Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Profilů, které aktuálně spamují sociální sítě perverzními a infantilními komentáři, je stále více. S odborníkem jsme zjišťovali, co jsou zač, kdo za nimi stojí a jak proti nim bojovat.
Pokud si otevřeš Instagram, je velmi velká pravděpodobnost, že pod fotkou jakékoliv známé osobnosti či influencerů najdeš minimálně jeden komentář typu: „Nedívej si můj profil, pokud nechceš masturbovat.“ Zamýšlel ses nad tím, co to je za fenomén a o co těmto profilům jde?
Ačkoli to na první pohled vypadá jako neškodná zábava či poměrně zvláštní způsob, jakým se začínající instagramové modelky snaží nahnat si nové followery, je tomu zcela jinak. Profily jsou podobné účtem na OnlyFans, jehož principem je, že tam influencerky tvoří erotický obsah pro dospělé, který je však určen pouze pro platící fanoušky.
Právě na ženské nahotě, perverzní komunikaci a soft pornu jsou postaveny i tyto spamovací profily. Jde však o obyčejný podvod. Na rozdíl od účtů na OnlyFans, spamovací boti na Instagramu nevyvíjejí téměř žádnou aktivitu, na jejich profilu najdeš jen pár podezřelých fotografií a jejich snahou je, aby tě přinutili kliknout na nějaký externí odkaz zveřejněný na profilu.
Avšak pravděpodobně největším rozdílem je, že v případě bota daný účet ovládá počítač a ne reálná osoba. Co to je za fenomén, kdo za těmi profily reálně stojí a jak proti ním bojovat? Na toto téma jsme si povídali s odborníkem na sociální sítě a šéfem agentury PS: Digital, Peterem Sebou a také s Ekaterinou Kudrinou z komunikačního oddělení Facebooku.
V tomto článku se dozvíš:
Co jsou boti zač a k čemu se využívají
Kdo za nimi stojí, kdo je vytváří a jak fungují
O co se boti snaží
Co uživatelům na Instagramu hrozí
Jak se před boty chránit
Jaká česká stránka funguje na principu hlášení spamovacích botů
Pokud mluvíme o konkrétních spamovacích botech, kteří nabízejí sexuální obsah na svém profilu, jde o poměrně novou záležitost, která se na Instagramu rozmohla v průběhu posledních měsíců. Fenomén spamovacích botů jako takových ale není ničím novým.
V minulosti boti, tedy počítačové programy, které dokáží automaticky generovat obsah na sociálních sítích, používali převážně soukromé společnosti. Sloužili jako marketingový nástroj na podporu prodeje služeb či produktů, ale využívali je i jednotlivci, například v politických kampaních či na různé internetové soutěže.
„Podvody, scamy a různé pochybné aktivity jsou součástí internetu a sociálních sítí od jejich počátku. Jen čas od času změní podobu, využijí novou platformu nebo se svezou na vlně nějaké novinky, o které ještě uživatelé nemají dost informací,“ uvedl pro REFRESHER odborník na sociální sítě Peter Šebo.
V Kalifornii dokonce loni v červenci vstoupil v platnost zákon, který požaduje, aby boti na sociálních sítích uváděli, že jde o počítačové programy, a nikoli skutečné lidi a nemohli tak nachytat obyčejné uživatele.
„Nevím, zda jsou právě tito boti aktuálně největší hrozba, ale zjednodušeně řečeno platí rovnice, že čím větší a úspěšnější je platforma, v tomto případě Instagram, tím je více pokusů ji infiltrovat podvodným obsahem,“ říká o nových botech Šebo.
Všimni si, že všechny tyto profily mají jednu věc společnou, a to pofidérní link v bio
„Je pro nás nesmírně důležité, aby interakce, které probíhají mezi lidmi na Instagramu, byly skutečné. Z tohoto důvodu nepovolujeme podvodné účty či služby, které nabízejí zvýšení popularity profilu prostřednictvím neautentických lajků, komentářů a followerů. Takové účty odstraňujeme vždy, když se o nich dozvíme,“ uvedla pro REFRESHER Ekaterina Kudrina z komunikačního oddělení Facebooku.
Profil spamovacího bota neřídí žádná živá osoba, ale počítačový program. Spamovací bot představuje poměrně jednoduchý software, který spamuje profily a inboxy odkazy na zpravidla podvodné stránky.
Jelikož psaní komentářů typu „Pokud nechceš mít vlhké spodní prádlo, nedívej se na můj příběh“ je bezplatné, jeho autorovi se vyplatí rozeslat i miliony takových zpráv, pokud se na ně chytí alespoň několik lidí.
Stačí kliknout na internetový link v popisu daného instagramového profilu, a uživatele to může dostat do pořádných problémů. Odborník proto varuje, aby lidé ignorovali spamboty a už vůbec neklikali na žádné odkazy, ve kterých nabízejí své nahé fotografie, sex chat, masturbaci živě přes webkameru či sexuální videohovor.
Fotografie žen, které spamboty využívají k podvodům, přičemž i prostřednictvím nich lákají na kliknutí na pofidérní link v popisu profilu
Profil spambota neřídí žádná osoba, ale počítač, za jehož vytvořením stojí člověk či dokonce organizovaná skupina lidí, která se prostřednictvím botů snaží dostat k citlivým informacím a osobním datům uživatele, které později mohou zneužít.
„Konkrétně samozřejmě nevíme, kdo za těmi profily stojí, ale obecně se dá říci, že podvodníci, kteří chtějí získat přístupy do soukromých profilů lidí, jejich osobní údaje nebo peníze,“ tvrdí Šebo.
O co se spamboti snaží a co ti hrozí?
Spamboti jsou zpravidla vytvářeni pouze za účelem škodit, převážně prostřednictvím získání a následného zneužívání citlivých informací. Osobě, která na jejich podvod naletí, hrozí v tom lepším případě problém se zabezpečením profilu na sociální síti.
Stačí, že se přihlásíš přes nezabezpečenou webstránku, která k otevření žádá přihlášení prostřednictvím tvého instagramového konta. Po otevření se však tvé přihlašovací údaje dostanou do rukou pofidérních osob, kterým k ukradení tvého účtu stačí už jen změnit heslo a e-mailovou adresu.
„V tom horším případě hrozí až ztráta osobních údajů či peněz. Cílem spambotů je ukrást hesla, získat citlivý obsah, kterým by následně infikovaný profil vydírali nebo jiné údaje, které se dají přímo, či nepřímo zpeněžit,“ vysvětluje Šebo.
Jak se před boty chránit?
Odborník Peter Šebo varuje, že nejdůležitější je neklikat na podezřelé internetové odkazy. „Ať už slibují hodně peněz, nevšední erotický zážitek nebo jiný druh neuvěřitelného štěstí, které vás potkalo,“ konstatuje.
Mnozí podvodníci se snaží oklamat uživatele sociálních sítí i takovým způsobem, že působí, jako by šlo o oficiální informaci od Facebooku nebo Instagramu nebo formou zprávy od blízkého přítele, který se již stal terčem kybernetického útoku.
„Já se v takovém případě vždy nejprve daného člověka ve zprávě zeptám, jestli mi to opravdu poslal, zda napsal do komentáře nebo na nástěnku, až potom zvážím, jestli jsem ochoten na něco takového kliknout. Zcela v ideálním případě je dobré neznámého šiřitele takových statusů a komentářů přímo nahlašovat sociální síti,“ tvrdí Šebo.
Pokud bude totiž takových stížností příliš mnoho, je šance, že Instagram se o postará o zablokování daného profilu. Přesně na takovém principu funguje i instagramová stránka @bot.policajt, která sice funguje jen pár měsíců, ale aktuálně má již více než 11 tisíc followerů.
Cílem této stránky je hledat spamboty a společně s followery je hromadně nahlašovat, aby byla větší šance, že je smažou. Instagram primárně vymazává profily, na které přicházejí stížnosti více než obvykle.
„Kvůli pandemii koronaviru Instagram jednotlivé reporty většinou nevyřídí a profily zůstanou nadále aktivní. Je proto třeba se proti nimi spojit. Když narazíte na bota, označte nás přes @bot.policajt. My ho následně sdílíme na stránce, abychom mohli uspořádat křižáckou výpravu. Čím více se nás zapojí, tím více profilů úspěšně zmizí a tím spíše snad zmizí boti. celkově,“ tvrdí stránka.