Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
News

Praha a koronavirus: Podívej se, jaká nařízení platí ode dneška

Sepsali jsme nařízení hygienické stanice hl. města Prahy, která platí od středy.

Vojtěch Vanda
9. 9. 2020 9:04 Čas čtení: 1:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Vojtěch Vanda
9. 9. 2020 9:04
Čas čtení: 1:51

Praha a koronavirus: Podívej se, jaká nařízení platí ode dneška

Sepsali jsme nařízení hygienické stanice hl. města Prahy, která platí od středy.

Vojtěch Vanda
9. září 2020, 9:04
Čas čtení: 1:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Kvůli přetrvávající špatné pandemické situaci v Praze se Krajská hygienická stanice hlavního města Prahy v čele s hygieničkou Zdeňkou Jágrovou rozhodla, že upraví protiepidemiologická opatření. Ta mají šíření nákazy covid-19 zamezit. Nová nařízení platná od středy 9. září jsou potřeba i z toho důvodu, jak uvedla v pátek Jágrová, že hygienici ani nestíhají nově nakažené trasovat.

 

 

Prvním nařízením platným od středy je zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb mezi půlnocí a 6 hodinou ranní s výjimkou provozoven, které neslouží veřejnosti. Nevztahuje se tak na prodejny, které fungují mimo provozovnu stravovacích služeb (např. výdejní okénka, prodej jídla bez vstupu dovnitř).

 

Druhým nařízením je zákaz pohybu a pobytu všech osob bez roušek v prostoru metra, nádražních budov a nástupišť, ve vnitřních prostorách Letiště Václava Havla, a ve všech prostorách vnitřních provozoven určených pro prodej (např. nákupní centra, ale také i chodby, které k nim náleží.

 

Toto nařízení nicméně neplatí pro osoby, které například v nádražních budovách pracují (strojaři, lidé v kancelářích), pokud budou dodržovat rozestupy a v místnosti nebude více než 10 osob a osoby, které se ve stravovacích zařízeních jedí

 

 

K tomu se tyto zákazy nevztahují ještě na děti do dvou let věku a na osoby s poruchou intelektu, autistického centra nebo jiné poruchy podobného rázu, jejichž mentální schopnosti nebo aktuální duševní stav neumožňuje dodržování zákazu.

Mimo výše zmíněné zákazy stále platí zákaz konání venkovních akcí nad 1000 účastníků, zákaz konání akcí ve vnitřních prostorách nad 500 účastníků, pokud nejsou prostory specificky rozděleny (a nošení roušky na akcích ve vnitřních prostorách nad 100 účastníků), nutnost nošení roušek v MHD, taxících, volebních místnostech, na úřadech a na poštách a ve zdravotnických zařízeních.

Školáci od pondělí

Už od 14. září vzejde v platnost nařízení, které přikáže nosit ústenky, respirátory nebo například šátky všem, kteří se budou vyskytovat ve vnitřních prostorách škol a školských zařízení.

 

Nebude se ale nebude vztahovat na děti a pedagogické pracovníky v mateřské školce, internáty, jde-li o zaměstnance nebo ubytované, školy zřízené ministerstvem spravedlnosti, osoby s poruchou intelektu, účastníky slavnostních akademických obřadů na vysokých školách, osoby v institucích poskytující jednoleté kurzy jazyků s denní výukou a školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy a internátní střediska výchovné péče.

 

Mimo to se klade hygienická stanice důraz na stále provádění triáže, třídění pacientů, ve zdravotnických zařízeních, jak tomu bylo doteď. 

 

 

Tato opatření odůvodňuje hygienická stanice hlavního města jasně. „K datu 4. 9. 2020 bylo na území hl. m. Prahy hlášeno 5533 případů onemocnění. V absolutních počtech je Praha nejpostiženější oblastí České republiky. V současné době je jediným možným způsobem, jak se bránit tomuto onemocnění, přerušení cesty přenosu používáním ochranných prostředků dýchacích cest, která (...) vedla k výraznému snížení přenosu onemocnění,“ stojí v nařízení.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR/AP
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.