Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 20. 4. 2021 svátek má Marcela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Influencerka Dewi je přes 8 let vegankou. Prozradila nám, jak je její strava finančně náročná a z čeho její jídelníček sestává

S influencerkou, autorkou knih, cestovatelkou, vášnivou kuchařkou a vegankou Dewii jsme si povídali o mentálním zdraví, veganství a ekologickém způsobu života.

9. březen 2021, 14:00 Čas čtení: 11:19
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Influencerka Dewi je přes 8 let vegankou. Prozradila nám, jak je její strava finančně náročná a z čeho její jídelníček sestává
Zdroj: se souhlasem Dewii
Refresher - Rozhovory
0
Tereza Šnajdrová
9. březen 2021, 14:00
Čas čtení: 11:19

Influencerka Dewi je přes 8 let vegankou. Prozradila nám, jak je její strava finančně náročná a z čeho její jídelníček sestává

S influencerkou, autorkou knih, cestovatelkou, vášnivou kuchařkou a vegankou Dewii jsme si povídali o mentálním zdraví, veganství a ekologickém způsobu života.

Tereza Šnajdrová
9. březen 2021, 14:00
Čas čtení: 11:19
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Influencerka Dewi je přes 8 let vegankou. Prozradila nám, jak je její strava finančně náročná a z čeho její jídelníček sestává
Zdroj: se souhlasem Dewii

Dewii, kterou můžeš znát z Instagramu, YouTube či blogu, je influencerka, autorka knih a cestovatelka, která se v současné době nachází na Kostarice. Vliv na sociálních sítích využívá k osvětě týkající se péče o mentální zdraví, vnímání vlastního těla, postavení žen ve společnosti, ale zároveň propaguje zdravý životní styl, veganství a ekologický způsob života. V rozhovoru se můžeš dočíst, jak si najít cestu k sebelásce, proč je důležité přijmout vlastní tělo nebo třeba i to, jak můžeš pomoci naší planetě.

 

Jako influencerka se nesoustředíš pouze na jedno téma, ale věnuješ se veganství, fitness, ekologii i cestování. Co z toho je ti nejbližší?

To se odvíjí od toho, v jaké fázi života se zrovna nacházím. Moje sítě reflektují, co v životě zrovna nejvíce řeším a postupně se na sebe jednotlivá témata nabalují. Vše začalo veganstvím, posléze jsem začala řešit cvičení, zajímat se o udržitelnost a v tuto chvíli je pro mě nejbližším tématem péče o mentální zdraví, mentální zdraví jako takové a tabu ve společnosti. 

 

Dvojí metr ve společnosti, sexualita a feministická témata obecně jsou něco, co mě v současné době hodně zajímá

Jaké tabu ve společnosti? Můžeš to konkretizovat?

Zajímám se o problematiku týkající se žen, takže dvojí metr ve společnosti, sexualita a feministická témata obecně jsou něco, co mě v současné době hodně zajímá a chtěla bych se tomu více věnovat. Zatím se však zamýšlím nad tím, jak to pojmout. Původně jsem k tomu chtěla využít Instagram, ale zjistila jsem, že má nově upravená pravidla, kdy maže profily, které sdílí určitá témata, mezi která patří i sex. Ale v hlavě mám mnoho nápadů a názorů týkajících se vztahů, sexu a ženství, které bych ráda sdílela.

 

Zdroj: se souhlasem Dewii

Když je řeč o feminismu a vím, že hodně cestuješ, vnímáš velký rozdíl mezi tím, jak se rozvíjí v Česku a jak je tomu v jiných zemích?

V tuto chvíli jsem na Kostarice a bavila jsem se s jednou místní slečnou, která mi přiblížila, jak to tu funguje a musím říct, že dle všeho jsme na tom u nás o něco lépe. Ale já osobně jsem se tu spíše, až na minimum výjimek, setkala s příjemným chováním. Z mých zkušeností nejsou Kostaričani tak drzí jako čeští muži, a když mě na ulici osloví, tak je to v naprosté většině případů s respektem. Nic ve stylu ‚kočičko kam jdeš, to je mi ale prdýlka,‘ jako slýchávám v Praze. Dokonce jsem se dočetla, že tu je skupina lidí, kteří žijí v matriarchátu namísto patriarchátu.

Kdy jsi začala se sociálními sítěmi? A která z nich tě baví nejvíce?

Moje první síť, přes kterou jsem něco sdílela, byl blog a bude to už 10 let zpět. Vím, že s Instagramem jsem začala v roce 2012 a YouTube jsem si tuším založila až po Instagramu, takže přibližně v roce 2013 či 2014.
 
Nejvíce mě určitě baví Instagram, ale s tím, jak omezuje svobodu slova mě nutí přemýšlet, zda ho chci i nadále brát jako svoji hlavní platformu, či ne. Už asi rok a půl mám v hlavě i podcast, ale ještě nevím, zda do něho jít. Instagram je skvělý v tom, že na něj člověk může přidávat takřka cokoliv – fotky, psané slovo, krátka i delší videa, poskytuje instantní spojení s ostatními skrze stories… Ačkoliv musím říct, že právě to psané slovo, které je moje oblíbené, je na něm omezeno určitým počtem znaků, což mi občas dokáže pěkně zavařit (smích).

 

Pokud bych měla vypíchnout nějaké hodnoty, co se snažím předat, pak je to větší otevřenost a respekt. Respekt k ostatním lidem, přírodě, zvířatům, ale i k sobě samému.

Co se jejich prostřednictvím snažíš followerům předat?

To je těžké, já vlastně sdílím pouze sebe, svoje názory, co jím, kam cestuji, v podstatě svůj život a to, co mám v hlavě. A lidi to očividně baví a inspiruje je to dál, což je úplně úžasné, je to takový přirozený proces. Pokud bych měla vypíchnout nějaké hodnoty, co se snažím předat, pak je to větší otevřenost a respekt. Respekt k ostatním lidem, přírodě, zvířatům, ale i k sobě samému.

Sama jsi zmiňovala, že tvůj content se v průběhu života mění a já jsem si všimla, že fitness již není na tvém Instagramu tak výrazně zastoupené, jako tomu bylo dřív. Stále se mu věnuješ?

Momentálně moc ne (smích). Ale není to tak, že bych se na něj vykašlala, dost za to může i covid situace a vládní nařízení, která v Česku fitness centra zavřela, takže jsem v posledním roce posilování moc nedala. Ale obecně jsem od něj trochu opustila, neboť jsem se začala věnovat jiným sportům, třeba teď na Kostarice chodím skoro každý den surfovat, takže trénink mám stále a zrovna v případě surfu je to opravdu náročný trénink.
 
V současné chvíli se už necítím jako součást fitness světa, ale neznamená to, že bych cvičení úplně vyřadila ze svého života. Udržovat svaly v kondici je důležité, ale už to v sobě nemám nastavené tak, že bych musela být ve fitku 5x týdně a že bych měla nutkání ‚hrotit to‘ – hlídat si, zda zvyšuji váhy, jestli mi roste svalová hmota, zda mám dostatečně velký kalorický příjem a všechny ty věci okolo. Teď už to beru spíše jako takovou meditaci s činkami.

 

Nemyslíš si, že fotky dokonalých těl na sociálních sítích mohou mít negativní vliv na psychiku těch, kteří taková těla nemají?

Přesně na toto téma chystám příspěvek na Instagram. Jednou jsem napsala, že je skvělé přijmout vlastní nahotu a dostala jsem několik odpovědí typu, že ‚mně se to teda říká s mojí postavou,‘ a podobně. Je jedno, jak kdo vypadá, protože důležité je, jak to má nastavené v hlavě. I Victoria’s Secret modelky mohou své tělo nenávidět víc než dívka, která má dle představ společnosti nějaké to kilo ‚navíc‘. Všechno je to o mindsetu. Ona své tělo může nosit hrdě a může se k němu chovat víc s respektem a láskou než někdo, kdo má podle společenských ideálů dokonalé tělo, ale uvnitř trpí pocitem nedostatečnosti.
 
Snad každý z nás má v sobě více či méně zakořeněnou snahu vyhovovat společenským ideálům, proto se o tom snažím hodně mluvit. Sama vím, že i na mně, pokud vidím nerealisticky dokonalá těla, kterých je Instagram plný, to má negativní dopad. Takže jsem se naučila takové účty nesledovat a doporučila bych to i všem ostatním. Jakmile v tobě něčí content nevyvolává inspiraci či jakékoliv jiné pozitivní pocity, tak bys ho dle mého neměl sledovat, jinak ti bude negativně ovlivňovat mentální zdraví. Když jsem vyskočila z fitness světa, tak jsem přestala sledovat většinu fitnesek, protože jejich profily mi do hlavy tlačily ten hlásek, který mi říkal ‚měla bys jít cvičit, měla bys cvičit 5x týdně, abys měla ten dokonalý kulatý zadek,‘ a já jsem věděla, že tohle už není priorita v mém životě.

 

Ušla jsem dlouhou štreku od nenávisti k sobě samé a svému tělu, až do stádia, kdy při pomyšlení na své tělo cítím lásku.

 

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 95711 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Like House si odbyl svoji premiéru. Anna Šulc tvůrcům poslala klaunské emoji
2 Mads Mikkelsen je nový John Wick. V napínavém akčním traileru učí geeky vraždit členy násilnického gangu
3 Senátoři chtějí omezit počet diplomatů ruské ambasády na jednoho
4 Americký policista zastřelil 13letého chlapce poté, co odhodil zbraň a vzdal se
5 Na Pražském hradě se v noci objevil obrovský nápis „velezrada“. Zeman je prý agentem nepřátelské země
1 Mads Mikkelsen je nový John Wick. V napínavém akčním traileru učí geeky vraždit členy násilnického gangu
2 Hamáček se pustil do Jurečky: „Vůbec tomu nerozumíš a chceš na tom vytloukat politické body“
3 Like House si odbyl svoji premiéru. Anna Šulc tvůrcům poslala klaunské emoji
4 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
5 Legenda z Japonska prošla dalším vylepšením. Toto je modernizovaný Nissan GT-R
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
3 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
4 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
5 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
více z témy refresher
V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)
Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi? Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi?
více článků
Sponzorované články
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
Vildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupyVildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupy
Hygienická fakta – tolik roztočů a kožních buněk obsahuje 10letá matraceHygienická fakta – tolik roztočů a kožních buněk obsahuje 10letá matrace
více článků
Další news
před 6 minutami
před 44 minutami
před hodinou
Sleduj první trailer na marvelovského Shang-Chiho. První čínský hrdina v Avengers vypadá úchvatně.
více news
Mohlo by tě zajímat
Davida štvala plastová brčka, tak začal vyrábět vlastní ze slámy. Nejsem ekofanatik, ale chci je do celého světa, říkáDavida štvala plastová brčka, tak začal vyrábět vlastní ze slámy. Nejsem ekofanatik, ale chci je do celého světa, říká
Ženská krása a nahota v dokonalé symbióze. Na odhalená těla modelek se člověk nemusí dívat jen s touhou, ale i uznánímŽenská krása a nahota v dokonalé symbióze. Na odhalená těla modelek se člověk nemusí dívat jen s touhou, ale i uznáním
Jak být ekologicky odpovědný i během pandemie koronaviru?Jak být ekologicky odpovědný i během pandemie koronaviru?
Markéta o paranoidní schizofrenii: Radila jsem americkému prezidentovi, jak má bojovat proti Afghánistánu (Rozhovor)Markéta o paranoidní schizofrenii: Radila jsem americkému prezidentovi, jak má bojovat proti Afghánistánu (Rozhovor)
Český divadelní Netflix eviduje přes 100 tisíc odstreamovaných hodin. Na tato představení láká zakladatel Dramoxu (Rozhovor)Český divadelní Netflix eviduje přes 100 tisíc odstreamovaných hodin. Na tato představení láká zakladatel Dramoxu (Rozhovor)
Největší událost českého MMA: Jedeme zvítězit, říká Procházkův trenér Martin Karaivanov (Rozhovor)Největší událost českého MMA: Jedeme zvítězit, říká Procházkův trenér Martin Karaivanov (Rozhovor)
Porty: Slavíka jsem vyhrál omylem, lidi mi to naklikali. Úspěchů na YouTube si vážím víc, jelikož jsem si je vypracoval (Rozhovor)Porty: Slavíka jsem vyhrál omylem, lidi mi to naklikali. Úspěchů na YouTube si vážím víc, jelikož jsem si je vypracoval (Rozhovor)
Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.