Dedrick narodil jako vrah. Jeho otec, matka, babička i strýc se paktovali s drogami. Spoušť pistole sice stiskl malý chlapec, ale ve skutečnosti mu cestu k vraždě vystavěla jeho rodina.
Co si o něm myslí rodina děvčátka, které zastřelil
Proč Dedricka neodsoudili
Problémové dítě, které vraždilo
Střelba na školách v USA není, bohužel, žádnou výjimečnou událostí. Mezi tamní známé případy patří například masakr na Columbine High School, při kterém dva teenageři zranili a zavraždili desítky lidí. Kauza šestileté zastřelené prvňačky Kayly Rolland je ale o to hrozivější, že ji 29. února v roce 2000 zabil vrstevník, šestiletý Dedrick Owens.
Učitelé chlapce z Buell Elementary School v Mount Morris Township již dříve označili za vysoce rizikového. Pravidelně ubližoval spolužákům, pouštěl se do rvaček a neustále nadával, kvůli čemuž musel častokrát zůstávat po škole, informuje Times. Jednou dokonce bodl jednu ze spolužaček tužkou.
Jak píše Newseek, chlapce plánovali poslat do programu, kde odborníci vychovávají problémové děti. Vycházet mohli nejen z jeho chování, ale také z prostředí, ve kterém vyrůstal. Nestihli však zakročit včas. Dedrick Owens se stal nejmladším střelcem na školách v historii USA. Proč k této tragédii vůbec došlo? A jaký vliv měla na šestiletého vraha jeho rodina?
Ulice, na které žil Dedrick
Prvňačka umírala před očima vyděšené učitelky, která přivolala záchranku
Sestře zavražděné Kayly je v současnosti 31 let, pořád ale nezapomněla na nešťastná poslední slova, která své šestileté sestře věnovala. V době její vraždy byla o 5 let starší a protože jejich matka v dané ráno pracovala, musela vyhnat svou malou sestru do školy. Kayle se ale příliš nechtělo, raději by zůstala doma. Po malé sesterské hádce Kayle řekla, že ji nenávidí. Netušila však, že se jí za tuto větu již nebude moci po příchodu domů omluvit.
Den před vraždou se Dedrick na Kaylu údajně rozzlobil. Chtěl ji totiž políbit a ona ho odmítla. Šestiletý chlapec proto přišel do školy s pistolí, se kterou ji chtěl prý vyděsit. Kromě toho si měl s sebou přinést i nůž. S ním ho však viděla učitelka Alicia Judd, a tak mu ho sebrala, píší Times. Zůstala mu ale pistole.
Přímo před zrakem učitelky a přibližně 22 žáků s ní zasáhl Kaylu. Kulka se provrtala přes její pravé rameno a hrudník. Učitelka Alicia si myslela, že nedaleko ní někdo praskl balón. Šlo ale o výstřel. Když spatřila zakrvácenou prvňačku, ihned volala na 911 (záznam telefonátu si můžeš pustit níže), aby přivolala záchranku. Holčička začínala blednout, její rty nabíraly odstín modravébarvy.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Kdo skončil kvůli vraždě malé Kayly ve vězení
Co řekl Dedrick Kayle těsně předtím, než ji zastřelil
Zda se Dedricka podařilo napravit, nebo zůstal kriminálníkem
Jak reagoval Dedrickův otec, který seděl ve vězení, na skutek svého syna
Co by si přál otec Kayly, aby se stalo s vrahem jeho dcery
Podle jejich spolužáka Chrise Boaze měl Dedrick na dívku před střelbou údajně zakřičet: „Nemám tě rád!“ Kayla kráčela před ním, a tak se na malou chvíli otočila a řekla: „No a co?“ Chris Boaz popisoval, jak krátce po výstřelu oblečení dívky zalila krev. Jiný žák však tvrdil, že Dedrick na dívka vykřikl: „Aha, Kaylo, koukej!“
Malý střelec ze školy neutekl, pokusil se ale ukrýt zbraň, což se mu nepodařilo. Dedrick vyšetřovatelům nejprve lhal, že Kaylu zastřelil jiný spolužák. Později svou vinu přiznal, ale řekl, že dívku plánoval jen vystrašit.
Kresba, kterou nakreslil chlapec před vyšetřovateli – má jít o Dedricka u jejich domu
Mezitím malou Kaylu převáželi záchranáři. Doktor Michael Jagga, který měl v to ráno v nemocnici službu, popisoval, jak zdravotnický personál nemohl uvěřit, že k nim vezou teprve šestileté děvčátko. Ptali se, zda nejde o omyl a nevezou šedesátiletou ženu.
Po příjezdu záchranky k nemocnici museli čelit kruté pravdě. Někdo skutečně postřelil malou prvňačku. Navzdory snaze doktorů Kayla zraněním nakonec podlehla. Mimochodem, šlo o nemocnici, v níž se také narodila. Nebýt tragického úmrtí, v květnu tohoto roku mohla oslavit své 27. narozeniny.
Otec Dedricka byl kriminálník, který prodával drogy
Podle dokumentu Bowling for Columbine trvalo přibližně 30 minut, než se na místo dostala média, která rozšířila zprávu do světa. Rodiče dětí ze školy se obávali, že do incidentu mohly být zapojeny právě jejich ratolesti. V prvních chvílích totiž netušili, kdo vlastně střílel a kdo je zraněn. Všechny žáky a personál ze školy ihned evakuovali do nedalekého kostela, kam si pro děti přijeli rodiče. Po příjezdu na místo a zjištění, že jejich dítě žije, si mohli konečně vydechnout.
Ihned po tragickém incidentu se místní obyvatelé rozdělili na dvě skupiny. Někteří považovali malého vraha za ztělesnění zla, další se pokoušeli na jeho jednání nahlédnout detailněji. Mohl být ve svém věku zodpovědný za to, že někoho zabil? A proč to vůbec udělal? Na tyto a mnohé jiné otázky se pokoušeli odpovídat nejen vyšetřovatelé, ale i odborníci z řad psychologů.
Poukazovali zejména na hrozivé prostředí, ve kterém vyrůstal. V době vraždy se otec střelce Dedrick Darnell Owens nacházel ve vězení. Odpykával si v něm trest za porušení podmínky. V minulosti ho odsoudili za obchodování s drogami a vloupání, nedokázal ale „sekat dobrotu“, a tak ho policie opět posadila za mříže.
Na konci soudního procesu soudce muži řekl, aby začal být zodpovědným rodičem, protože v opačném případě budou jeho děti kráčet v jeho šlépějích. Při této neveselé prognóze nebyl soudce daleko od pravdy. Z jeho šestiletého chlapce se totiž stal vrah. A velký podíl viny měl na tom právě otec, který rozhodně nebyl vzorem hodným následování.
O incidentu se dozvěděl z rádia. Všechny jeho děti navštěvovaly místní školu, a tak jej ihned ovládl strach. „Měl jsem pocit, že cosi není v pořádku. Když jsem telefonoval domů, máma mi řekla, že to udělal můj malý chlapec,“vzpomíná na osudný den.
Vyrůstal mezi drogami a zbraněmi
Šestiletý Dedrick ale neměl špatný vzor jen ve svém otci, ale také v matce Tamarle Owens a babičce. Obě „lítaly“ v drogovém byznysu. Její synové matku pravidelně viděli v domě s marihuanou. „V den, kdy se chlapec narodil, putoval z nemocnice do drogové laboratoře. Nikdy neměl šanci,“řekl vyšetřovatel k vrahovu rodinnému zázemí.
Dokumentarista Michael Moore ve snímku Bowling for Columbine Tamarlu částečně hájí tím, že kvůli nedostatku peněz musela mít dvě práce, a tak nestíhala vychovávat syny. Zhruba týden před tragickým incidentem matka poslala Dedricka a jeho bratra k strýci.
Nezaplatila totiž nájem, a tak je majitel z domu vyhodil. Bydlení u strýce mělo od idylky skutečně daleko. V domě nezbývalo příliš mnoho prostoru na nocleh, a tak se bratři museli spolu mačkat na jednom gauči.
Kromě toho viděli, jak strýc s jeho kamarádem prodávají drogy a manipulují se zbraněmi. Právě u strýce našel Dedrick pistoli, kterou zastřelil Kaylu. Jak později zjistila policie, zbraň neměl nikdo z rodiny v legálním držení. Mělo jít o kradení zbraň, kterou jeho strýc pravděpodobně získal výměnou za drogy.
Rodiče mají moc vědomě či nevědomě vychovat z dítěte zločince
Dedrick je podle všeho typickým příkladem mladistvého vraha, na jehož činu se podepsalo rodinné zázemí. Odborník na sériové a masové vrahy Andrej Drbohlav pracující s mladými násilníky nám v rozhovoru prozradil, že ho přístup některých rodin k dětem přes dlouholetou praxi neustále překvapuje.
„Tím, že potkávám zejména mladistvé pachatele, mezi nimiž najdete i mladistvé vrahy, neřekl bych, že mnou otřásl přímo nějaký případ, ale spíše samotná vývojová cesta. Ta bolest, kterou v dětství pachatelé prožívali. To, jak se k nim chovají jejich rodiny. To je pro mě nejvíce alarmující a neustále mě to překvapuje,“řekl.
„V principu je třeba dávat pozor, aby se rodičům jejich dítě nevzdálilo, aby s ním komunikovali srozumitelně a aby věděli, co prožívá, co ho trápí, co ho rozveselilo, co se mu na chování druhých líbí či nelíbí a podobně. Základem je pravidelná komunikace s vlastními dětmi.
Zároveň by své negativní stránky neměli ukazovat tak, aby byli pro dítě napodobitelné. Ve velmi obecné rovině je tedy třeba vytvářet a udržovat blízký vztah, pocity bezpečí a rozbíjet u dětí „drobné démony“ dříve, než se s nimi uzavřou do svého nitra,“ vysvětlil ve zkratce věci, na které si mají dávat rodiče u svých dětí pozor. Otec a matka Dedrick však selhali.
Okresní prokurátor z Genesee Arthur Busch tvrdil, že malý Dedrick vyrůstal „ve velmi chaotickém prostředí plném drog a zbraní“. Chlapce pro jeho nízký věk neobžaloval s odůvodněním, že je „příliš mladý, aby chápal koncept smrti a zamýšlel vraždu“. Zbraň podle něj mohl vnímat pouze jako hračku.
„Kreslil si na papír a mluvil o velikonočním zajíčkovi. Toto dítě se nenarodila jako vrah,“ řekl po setkání s chlapcem. Ne každý ale na Dedricka nahlížel jako Busch. Do kanceláře prokuratury lidé posílali řadu nenávistnýchdopisů. V jednom z nich někdo žádal, aby chlapce oběsili na stromě.
Okresní šerif z Genesee Robert Pickell se na případ Dedricka Owense díval o něco přísněji. Argumentoval tím, že nevíme, zda chlapec nemůže vraždit i v budoucnu a poznamenal, že bez ohledu na jeho úmysl, je děvčátko „stejně mrtvé“, jako kdyby jej zabil čtyřicetiletý muž. Otázkou tedy bylo – dá se s chlapcem ještě pracovat? Můžeme z něj vychovat řádného občana?
Profesor James Garbarino z Cornell University, který desítky let studuje násilné děti, považoval malého Dedricka za stále napravitelného. Ovšem pouze za předpokladu, pokud by na svých agresivních charakterových rysech spolu s odborníky pracoval. V opačném případě se obával možné kriminální budoucnosti. „Pokud ho jednoduše propustíte a řeknete mu ‚hezký den, už to znovu nedělej,‘ je téměř zaručeno, že se vrátí k tomuto vzoru agrese. A možná někoho znovu zavraždí,“ upozorňoval Garbarino.
Podobně na mladistvé násilníky nahlíží i doktor Drbohlav. „U řady klientů, se kterými se setkávám (poznámka redakce – především pacienti s agresivní poruchou a psychopatickými rysy), by v případě přerušení terapie mohlo dojít k situaci, kdy se z nich stanou vrazi,“ řekl. Za extrémně důležitý považuje včasný terapeutický zásah, kdy je ještě možné mladého násilníka převychovat. V případě odsouzených dospělých vrahů se podle jeho názoru šance na nápravu snižují na minimum.
Dedrick má syna, žije se svou matkou a médiím se vyhýbá
Vinu musel na svá bedra převzít Jamel Jamess, kamarád Dedrickova strýce, který si vražednou zbraň nechal u něj v domě. „Mrzí mě, že přišel (otec Kayly) o svou dceru. Vím, že si to musím odsedět,“ přiznal svou část viny. Ve vězení nakonec strávil 2,5 roku. Soud dále Dedrickova strýce Jamese Winfreyho a dalšího muže jménem Robert Morisse III uznal vinnými z držení ilegálních zbraní a drog.
Soud kromě toho vzal Tamarle Owens, matce Dedricka, z péče její dva syny, kteří se dostali do pěstounské péče. Buell Elementary School, kde Dedrick zastřelil svou spolužačku, v roce 2002 pro klesající počet studentů zavřela. Dedrick už v roce 2012, kdy mu bylo asi 19 let, spolu se dvěma osobami ukradl boty, notebook a iPod, za což dostal dvouletý podmíněný trest. Později se už ale kriminálnímu životu vyhýbal.
V současnosti mu je asi 27 let a údajně žije ve městě Bay City se svou matkou a malým synem. Otázkám médií na svou minulost se ale vyhýbá. Jeho matka pro MLive-The Flint Journal přes svého advokáta vzkázala: „Posunula jsem se přes to. Řekněte mu, prosím (novináři), že se nám daří dobře, jsme opět rodinou.“ Matka zesnulé Kayly Rolland, její bratr a sestra vrahovi odpustili, její otec ale ne. Jak se vyjádřil, doufá, že mu „ten chlápek nahoře jednou daruje, co si zaslouží“.