Život lidí v Praze byl před sto lety výrazně těžší než dnes.
Český statistický úřad přišel v časopise Statistika&My se zajímavými statistikami ze sčítání lidu, které proběhlo před sto lety. V jeho rámci proběhl tzv. soupis bytů, který obsahoval údaje o bytových poměrech. Odtud vyplývá, že ani 40 % Pražanů nemělo přístup v rámci svého bytu k pitné vodě, nebo že pouze 6 % Pražanů mělo svůj vlastní byt.
Tato data byla zveřejněna v roce 1928 v časopise Zprávy Státního úřadu statistického Republiky československé. Píše se v něm, že tehdy v Praze stálo 166 700 soukromých bytů, přičemž pouze 171 bylo prázdných. Pro srovnání – data z posledního sčítání lidu v roce 2011 uvádí, že tehdy bylo v Praze 45 700 prázdných bytů.
Před sto lety bys pravděpodobně žil v nájemním bytě, kterých bylo po celé Praze 87 %, pouze 6 % obyvatel si mohlo dovolit byt vlastnit, a už majitel dvoupokojového bytu byl považován za bohatého občana. V roce 2011 žila v nájemních bytech asi třetina Pražanů, další třetina měla vlastní byt, asi 13 % bydlelo v družstevním bytě. Asi 11 % Pražanů bydlelo v domě.