Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 29. 10. 2020 svátek má Silvie, Sylva

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Zajímavosti - Zahraniční
2
Vojtěch Vanda
24. září 2020, 14:01
Čas čtení: 1:56
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Čína postavila už 380 internačních táborů pro Ujgury a další menšiny v Sin-ťiangu, tvrdí australská studie

Projekt „převýchovy“ nadále pokračuje. Přestože vláda v Pekingu tvrdí, že internační tábory pro ujgurskou muslimskou menšinu na západě Číny nerozšiřuje, oprese, podle nové australské studie, nezpomaluje.

Vojtěch Vanda
24. září 2020, 14:01
Čas čtení: 1:56

Čínská vláda už nechala postavit skoro 400 internačních táborů pro Ujgury a další muslimské menšiny na západě Číny. Dokazuje to satelitní sledování Australského institutu strategické politiky (ASPI), o kterém informuje server The Guardian. Přestože pekingská vláda uvedla, že od takzvaných center převýchovy ustupuje, podobných staveb přibývá.

 

 

ASPI informuje o 380 internačních táborech, které do roku 2020 vznikly v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Jedná se o převýchovné tábory, v nichž držení prakticky ztrácí jakékoliv právo na soukromí, jsou neustále kontrolování čínskou vládou, musí pro ni těžce pracovat, a kromě toho jsou i perzekvováni za svou víru.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1357 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
První týden 0 Kč, potom 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Zmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba NurmagomedovaZmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova
Drogová závislost a smrt otce. Ghostemane tě v novém albu Anti-Icon nechá nahlédnout do svého nejtemnějšího nitra (Recenze)Drogová závislost a smrt otce. Ghostemane tě v novém albu Anti-Icon nechá nahlédnout do svého nejtemnějšího nitra (Recenze)
Studio Disney na něm prodělalo 200 milionů dolarů. John Carter měl být obrovským hitem a nastartovat novou sci-fi sériiStudio Disney na něm prodělalo 200 milionů dolarů. John Carter měl být obrovským hitem a nastartovat novou sci-fi sérii
VÍCE

Institut tyto oblasti objevil pomocí satelitních snímků. Všechna místa označil v dnes spuštěné interaktivní mapě Sin-ťiangského datového projektu, v níž si může jeho návštěvník prolistovat data, která zvládl institut posbírat. Například v něm uvidí, kde se detenční prostor nachází, jakým způsobem je „chráněn od vnějších vlivů,“ jaký je jeho status a jakým způsobem byl vyšetřován.

 

 

Zařízení institut rozdělil do čtyř stupňů podle ostrahy. První stupeň je tábor, ve kterém lidé žijí normálně v rámci možností, čtvrtý stupeň znamená, že je tábor obehnán zdmi, má hlídací věže, a vypadá jako vězení.

 

Satelitní snímek internačního tábora v Kašgaru, leden 2020

Čína postavila už 380 internačních táborů pro Ujgury a další minority v Sin-ťiangu, tvrdí australská studie
Zdroj: ASPI

To, že pekingská vláda s výstavbou a rozšiřováním svého převýchovného programu nepřestala, se dalo údajně krásně vysledovat z nočních satelitních snímků. Australané to poznali z nově osvětlených míst, která do nedávné doby v noci nesvítila. Nová osvětlená zástavba vzniká u industriálních komplexů, ve kterých, podle informací institutu, musí obyvatelé táborů prodělávat nucené práce

 

 

Institut konkrétně zmiňuje toto: „Tábory jsou často lokalizovány u továrních komplexů, což může samo o sobě naznačit jejich charakter, a zvýraznit konexi mezi svévolným vězněním v Sin-ťiangu a nucenou prací.“

Čínská vláda nucení do těžké práce odmítá

Vláda v Pekingu nicméně stále odmítá, že by tábory na nucenou práci vznikaly. Do nedávné doby dokonce odmítala existenci takových komplexů, později uvedla, že se jedná o převýchovné tábory, v nichž probíhá pracovní převýchova, která si klade za cíl snížení vysokého procenta chudoby a eliminování teroristických rizik.

 

 

Přestože je její stanovisko takové, jaké je, vláda do dnešního dne nevpustila na tato místa ani zahraniční novináře, diplomaty nebo humanitární organizace. Jediné informace, které západ o podobných prostorech dostává, jsou ze svědectví uprchlíků, z úniků čínských vládních dokumentů a výše zmíněných satelitních snímků.

 

 

Praktiky čínské vlády zní jako ty, které známe z antiutopických knih a filmů. Ujgurské rodiny jsou perzekvovány jen za to, že mají doma Korán, jsou sledovány centrálními kamerami čínské vlády, a dokonce jsou nuceni mezi sebe vzít „příbuzné“, vládní dohlížitele, kteří monitorují jejich každodenní život. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: ASPI Tagy: Čína, Ujguri, internační tábory
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
11:12
Falešný účet nového ministra zdravotnictví straší Čechy. Ti věří, že se na noc bude vypínat elektřina. Falešný účet nového ministra zdravotnictví straší Čechy. Ti věří, že se na noc bude vypínat elektřina.
8:45
Česko-uzbecká hvězda UFC Makhmud Muradov má koronavirus. Očekávaný zápas v Las Vegas se ruší. Česko-uzbecká hvězda UFC Makhmud Muradov má koronavirus. Očekávaný zápas v Las Vegas se ruší.
8:09
Matka zesnulého Juice WRLDa poprvé promluvila veřejně: Nebudu skrývat, že můj syn zemřel na předávkování drogami. Matka zesnulého Juice WRLDa poprvé promluvila veřejně: Nebudu skrývat, že můj syn zemřel na předávkování drogami.
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.