Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 3. 2021 svátek má Anežka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
0
Daniel Kopejska
5. říjen 2020, 11:17
Čas čtení: 2:09

PŘEHLED: Podívej se, jaká nová opatření dnes začínají platit

Od pondělí začíná na území Česka platit nouzový stav a sním spojená koronavirová opatření, která ovlivní školy, sport a kulturu.

Daniel Kopejska
5. říjen 2020, 11:17
Čas čtení: 2:09
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

S neustálým zvyšováním počtu nakažených se Ministerstvo zdravotnictví v čele s Romanem Prymulou rozhodlo zpřísnit pravidla a od pondělí 5. října nastává nouzový stav. Ten by měl být kratší než na jaře, kdy trval 66 dnů. „Nouzový stav skončí za měsíc a já věřím, že ho skutečně nebude nutné prodlužovat,“ uvedl Prymula. Opatření se dotknou škol, restaurací a mimo jiné také sportovních akcí, informují Lidovky.

 

 

Školství

Nová opatření se už tradičně dotknou škol, tentokrát se jedná o střední a základní školy. Na 14 dní se zavřou střední školy, které se nachází v regionech označených červenou barvou na koronavirovém semaforu. Tam momentálně patří Praha, okresy Praha-západ a Praha-východ a Uherskohradišťsko.

 

V Jihočeském, Královéhradeckém, Olomouckém a Libereckém zatím zůstávají školy otevřené. Ve všech školách od druhého stupně základních škol už v současné době platí nařízení mít roušku po celou dobu výuky.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1752 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Stereotypy a předsudky jsou jednou z příčin rasismu a nenávisti, říká Marta Smolíková z Otevřené společnosti (Rozhovor)Stereotypy a předsudky jsou jednou z příčin rasismu a nenávisti, říká Marta Smolíková z Otevřené společnosti (Rozhovor)
Teorie o WandaVision: Kdo je ve skutečnosti Scarlet Witch, jak do toho zapadají mutanti a uvidíme zcela jiného Visiona?Teorie o WandaVision: Kdo je ve skutečnosti Scarlet Witch, jak do toho zapadají mutanti a uvidíme zcela jiného Visiona?
10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool
VÍCE

O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích. Školy se zavřou i ve spoustě okresech, které jsou na semaforu i oranžové. Těch je momentálně 55. V zelené barvě se nachází pouze 18 okresů. Školní družiny budou fungovat normálně.

 

Opatření se dotknou také hudební výchovy a tělocviku. V otevřených základních a středních školách se bude dva týdny konat hudební výuka beze zpěvu. Stejný zákaz platí i pro kraje, které jsou na semaforu indikovány jako zelené, například Liberec. Tělocvik by se na druhém stupni základních škol měl konat venku, zatímco na prvním stupni zůstane bez omezení.

 

 

 

Kultura

Podobně jako školy bude také výrazně limitován kulturní život. Fanoušci hudby, umění i sportu budou muset zapomenout na plánované akce. Hromadné akce uvnitř budou limitovány na maximum deset lidí, venku je limit zdvojnásobený na dvacet osob. Výjimkami jsou zastupitelstva, domácnosti, práce v zaměstnaní nebo posilovny a akvaparky

 

Divadla zůstanou otevřena pro 500 lidí, návštěvníci se však budou muset obejít bez pauzy na občerstvení. Fanoušci zpěvu budou zklamáni, opatření zakazují opery, muzikály a koncerty. Musí být také dodržována dvoumetrová vzdálenost. To platí i pro vzdálenost herec–divák, pokud to nebude možné, bude muset být instalováno plexisklo.

 

Zpěv je podle Romana Prymuly velmi rizikový a dokazuje to podle něj vysoká nakaženost v pěveckých sborech.

 

Trpět bude i sportovní fanoušek, sportovní akce jsou limitovány do 130 osob, aby se na stadion dostali sportovci, realizační týmy, personál zabezpečující utkání a média. Nižší zájmové sportovní akce budou limitované na 20 osob, takže z fotbalových týmů zmizí na každé straně jeden hráč.

 

V kostelech se jednoho shromáždění bude moci zúčastnit maximálně sto lidí. Ti budou muset vzájemně dodržovat rozestupy a nebude se moci zpívat.

 

 

Hospody a restaurace budou limitovány počtem šesti lidí u jednoho stolu, hrozilo také opatření, že se lidé budou muset při návštěvě restaurace u vstupu registrovat a zadávat své údaje, to však později Andrej Babiš vyvrátil. Bude ale platit, že restaurace může do svého prostoru pustit pouze stejný počet lidí, jako je počet dostupných míst k sezení. Otevírací doba je maximálně do 22:00.

 

Obchodů se zatím nová opatření nedotknou.

 

V Česku už bylo 82 446 potvrzených případů nákazy koronavirem, z toho je 37 570 aktivních. Vyléčených je 44 149 a aktuálně hospitalizovaných 1 182.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.