Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. září 2020 10:23
Čas čtení 18:33
Vojtěch Vanda

Když jí bylo 12, unesl ji. Do jejích 16 let se s ní dvěstěkrát pokoušel o sex. Z neuvěřitelného případu Jan Broberg mrazí

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Dvakrát ji unesl, měl sex s jejími rodiči, vydíral její rodinu, a spoustu dalšího. Vztah Roberta Berchtolda a rodiny Brobergových s jejich dcerou Jan byl vskutku toxický.

Brobergovi měli život jako z pohádky. Připomínali postavy z klasického amerického seriálu sedmdesátých let. Rodina, otec Robert a matka Mary Anne, se svými třemi dcerami Karen, Susan a Jan, bydlela v malém městě ve státě Idaho na severozápadě USA. Jako ukázkoví Američané byli věřící, jako lidé ze středozápadu byli neobyčejně milí, a bydleli v sousedství, kde se takzvaně nezamyká, jelikož všichni ostatní byli úplně stejní jako Brobergovi.

Jednoho dne však jejich idylka skončila. Zdánlivě neškodné setkání s jedním sympatickým mužem a jeho rodinou, která se zdála ještě milejší než všechny ostatní, skončila celoživotním traumtem, které nemá obdoby. Týkalo se hlavně nejstarší dcery Jan, jež byla několikanásobně unesena a znásilněna, setkání však ovlivnilo všechny okolo. Příběh o promyšleném vydírání, pedofílii, neoblomné důvěře a mistrovské manipulaci dostal prostor i na Netflixu.

Doporučeno
16letá Sandra za 4 minuty utopila svou mámu. Před soudem se u fotek oběti společně se sestrou smála 16letá Sandra za 4 minuty utopila svou mámu. Před soudem se u fotek oběti společně se sestrou smála 4. června 2020 15:08

V roce 2017 se povedlo režisérce Skye Borgman uvést nový seriál Abducted in Plain Sight (volně přeloženo jako Unesena před očima), který veřejnosti rozkryl tajemstvím opředený případ dvojitého zmizení mladé dívky Jan Broberg. Dokument podle skutečné události, v němž vede rozhovory se všemi účastníky kromě samotného únosce, převzal Netflix v roce 2019. Toho se ale nedožil Janin otec, který umřel v roce 2018.  

Husí kůži nahánějící série událostí, která potkala rodinu Brobergových, začala nevinným setkáním během mše v roce 1972.

Jan Broberg a Robert Berchtold

Únos Jan Brobergové: V dětství byla dvakrát unesena rodinným přítelem, který měl poměr s oběma jejími rodiči
Zdroj: Abducted in Plain Sight/Top Knot Films
Tento článek prozrazuje rozuzlení dokumentu Abducted in Plain Sight a průběh vyšetřování případů únosu Jany Broberg.

Sympaťáci

Rodina Brobergových žila ve zhruba čtyřicetitisícovém městě Pocatello v Idahu. Ve čtvrti, ve které se všichni znali, a, jak tvrdí, se všichni měli rádi a respektovali. V noci nemuseli zamykat, krádež nebo dokonce násilný trestný čin, podle jejich svědectví, byla slova, jejichž význam neznali. V rodinném domě bydleli otec Robert, tudíž Bob, který byl povoláním florista, a měl svůj obchod přímo ve městě. Matka, Mary Anne, byla ženou v domácnosti, a starala se o své tři dcery: Susan, Karen a nejstarší Jan.

Doporučeno
Mladou dívku znásilňovali a mučili více než 40 dní. Hrůzostrašným zraněním od tyranů nakonec podlehla Mladou dívku znásilňovali a mučili více než 40 dní. Hrůzostrašným zraněním od tyranů nakonec podlehla 4. prosince 2019 17:10

Jejich pohodový život však nabral nevídaných obrátek, a to nejen v rámci malého města, ale celostátně. Životy jim změnila běžná návštěva mše. Brobergovi byli totiž členové Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, již vyznává drtivá většina obyvatel Pocatella. A v červnu 1972 se po jedné z nich seznámili s novou rodinou, která se do města přistěhovala.

Jmenovali se Berchtoldovi. Hlavou rodiny byl Robert Berchtold, jemuž později začali přezdívat jednoduše B, jeho manželka Gail, a pět jejich dětí. Spořádaná rodina se i přes jejich nedávné přistěhování těšila obrovské oblibě. Velice ochotný a milý Berchtold vyhověl každému sousedovi; pomáhal, kde se dalo. Proto se proti jeho způsobům nedalo říct křivého slova.

Rodina Brobergova

Únos Jan Brobergové: V dětství byla dvakrát unesena rodinným přítelem, který měl poměr s oběma jejími rodiči
Zdroj: Abducted in Plain Sight/Top Knot Films

I Brobergovi poznali, jak skvělými Berchtoldovi byli. Slovy Boba, otce Jan, byli náramně překvapeni, když jiný den přišli z kostela, a ve svém domě našli velkou ovocnou mísu se vzkazem: „Užívej si se svou rodinou.“ I přes veškerá slova chvály si ale stihla rodina Brobergova všimnout, že s novými přestěhovanými není něco v pořádku. Manželka Bho, Gail, byla zvláštní osobou. Byla strašně tichá. Zdálo se, že se k němu vůbec nehodí. 

Doporučeno
Vlastní matka ji bila, kopala a nutila jíst výkaly, nakonec ji zavraždila: Kdyby úřady zasáhly včas, Elisa mohla žít Vlastní matka ji bila, kopala a nutila jíst výkaly, nakonec ji zavraždila: Kdyby úřady zasáhly včas, Elisa mohla žít 22. listopadu 2019 17:45

Víc než přátelé

Úžasné léto se pomalu překlenulo do podzimu roku 1972. Noví nejlepší přátelé Brobergů Berchtoldovi s nimi trávili spoustu času. A měli se rádi, opravdu hodně. Své k tomu měla co říct i matka Jan Mary Anne. 

„Berchtold mi zavolal. Zajímalo ho, jestli bych mu do práce nedovezla oběd. Udělala jsem to. Když jsem přijela, začal mi říkat opravdu hezké věci,“ svěřila se v dokumentu. „Říkal to, co manžel dávno ne. Měl charisma. Prý se mu líbí, jakou mám postavu a nohy. Jen to poslouchat bylo úžasné.“ B se jí prostě líbil a nedokázala to potlačit. Věděla, že to, co dělá, není správné. A tehdy to všechno začalo

Charismatický Robert Berchtold

Únos Jan Brobergové: V dětství byla dvakrát unesena rodinným přítelem, který měl poměr s oběma jejími rodiči
Zdroj: Abducted in Plain Sight/Top Knot Films

V rámci kostelních záležitostí měli nedlouho poté odjet do sousedního Utahu. Matka Jan s ním jela sama. Spala s Robertem Berchtoldem ve srubu. Tam se jí to vymklo z ruky. „Začal mě líbat, chytal mě za prsa,“ popisovala. Dál se to prý nedostalo. Jeli domů a dál to nijak neřešili, alespoň tedy na oko. Uvnitř byla Mary Anne rozpolcená. Vzrušení, které jí B přinesl do dvanáctiletého soužití se svým mužem, začalo manželství rozkládat.

Berchtold poté nenechal nic náhodě. Věděl, že si Brobergovi všimli jeho ne zrovna idylického vztahu s manželkou. „V oblasti sexu byl opravdu znalý, co mu ale nefungovalo, byl sexuální život s manželkou,“ zmínil ve snímku Bob. „Jednoho dne přijel za mnou do práce. Zeptal se, jestli nemám volno, že bychom se mohli projet. Tak jsem s ním šel,“ uvedl.

B se Bobovi „svěřil“. „Řekl mi, že nedokáže vystát svou manželku. Že je frustrovaný a že potřebuje mít sex. Zeptal se mě, jestli bych mu s tím nepomohl. Smáli jsme se tomu,“ popisoval na kameru. Avšak přestože se tomu smáli a všechno se to zdálo tak nereálné, Bob jeho kouzlu podlehl a přání vyslyšel„Nahnul jsem se k němu a ukojil ho. Udělal jsem nejhorší věc v životě,“  přiznal. 

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 88123 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse