Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Připraveni bojovat za vlast proti pomyslnému nepříteli, kterým je uprchlík, homosexuál, „sluníčkář“ nebo George Soros.
Skupina mladých chlapců projíždí autem přes Gabčíkovo. Ve vytržení ukazují z okna na davy uprchlíků a hystericky křičí: „Kluci, tam jsou uprchlíci, zk*rvení. Co jich tu je! Zm*di zk*rvení, hnusní! Horší než cikáni.“
Do tábora ve slovenském městě Gabčíkovo směřují uprchlíci ze Sýrie, kteří tam dočasně nacházejí útočiště. Rodiče nosí na ramenou unavené děti, někteří z nich se usmívají a mávají do kamery.
Chlapci zaparkují, vystoupí z auta ve vojenských uniformách a postávají před uprchlíky. Nevraživě na n pohlížejí a komentují jejich přesun do tábora. „Toto je invaze. Úplná kolonizace. Měl jsem si vzít ten samopal,“ říká velitel Slovenských branců Peter Švrček ve scéně dokumentu Až přijde válka.
Polovojenský útvar Slovenskí branci zachytil dokumentarista Ján Gebert, který strávil s jeho členy tři roky. Tento spolek je jen jedním z mnoha, které spojuje nenávist vůči uprchlíkům. Z tohoto pohledu je lze označit za extremistické. Většině podobných spolků jde o „ochranu tradičních hodnot“ nebo „ochranu vlasti“.
Kromě aktivismu zaměřeného proti LGBT+ je spojuje i propagace fyzické síly, zbraní nebo bojových sportů. Mnoha organizacím velí velmi mladí vůdci. Fašistické hnutí Feuerkrieg Division, které plánovalo útok na CNN, vedl podle portálu BBCv Estonsku teprve 13letý chlapec.
Feurkrieg Division není jediné hnutí, jehož členové se podíleli na plánování teroristického činu. Ať už šlo o střelbu na synagogy, mešity nebo školy, politologové se shodují, že spolky mladých extremistů mohou být opravdu nebezpečné. Přestože nemůžeme (zatím) přirovnávat mladé Slovenské brance k mezinárodní síti teroristů, musíme být ostražitý.
Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně jsou spolky mladých extremistů nebezpečné zejména proto, že kvůli nim hrozí radikalizace společnosti. Spolu s Miroslavem Marešem jsme zmapovali pět extremistických skupin teenagerů, které spojují tři věci: touha po válce, mladý vůdce a vize uprchlíka jako nepřítele.
V tomto článku si přečteš:
Proč se z mnoha teenagerů stávají extremisté nebo neonacisté.
Jak polští extremisté posílali primátorem úmrtní listy.
Co je zač paramilitaristická skupina Slovenská branci.
Dělnická mládež
Organizace, která se odvolává na ochranu práv dělnické třídy. Na jejich stránce svítí velký slogan: „Braňme tradiční hodnoty proti genderizmu!“
Podobně jako další extremistická hnutí láká i tato skupina lidí, která se většinou zdržuje v lese a připravuje se na „revoluci“, své sympatizanty do strany pod rouškou „kamarádství, cti a disciplíny“. Spojovat je má i vidina společného nepřítele — člena LGBT+ komunity, uprchlíka nebo sluníčkáře.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč se z mnoha teenagerů stávají extremisté nebo neonacisté.
Jaké další extremistické organizace fungují v regionu střední Evropy.
Kterou rakouskou skupinou se zabývají i tajné služby a ministerstvo.
Podle portálu Idnes.cz se jejich náborový plakát velmi podobá plakátu z období fašistického Německa. Muž na plakátu je nakreslen téměř jako přes kopírák, na obou plakátech má stejné rysy obličeje, výraz i oblečení, nemluvě o opasku. Podobné je i použití černé, bílé a červené barvy. Tato podobnost tedy naznačuje, že strana sympatizuje s fašistickým spolkem NSD Studentenbund.
Social media manažeři Dělnické mládeže se snaží být aktivní v online světě. Potenciální členy lákají videem s podkladem německého šlágru, který zobrazuje výlet spolku ve vojenských uniformách.
„Dnes se takové spolky cíleně zaměřují na mladou generaci. Svou cílovou skupinu se snaží přitáhnout na sociálních sítích, přizpůsobují se jejich komunikačnímu stylu. Vědí, že tak zaujmou potenciální členy,“ vysvětluje odborník na extremismus Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity.
Nejnovější tiktokové video Dělnické mládeže, kde klíčem seškrabávají symbol hnutí Antifa, má kolem 90 tisíc zhlédnutí. Účet na Tiktoku si založili teprve nedávno, a ačkoli je to podle nich „půda pro homosexuály a nebělošské osoby“, doufají, že jím osloví „normální publikum“.
Podle Miroslava Mareše láká spoustu teenagerů pravicový extremismus i proto, že tím protestují proti současnému politickému systému, případně kvůli špatným sociálním podmínkám, ve kterých žijí. „Často za to mohou i špatné vyhlídky do budoucna. Své problémy přetaví do toho, že si najdou snadného nepřítele,“ vysvětluje politolog.
Někteří o nich hovoří jako o skupině teenagerů, kteří si „hrají na vojáky“. Tak to ale úplně není.
Velitel Slovenských branců Peter Švrček podstoupil trénink v militaristické skupině ruských kozáků. Po návratu se rozhodl vytvořit polovojenskou organizaci s totalitními prvky. Mezi jejími členy prosadil, aby mohl být navždy jejím vůdcem a aby se jeho velení nedalo změnit ani volbami.
Příslušníci Slovenských branců musí projít náročným výcvikem. Brodí se blátem, lesem, podstupují různá vojenská cvičení, učí se střílet. Většina z nich jsou teenageři, ale najdou se mezi nimi i třicátníci a čtyřicátníci. Podle jejich slov usilují o „ochranu vlasti“, za největšího nepřítele pokládají uprchlíky. V minulosti spolek vykazoval znaky krajně pravicového směrování. Podle portálu Aktuality.sk se jeho symbol nápadně podobal znaku Hitlerovy mládeže, tedy organizace Hitlerjugend
Je ovšem zřejmé, že Slovenští branci změnili své směřování. Nejdříve oslavovali prezidenta Tisa a vznik fašistického slovenského státu. „Dnes se tento spolek hlásí k odkazu Slovenského národního povstání a všeslovanské vzájemnosti,“ vysvětluje politolog Miroslav Mareš.
„Proto je sporné definovat Slovenské brance jako pravicové extremisty. Momentálně spolupracují s motorkářským spolkem Noční vlci. Ti prosazují ideologii soudobého ruského režimu a sovětského výkladu dějin druhé světové války. Vidíme tam tedy změnu od dob vzdávání holdu Tisovi. V současné době se obrátili na druhou stranu výkladu dějin,“ dodává.
Loni ale skupina působila jako ochranka na pochodu ultrapravicové antiislamské skupiny na rakouském vrchu Kahlenberg. Je tedy otázkou, jaké ideologie tato skupina ve skutečnosti vyznává.
Mnozí spojují tento spolek s vraždou liberálního primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze. Spolek Adamowiczovi a dalším polským primátorům, kteří nabízeli útočiště syrským uprchlíkům, totiž poslal úmrtní listy. Pawla Adamowicze později před tisíci lidí na charitativní akci bodl do srdce psychicky narušený kriminálník. Po vraždě se okamžitě vynořily spekulace, že ho k vraždě mohla inspirovat právě skupina Všepolská mládež.
Všepolská mládež je spolek, který funguje již téměř sto let, přesto se jeho hodnoty jaksi zastavily v čase. Vychází z nacionalistické odrůdy katolické církve. Prosazuje agendu namířenou proti LGBT+, ohrazuje se vůči Evropské unii a vyznává ultrakonzervativní hodnoty.
Na protestu u příležitosti stého výročí nezávislého Polska podpálili jeho členové vlajku Evropské unie. Profesor Mareš je označuje za polské specifikum. Mluví o různorodosti extremistických skupin.
„Problém s extremisty spočívá v tom, že oslabují demokratický stát. Jejich vinou ztrácejí lidé důvěru v demokracii. Napomáhají tomu svou propagandou. Někteří hlásají násilí, někteří ne. A jsou i tací, kteří se uchýlí k razantním násilným činům,“ vysvětluje odborník.
Hnutí, které původně vzniklo ve Francii, dnes funguje v celé Evropě. O tomto hnutí se dá otevřeně tvrdit, že je extremistické. V Česku ho dokonce monitorovalo ministerstvo vnitra, na Slovensku Slovenská informační služba.
V sousedním Rakousku hnutí funguje a stále nabírá nové členy, na propracované webové stránce si mohou jeho podporovatelé například koupit nálepku s přeškrtnutou rouškou a vakcínou.
Šéf rakouských příslušníků Hnutí identity Martin Sellner měl propojení na australského pravicového extremistu Brentona Tarranta. Vyšetřovatelé našli jejich rozsáhlou e–mailovou komunikaci. Tarrant podle ní poslal Hnutí identity příspěvek1 500 eur (téměř 40 000 korun), Sellner ho na oplátku zval na pivo či kávu, pokud se rozhodne navštívit Rakousko. Brenton Tarrant zaútočil přibližně o rok později na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch a zabil při tom 51 lidí.
Rakouští identitáři se řídí speciálním manuálem, který nazývají Umění červené pilulky. V tomto manuálu podává hnutí členům informace o tom, jak krok po kroku radikalizovat společnost. Podle portálu Politicose spolek snaží nejdříve zpochybňovat svobodu projevu nebo práva LGBT+ komunity, až potom potenciálním členům představí ideologii hnutí.
„Začneš otevřenou otázkou, pak zmíníš nějakou zprávu, pošleš e–mail a večer si povíte anekdotu nad pivem,“ píše se v manuálu. Podle portálu Politico hnutí své členy trénuje i v tom, jak pracovat s manipulací a obelháváním potenciálních zájemců. Hnutí má i propracované online techniky, jak nabírat členy.
Podle knihy Hass Auf Knopfdruck, v níž autoři monitorují nenávistné projevy extrémně pravicových skupin, se Hnutí identity podařilo tvořit virální kampaně, které zasáhly mezinárodní cílovou skupinu od Austrálie až po Kanadu.
Hnutí identity nenajdeš na Facebooku, Twitteru ani Instagramu. Naposledy jeho účty zakázal i Youtube. Administrátoři sociálních sítí usoudili, že hnutí produkuje příliš extremistický obsah na to, aby mohl být sdílen na těchto sociálních sítích.
Légió Hungária
Maďarský spolek, který otevřeně schvaluje fašistický režim v Maďarsku a pronásledování Židů během druhé světové války. Podobně jako Slovenskí branci se dá i tato organizace označit za polovojenskou. Podle měsíčníku Kapitálpatří k nejaktivnějším a nejvýznamnějším krajně pravicovým seskupením v Maďarsku. Členové spolku podporují maďarský Trianon, věnují se aktivismu proti LGBT+ a prosazují rasismus. Do hnutí nepatří pouze mladí lidé.
„Pro Česko, Slovensko i Maďarsko je typické, že mnozí mladí lidé se staví proti vládě právě tím, že uznávají krajně pravicové hodnoty. Často to může způsobit i jejich negativní zážitek s někým z romské komunity. Vliv mají i antisemitské postoje,“ říká profesor Mareš.
Členové spolku Légió Hungária před dvěma lety zničili židovskou čtvrť v centru Budapešti. Stalo se tak během nacionalistického pochodu, který si měl připomínat povstání proti sovětské okupaci. Extremisté nalepili na budovy židovské čtvrti speciální znaky a spálili duhovou vlajku, která se nacházela ve vchodu do čtvrti. Židovská čtvrť v Budapešti je dnes známá svým nočním životem, multikulturalismem a zajímavou historií. Zřejmě proto se extremisté rozhodli zaútočit právě tam.
Podle portálu The Reference je Légió Hungária antisemitskou organizací, která usiluje o obranu „bílé Evropy“. Její členové organizovali například Konferenci ochránců čisté rasy. Hnutí funguje na ruské sociální síti Telegram, ale jeho komunita ve velkém komunikuje i na Facebooku, Twitteru a Instagramu — a tp opřesto, že jde o extremistické hnutí.
Podle Miroslava Mareše dnes došlo k odklonu od klasických neonacistických skinheadů. „Dnes je všechno propracovanější. Společnost je polarizovaná, odráží se v ní protest těchto mladých lidí. Jejich názorové směřování je ale problém,“ uzavírá politolog.
Možná právě to je na mladých lidech s krajně pravicovým smýšlením nebezpečné. Ať už je soudy označí za extremisty, nebo ne, stále mohou působit jako „slušní chlapci“, kteří se jen snaží o ochranu tradičních hodnot.