Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Zajímavosti - Zahraniční

Čína postavila už 380 internačních táborů pro Ujgury a další menšiny v Sin-ťiangu, tvrdí australská studie

Projekt „převýchovy“ nadále pokračuje. Přestože vláda v Pekingu tvrdí, že internační tábory pro ujgurskou muslimskou menšinu na západě Číny nerozšiřuje, oprese, podle nové australské studie, nezpomaluje.

Vojtěch Vanda
24. 9. 2020 14:01 Čas čtení: 1:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti - Zahraniční
2
Vojtěch Vanda
24. 9. 2020 14:01
Čas čtení: 1:56

Čína postavila už 380 internačních táborů pro Ujgury a další menšiny v Sin-ťiangu, tvrdí australská studie

Projekt „převýchovy“ nadále pokračuje. Přestože vláda v Pekingu tvrdí, že internační tábory pro ujgurskou muslimskou menšinu na západě Číny nerozšiřuje, oprese, podle nové australské studie, nezpomaluje.

Vojtěch Vanda
24. září 2020, 14:01
Čas čtení: 1:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Čínská vláda už nechala postavit skoro 400 internačních táborů pro Ujgury a další muslimské menšiny na západě Číny. Dokazuje to satelitní sledování Australského institutu strategické politiky (ASPI), o kterém informuje server The Guardian. Přestože pekingská vláda uvedla, že od takzvaných center převýchovy ustupuje, podobných staveb přibývá.

 

 

ASPI informuje o 380 internačních táborech, které do roku 2020 vznikly v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Jedná se o převýchovné tábory, v nichž držení prakticky ztrácí jakékoliv právo na soukromí, jsou neustále kontrolování čínskou vládou, musí pro ni těžce pracovat, a kromě toho jsou i perzekvováni za svou víru.

 

Institut tyto oblasti objevil pomocí satelitních snímků. Všechna místa označil v dnes spuštěné interaktivní mapě Sin-ťiangského datového projektu, v níž si může jeho návštěvník prolistovat data, která zvládl institut posbírat. Například v něm uvidí, kde se detenční prostor nachází, jakým způsobem je „chráněn od vnějších vlivů,“ jaký je jeho status a jakým způsobem byl vyšetřován.

 

 

Zařízení institut rozdělil do čtyř stupňů podle ostrahy. První stupeň je tábor, ve kterém lidé žijí normálně v rámci možností, čtvrtý stupeň znamená, že je tábor obehnán zdmi, má hlídací věže, a vypadá jako vězení.

 

Satelitní snímek internačního tábora v Kašgaru, leden 2020

Čína postavila už 380 internačních táborů pro Ujgury a další minority v Sin-ťiangu, tvrdí australská studie
Zdroj: ASPI

To, že pekingská vláda s výstavbou a rozšiřováním svého převýchovného programu nepřestala, se dalo údajně krásně vysledovat z nočních satelitních snímků. Australané to poznali z nově osvětlených míst, která do nedávné doby v noci nesvítila. Nová osvětlená zástavba vzniká u industriálních komplexů, ve kterých, podle informací institutu, musí obyvatelé táborů prodělávat nucené práce

 

 

Institut konkrétně zmiňuje toto: „Tábory jsou často lokalizovány u továrních komplexů, což může samo o sobě naznačit jejich charakter, a zvýraznit konexi mezi svévolným vězněním v Sin-ťiangu a nucenou prací.“

Čínská vláda nucení do těžké práce odmítá

Vláda v Pekingu nicméně stále odmítá, že by tábory na nucenou práci vznikaly. Do nedávné doby dokonce odmítala existenci takových komplexů, později uvedla, že se jedná o převýchovné tábory, v nichž probíhá pracovní převýchova, která si klade za cíl snížení vysokého procenta chudoby a eliminování teroristických rizik.

 

 

Přestože je její stanovisko takové, jaké je, vláda do dnešního dne nevpustila na tato místa ani zahraniční novináře, diplomaty nebo humanitární organizace. Jediné informace, které západ o podobných prostorech dostává, jsou ze svědectví uprchlíků, z úniků čínských vládních dokumentů a výše zmíněných satelitních snímků.

 

 

Praktiky čínské vlády zní jako ty, které známe z antiutopických knih a filmů. Ujgurské rodiny jsou perzekvovány jen za to, že mají doma Korán, jsou sledovány centrálními kamerami čínské vlády, a dokonce jsou nuceni mezi sebe vzít „příbuzné“, vládní dohlížitele, kteří monitorují jejich každodenní život. 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: ASPI
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.