Jak dopadla první série The Falcon and the Winter Soldier od Marvelu a Disney+?
Po šesti epizodách jsme na konci minisérie The Falcon and the Winter Soldier. Tato minisérie (nebo seriál; ještě uvidíme, jak se Marvel Studios rozhodne) měla za úkol ukázat, jak se ze Sama stane nový Captain America, jak se Bucky vyrovnává se svými démony, a dala si za úkol představit i US Agenta (John Walker v podání Wyatta Russella). Všechny tyto tři věci udělala nadmíru dobře. V něčem však přece jen selhává.
Na začátku příběhu vidíme, jak žijí Bucky a Sam několik měsíců po událostech Avengers: Endgame. Sam pracuje pro Air Force One jako Falcon a snaží se získat potřebné finance pro svou rodinu. Bucky se vyrovnává se svou minulostí, když jako Winter Soldier zabíjel nevinné lidi.
Jaksi mu to však nejde a jeho psychickému stavu nepomůže ani fakt, že Sam odmítl štít Captaina America. Steve Rogers chtěl, aby na jeho místo nastoupil jeho kamarád Sam, ten se však na to necítil.
Seriál se hlouběji věnuje těmto tématům, jakož i systémovému rasismu v USA a vlivu rasismu na hrdiny, ale i obyčejné lidi. Nečekali jsme, že se Marvel a celkově Disney pustí do takových témat a že budou štěpit své superhrdinské příběhy. Rozhodli se však správně, protože to příběhu dodává potřebnou šťávu, nové dějové zvraty a zajímavé dějové linie. Za toto zpracování rasismu si jednoznačně zaslouží pochvalu.
Fajn herci, kteří však spolu netráví dostatek času
Povedené byla i komiksová témata, odkazy a celková atmosféra seriálu v čele s dvěma protagonisty. Bucky a Sam mají mezi sebou vynikající chemii jako postavy a také jako herci. Sebastian Stan není v tomto řemesle až tak úžasný, ale charisma jeho postavy to zachraňuje. Anthony Mackie má již svůj herecký rejstřík nabitější, takže scény s ním fungují o něco lépe. Jakmile jsou tito dva spolu, divák si děj a dialogy užívá.
Problémem minisérie však je, že velmi často spolu nejsou. Za nejlepší epizody seriálu považujeme 2., 4. a 5. část. Všechny mají společné to, že si v nich režisérka Kari Skogland našla čas na to, aby si Sam a Bucky popovídali a hlouběji probrali své problémy a témata, která se nesou celým příběhem. Je to ironické, ale první dva marvelovské seriály fungují lépe, když se postavy baví, a ne tehdy, když něco vybuchuje.
Akci jsme si užili zejména v prvních dvou epizodách a pak ještě ve vybraných scénách, postupně se však stávala sterilní, předvídatelnou a nezajímavou. Jakoby jsme tímto stylem již byly přesyceni. V konečném důsledku ji tedy můžeme hodnotit jen jako jemně nadprůměrnou. Pokud se dočkáme 2. série, doufáme, že bude inovativnější, a stejně doufáme, že si hlavní postavy najdou více času na konverzace a prohlubování děje.
Nudní záporáci a jejich nudný „plán“
Zklamaní jsme i ze záporáků. Flag Smashers jsou absolutně nezajímaví, jejich vůdkyně činí konfliktní rozhodnutí a její přeměna z bojovnice za práva lidí na teroristku není dostatečně dobře zpracovaná. Její osud, stejně jako osud Flag Smashers, nám byl úplně ukradený. Bojují za práva těch, kteří trpí v důsledku toho, že znovu ožily miliony lidí. Na planetě však již není pro všechny stejné místo, jaké zastávali v minulosti.
Od jejich zmizení v Blip (tak nazývají v Marvelu událost, když Thanos luskl prsty a polovina vesmíru přestala existovat) uběhlo pět let a svět, jakož i životy jejich blízkých se změnily. Je velice fajn, že Marvel nezapomněl, jakou komplikovanou situaci tím vytvořil, ale zasloužilo by si to lepší zpracování se zajímavými tématy a s emotivnějšími příběhy, které by donutily diváka zpozornět.
Na The Falcon and the Winter Soldier se naštěstí dost dobře dívá. Seriál trpí občasnou sterilitou a zvláštními dialogy, ale na internetu najdeš mnoho spekulací, proč to tak je. Ze seriálu se měla vystřihnout celá a podstatná dějová linie kolem pandemie. Vystřihlo se hodně scén, některé se údajně popropojovaly, aby dávaly větší smysl i bez viru a podobně. Příběhové změny je nejvíce cítit ve 3. epizodě.
Vzhledem k tomu, že tvůrci museli těsně před natáčením měnit příběh a jeho podstatu, jsme tedy v rámci hodnocení trochu benevolentnější. Trochu nás však mrzí, že sem tam se vyskytnou hloupé dialogy, nelogické scény nebo scénáristické berličky, když se věci dějí jen proto, že to tak vyhovuje ději. Místy je to až příliš znatelné. No a co se týče hloupých dialogů, v paměti budeš mít určitě ten z poslední epizody, i když ani tak nejde o dialog.
Hovoříme o scéně se Sharon, která na obrovském prázdném parkovišti vrazí do největšího chlapa v celém seriálu a řekne, že ho neviděla. A on jí uvěří, i když se nacházejí v přísně střežené garáži, kde nemá co dělat? Nuže, stále jde o hollywoodské komiksovky, takže podobných tretek se nezbavíme. A když už jsme u Sharon, celá její účast a příběh v tomto seriálu jsou vlastně jedna velká nezajímavá zbytečnost.
Jeden z nejlepších hereckých výkonů v MCU
Na závěr bychom chtěli vyzvednout Carla Lumblyho v roli Isaiaha Bradleyho. Pokaždé měl vynikající scénu s úžasným hereckým výkonem. Váže se to na pozitivum, které jsme zmínili výše, tedy že seriál měl nejsilnější momenty právě v dialozích a rozšiřování charakterů jednotlivých postav.
The Falcon and the Winter Soldier je takovým klasickým marvelovských projektem. Máš rád postavy, užíváš si akci, ale záporáci a celkový děj jsou zpracovány bídně. Najdou se zde slabší i silnější momenty a komiksoví fanoušci budou vícekrát mlaskat blahem, to však nestačí.
Po WandaVision už budeme mít nároky jen a jen výše, a tak minisérii udělujeme s přivřenýma očima šest a půl bodu z deseti. Dobře se na ni dívá, ale kromě zpracování rasismu a nacionalismu není ničím výjimečná. Marvel plánuje ročně vydávat minimálně tři filmy a více než čtyři seriály. Pokud se všechny budou nést ve stylu zábavných formátů, které jsou však zpracovány klasickou marvelovskou šablonou, bude to problém.
Po 23 filmech jí už totiž máme dost a chceme, aby Marvel přestal hrát na jistotu a začal to dělat zajímavější, jedinečnější a více strhující. Abychom to skutečně vnímali jako unikátní příběhovou a komiksovou novinku, ne jako jeden ze stovky dalších příběhů skládačky jménem Marvel Cinematic Universe.
Pokud jsi fanouškem Marvelu, určitě si to pusť, zřejmě se zabavíš. Pokud však nehláš každou jeho novinku, věz jen, že Sam Wilson je nový Captain America. A to je v podstatě to hlavní, co ignorováním tohoto seriálu zmeškáš.