Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Hlavní hrdinka seriálu vyvine aplikaci pro zlepšení ženského orgasmu. Seriál přináší otevřený pohled na ženskou sexualitu a zdůrazňuje rovnoprávnost mezi muži a ženami.
Ženský orgasmus, masturbace a dilda. Tři motivy, které se vyskytují v seriálu Sexify během celé jeho dějové linie. Úvodem tohoto článku tě tedy raději upozorníme, že pokud nejsou tato témata podle tvého gusta, seriál se ti líbit nebude. Pokud tě ovšem zajímá ženská sexualita, je to snímek právě pro tebe. Některé pikantní scény doporučujeme sledovat raději za zavřenými dveřmi a se ztlumeným zvukem.
Režiséři Piotr Domalewski a Kalina Alabrudzińská si rozhodně neberou servítky. V seriálu vyrobeném v konzervativním Polsku otevřeně zobrazují lesbický sex, masturbaci nebo homosexualitu. A to nejkontroverznější — zesměšňují církev.
Vycházejí přitom z polských reálií a ze společenské atmosféry, která v zemi momentálně panuje. Na Netflixu seriál zaznamenal velkou sledovanost a dostal se mezi nejsledovanější v několika evropských státech.
Příběh seriálu se odehrává v prostředí Technické univerzity ve Varšavě. Hlavními postavami jsou tři velmi rozdílné dívky. Natalia je extrémně introvertní intelektuálka. Má ambice dobýt vědecký svět a získat peníze na založení svého startupu. V navazování přátelství a ve vztazích jí to moc nejde, její vysoké IQ přebíjí emoční inteligenci. Často neví, co má říci, a proto raději neřekne nic.
Když se dozví, že její vědecký projekt o snech nemá podle jejího profesora šanci na úspěch, zhroutí se jí celý svět. Nakonec se nevzdá a přijde s novým nápadem — vyvine mobilní aplikaci Sexify, která ženám pomáhá dosáhnout lepších orgasmů.
V tomto článku si přečteš:
Jaký je nový seriál Sexify na Netflixu.
Co všechno tě může naučit o ženské sexualitě, rozkoši a orgasmu.
Jak v seriálu ženy bojují za právo dosáhnout orgasmu.
Proč natočili v konzervativním Polsku takový seriál.
Čím seriál připomíná reálie z Česka.
Zda je lepší než film 365 dní.
Nikdy by se jí to však nepodařilo bez dalších dvou hlavních postav tohoto seriálu, Moniky a Pauliny. Monika je bohatá a krásná dívka, která nikdy nemusela pracovat. Po rozchodu s přítelem si užívá mnoho nezávazného sexu, přesto nedokáže dosáhnout orgasmu, pokud nemyslí na svého expřítele. Paulina je zasnoubená bigotní katolička z konzervativního prostředí. Během celého seriálu objevuje svou sexualitu a zjišťuje, že dosud žila podle představ svých rodičů, nikoli podle svých. Všechny tři dívky zjistí díky aplikaci Sexify mnoho nových věcí o své sexualitě.
Režiséři se snažili v seriálu co nejautentičtěji zobrazit prostředí kolejí, univerzity, ale i současného Polska. V postkomunistickém ubytováni hraje velkou roli i paní vrátná, která ví všechno o všech. V tomto bodě se se seriálem ztotožní všichni studenti ubytovaní na českých a slovenských kolejích. Přestože se děj odehrává převážně ve Varšavě, přenesou nás tvůrci snímku občas i na polský venkov, kde nechají diváky nakouknout do prostředí polských rodinných oslav s vodkou a kyselými okurkami nebo tradičních křesťanských slavností.
Hlavním tématem celého seriálu je již výše zmíněná ženská sexualita. Přesto je seriál i pro muže. Zejména pro ty, kteří chtějí potěšit své partnerky a snaží se pochopit, co se ženám líbí v posteli. Je ale pravda, že příběh vyprávěný prostřednictvím tří hlavních hrdinek si našel spíše ženské publikum. Někteří ho označují i za feministický.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak v seriálu ženy bojují za právo dosáhnout orgasmu.
Kolik tě může naučit o ženské sexualitě, rozkoši a orgasmu.
Proč natočili Poláci v tomto období seriál o ženském orgasmu.
S touto nálepkou bychom ovšem u seriálu Sexify měli být opatrní. Ano, seriál zdůrazňuje význam ženské rozkoše. Mohlo by se proto zdát, že se dívá na věci jen ze ženského hlediska. Ve skutečnosti je to ale právě naopak — na sexualitu se snaží nahlížet rovnocenně.
Vyzdvihuje něco, na co se v populárních seriálech a filmech, které pracují s tématem sexu, často zapomíná — na to, jak důležité je pro oba partnery mít ze sexu stejný požitek. Nesnaží se divákům vnutit názor, že muži jsou ti zlí a ženy oběti. Spíše vypráví o tom, že ženy musí za svá práva bojovat, a to i v dnešním světě. Dokonce i za „právo dosáhnout orgasmu“.
Tvůrci seriálu pracují i s tématem LGBT+. V několika záběrech jsou duhové vlajky, vystupují zde páry stejného pohlaví a v případě jedné z hlavních postav příběh pracuje i s otázkou skrývání homosexuální orientace. Divák u filmu pochopí, že je v pořádku, pokud se člověk hledá, experimentuje a své sexuální orientaci někdy zcela nerozumí.
Je očividné, že režiséři v seriálu kritizují katolickou církev a její konzervativní, úzkoprsý pohled na lidskou sexualitu. Vycházejí ze současné společenské atmosféry v Polsku. Divákovi vyrazí dech, že takový seriál natočili v zemi, kde ženy kvůli ultrakonzervativní vládě nemohou podstoupit interrupce, případně v zemi, kde v několika oblastech, dokonce s požehnáním místních autorit, vyhlásili zóny bez LGBT.
Pokrytectví církve tvůrci scénáře velmi dobře zobrazili na postavě katoličky Pauliny, například i na detailech, jakým je i její jméno na Instagramu „the perfect life of Paulina“.
Opravdu se na první pohled zdá, že Paulina vede perfektní život — je se skvělým partnerem, buduje si kariéru a za chvíli bude mít svatbu. Něco ale přece jen není v pořádku. A tím něčím je její potlačována sexualita, kterou postupně objevuje díky Natalii a aplikaci, na které pracují.
Seriál má osm epizod, které jsou dlouhé 38 až 50 minut. Na začátku se děj rozbíhá poměrně pomalu, ale nenech se tím odradit — diváka zaujme nejvíce během druhé epizody a od té doby je stále dynamičtější. Možná by seriál mohl být kratší a ne natažený na osm poměrně dlouhých epizod, ale nudit se rozhodně nebudeš.
Režiséři, kteří jsou zároveň i scénáristy, se totiž snažili o odlehčený komediální formát. Některá zauzlení děje ti mohou připadat trochu naivní, jejich kvalitu ale překonají vtipné momenty a dobře napsané dialogy. Českého diváka tu trošku ruší polština, která se od češtiny přece jen liší, a proto se mu zdají vtipné dialogy, které vtipné být neměly. Například ve scéně, kdy hlavní hrdinky hovoří o tom, že by chtěly „zapitchowat projekt“.
V seriálu Sexify bylo opravdu mnoho ostrého střihu. Ten bývá v komediálních seriálech často, ale v tomto případě někdy působil až trochu rušivě. Nejhorší bylo asi nepochopitelné střídání záběrů na hlavní hrdinky se záběry válečníků ze starého filmu, který právě sledovaly. Možná tuto filmovou referenci lépe pochopil polský divák, zahraničnímu se to ale zdálo zbytečné.
Scénografové šikovně zvolili kostýmy hlavních hrdinek tak, aby se hodily k jejich charakterům a zároveň autenticky vycházely ze současné módy v Polsku. Rovněž si vyhráli se sexy outfity a šílenými kostýmy performerů na erotickém veletrhu SEXPO.
Jedním z nejdominantnějších aspektů tohoto seriálu je jeho soundtrack. Téměř celý ho vyrobil polský producent JIMEK. Soundtrack se skládá z elektrobeatů, technobeatů a hiphopových beatů s podkladem z klasické hudby. Místy trochu připomíná slovenskou kapelu Fallgrap. V některých tracích jde slyšet i vzrušené vzdychání. Jednoznačně se dá říci, že je to jeden z nejvíce fascinujících seriálových soundtracků, jaké jsme za dlouhou dobu slyšeli. Pokud se ti líbí elektronická hudba, v seriálu si přijdeš na své.
Většina herců nehrála špatně, nejvýraznější byly výkony hereček Aleksandry Skraba v roli vědkyně Natalie a Sandry Drzymalské v roli bohaté Moniky. Postavu pobožné Pauliny ztvárnila herečka Marie Soboćinská někdy docela nepřirozeně, až afektovaně. I u dalších postav bylo občas vidět afektované výkony, divák jim jejich role někdy úplně nevěřil, ale při nadnesené komedii můžeme hercům trochu odpustit.
Loni vyšel z polsko–italské produkce na Netflixu i film 365 dní. Mnozí se při prvním pohledu na Sexify obávali, že to bude opět nekvalitní erotický snímek. Od 365 dní má tento seriál, bohudík, opravdu velmi daleko. Čechům ho možná připomene jen občas komicky znějící polština.
Mnozí diváci porovnávají Sexify i s britsko–americkým seriálem Sex Education. Ano, tématikou k němu má blízko. Sexify ovšem vychází z polských postkomunistických reálií, a proto se nám, divákům z východního bloku, může zdát trochu reálnější než Sex Education.
Už jen starý internát, zbožné rodiny nebo Paulinin soused, který jí na chodbě zavařené okurky a přitom pije vodku, připomene českému divákovi i poměry u nás. Sexify se navíc mnohem více zaměřuje na téma ženské sexuality a ženského orgasmu, zato Sex Education pojímá téma sexuality ze širšího hlediska a v každém díle řeší nějaký její jiný aspekt.
Ano, ale ne každému. Sexify je seriál pro ty, kteří mají otevřenou mysl vůči tématům ženské sexuality, rozkoše a orgasmu. Pokud tě taková témata nebaví, seriál tě bude pravděpodobně iritovat.
Toho, kdo se o sexualitu zajímá, však může hodně naučit. Kromě toho tě pobaví i dojme. Je to oddechový komediální seriál, u kterého můžeš vypnout po škole nebo po opici.
Na polské poměry je seriál opravdu progresivní. Jeho tvůrci vědí, proč ho zveřejnili právě v době, kdy smýšlí většinová polská společnost i politici velmi konzervativně. A to je právě na jejich počinu obdivuhodné. Díky námětu, vtipným dialogům a scénografii mu dáváme sedm bodů z deseti.