Stydí se za to, že jsou členy armády a policejních sil.
V Bělorusku se rozšiřuje nový trend na sociálních sítích. Muži vyhazují a pálí své vojenské a policejní uniformy na znak protestu. Distancují se tak od brutálních zásahů proti protestujícím a vyjadřují svůj nesouhlas s násilím, píše BBC.
Hanba vám, vzkazují a vyhazují své uniformy
Bývalí i současní vojáci a policisté trhají a vyhazují své uniformy a na kameru vysvětlují, že je násilné zásahy proti protestujícím šokovali. Označují to za nestydatost a vzdávají se svých pozic. „Speciální jednotky již nejsou bratrstvem,“ říká jeden z členů armády a vyhodí pak svou uniformu do koše.
Trending in Belarus — ex- special forces officers throwing away their old uniforms in disgust at the actions of former colleagues.
— Oliver Carroll (@olliecarroll) August 13, 2020
pic.twitter.com/B5PyEKS0qk
Další si postupně strhne všechny nášivky z košile předtím, než ji hodí do koše. Vedle něj stojí jeho syn, který mu strhne odznak z čepice. I ten skončí v koši. Nechce mít s násilím proti demonstrantům nic společného.
The act of a real officer and a decent man.#ЛукашенкоУходи #LukashenkoGoAway#Belarus pic.twitter.com/DiwLxCrtvG
— NEXTA (@nexta_tv) August 12, 2020
Policie ve městě Lida na severozápadě země se dokonce přidala k davu protestujících, přijeli do města v autech i se zapnutými světly a troubením dali najevo svůj nesouhlas s výsledky voleb i s průběhem policejních a vojenských zásahů.
Police in the town of Lida join the protests https://t.co/eBku1JYwjr
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) August 15, 2020
Mnozí policisté a vojáci říkají, že by se styděli následovat příkazy. Někteří z nich dokonce svou uniformu i zapálili. „Když vidím, co se nyní děje v Minsku, už nedokážu cítit hrdost za to, že jsem členem armády. Nedokážu už nosit tuto uniformu,“ řekl ve videu Anatoli Novitsky, který sloužil ve speciálních jednotkách v letech 2014 a 2015. Pro BBC Russia řekl, že je ohromen mírou násilí v jeho zemi.
Řekl, že když byl členem zásahové jednotky, měl zakázáno útočit na lidi. Jejich úkolem bylo rozpustit protest a zbraň mohl použít pouze v případě, že se k němu přibližovala ozbrojená skupinka lidí, kteří se mu vyhrožovali útokem. „Sílu jsme mohli použít pouze za výjimečných okolností. Když však útočíte na lidi v tričkách a plátěných botách, je to velká ostuda,“ řekl.
Nepokoje vypukly v Bělorusku minulý víkend po prezidentských „volbách“. Od vyhlášení výsledků se konají protestní akce, na kterých dochází k potyčkám mezi jejich účastníky a bezpečnostními složkami. Demonstranti nesouhlasí se zveřejněnými výsledky prezidentských voleb, podle nichž s velkou převahou zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko.
Ten na volby nepustil žádné nezávislé pozorovatele, zakázal předvolební průzkumy, přes státní média (jiných je v zemi minimum) hrubě útočil na opozici, během voleb i po nich vypnul internet a když začaly demonstrace, povolal pořádkové síly, které mlátí protestující.

Lukašenkova hlavní protikandidátka Sviatlana Cichanovská oficiální výsledky voleb, podle kterých získala jen něco přes 10 procent hlasů, odmítla a podala stížnost na ústřední volební komisi.
Policisté už zatkli tisíce lidí a vůdkyně opozice musela ze země po volbách uprchnout. Jako bonus Lukašenko řekl, že protesty jsou řízeny ze zahraničí, přičemž zmínil i Česko. Autokrat vládne v Bělorusku již od roku 1994.