Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. října 2020 v 16:53
Čas čtení 0:57
Tereza Šnajdrová

WHO: Lockdowny dělají z chudých ještě chudší. Nepoužívejme je jako primární nástroj zvládání epidemie.

NEWS KORONAVIRUS
Uložit Uložené

WHO považuje karanténu za obrovský zásah do ekonomiky, který nemusí všechny země zvládnout.

Světová zdravotnická organizace v pondělí uvedla, že celostátní karantény (lockdowny) by neměly být hlavní obranou proti koronaviru. Doktor David Nabarro, považuje tento krok za obrovský zásah do ekonomiky, a to především pro malé země, které jsou závislé na cestovním ruchu. WHO podle webu ABC News zároveň vydala seznam doporučení, která by měla průběh šíření koronaviru zmírnit.

„Lockdowny mají jen jediný důsledek, na který nesmíme nikdy zapomínat, a to je, že dělají z chudých ještě chudší. Nepoužívejme celostátní karantény jako primární nástroj zvládání epidemie,“ uvedl Nabarro v rozhovoru pro The Spectator.

Doporučeno
První stupeň základní školy by mohl přejít na distanční výuku, mateřské školy zůstanou otevřené První stupeň základní školy by mohl přejít na distanční výuku, mateřské školy zůstanou otevřené 12. října 2020 v 13:46

Podle WHO je také velmi důležité trasování nakažených a jejich izolace hned od počátku propuknutí nemoci. Ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že ačkoliv některé země možná uvažovaly o lockdownu, nejvíce jim nakonec pomohlo právě trasování.

Víme, že včasné vyhledání, testování, izolace, zdravotnická péče a sledování každého potenciálně nakaženého je nezbytné pro zastavení přenosu,“ řekl Ghebreyesus. „Jak jsem již mnohokrát řekl, fyzická distanční omezení jsou pouze částí rovnice a je třeba zavést mnoho dalších základních opatření v oblasti veřejného zdraví.“


Podle WHO by ke zvládnutí pandemie mělo každému státu pomoci těchto šest kroků, které doporučila:

  • Zajistěte, aby byl přenos pod kontrolou.
  • Je důležité, aby se zdravotní systém věnoval každému nakaženému – včetně jeho sledování a izolace.
  • Minimalizujte rizika ve zdravotnických zařízeních, včetně domovů s pečovatelskou službou.
  • Provádějte preventivní opatření na pracovištích, ve školách a na dalších důležitých místech.
  • Zamezte importu viru z rizikových oblastí.
  • Vzdělávejte spoluobčany o novém normálu a o tom, jak se mohou chránit.
Domů
Sdílet
Diskuse