Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. října 2021 17:30
Čas čtení 2:40
Dominik Vetrák

KOMENTÁŘ: Duna je film, který si nesmíš stáhnout. Proč bys měl film podpořit v kině a ideálně v IMAXu?

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Villeneuvova Duna je mistrovským dílem, jaké v kině příliš často nevídáme.

Duna je konečně tady. Filmoví nadšenci si možná spíš řeknou: nový film Denise Villeneuva je konečně tady! A my se asi řadíme právě k nim.

Filmografie kanadského režiséra je plná skvostů, z nichž většina oplývá nezapomenutelnými kamerovými záběry a nádhernou scenérií. Villeneuve je pravděpodobně nejlepším režisérem současnosti, pokud jde o vizuální zpracování a ztvárnění scén.

Je radost sledovat jeho filmy na stříbrném plátně. Duna, podobně jako Blade Runner 2049, je film plný nádherných záběrů a omamných scén, které tě bez přehánění vtáhnou do děje a nedovolí tvé mysli opustit prašnou planetu Arrakis. Tedy za předpokladu, že snímek sleduješ v kině a ideálně v IMAXu.

Doporučeno
RECENZE: Duna RECENZE: Duna 20. října 2021 13:30

Denis Villeneuve se opravdu zlobil, když studio Warner Bros. oznámilo, že Duna bude mít společně s kiny premiéru na streamovací službě HBO Max. Ani v době premiéry s tím stále nebyl smířen a my zcela chápeme proč. Sledovat Dunu v televizi nebo na monitoru je nepředstavitelné.

Film doslova stvořený pro IMAX

Tento film byl vyroben s úmyslem promítat ho v IMAXu. Už obyčejné kino zmenšuje zážitek a „znehodnocuje“ výslednou kvalitu, na kterou tvůrci kladli dominantní důraz při audiovizuálním zpracování jak v předprodukci, tak v produkci a následně postprodukci.  

Duna je film, který maximálně využívá moderní technologie kin. V okamžiku, kdy její mistrovské aspekty konzumuješ v jakémkoli jiném formátu než v kině, přicházíš o neuvěřitelně fyzický zážitek.

U filmu, který aktivně staví právě na audiovizuálním zážitku, se kterým propojuje každý aspekt vyprávění příběhu, je prakticky zbytečné snažit se vstřebat ho jiným způsobem. Nedokážeš docenit jeho kvality, neužiješ si jeho největší plusy a nepochopíš, čím je výjimečný. A zároveň tím posíláš facku tvůrcům, kteří to takto natočili přímo pro nás.

Nejlepší filmy 2021
Zdroj: Warner Bros.

Dospělý, seriózní sci–fi blockbuster bez levných komiksových atrakcí

Duna se dala natočit jako hloupoučký barevný blockbuster jako každá jiná komiksovka. Denis Villeneuve se však rozhodl být věrný knižnímu originálu a natočit seriózní, vyspělé a propracované sci–fi bez mainstreamových atrakcí. Nesnažil se roztáhnout ti ústa do úsměvu, ale v ohromující údiv, i když to znamenalo, že to bude náročnější, dražší a potrvá déle, než se výsledný efekt dostaví. 

Duna je sci–fi, které nevyužívá levné hollywoodské tahy k přilákání mainstreamového publika. Nespoléhá se na „marvelský“ humor, ale na to, že si ho divák dokáže užít v pomalejším tempu, ve kterém se vyjímá práce s kamerou a režisérův smysl pro detail a dokonalou prezentaci. Jistě, snímek má své chyby.

Můžeme mu vyčítat občasné drhnoucí tempo nebo nelogickou dějovou linii v souvislosti s lékařem, ale v konečném důsledku to nic nemění na tom, že se bavíme o díle, které definuje kinozážitek, jak to už žádný jiný film dlouho nedokázal. 

Takové filmy se už prostě netočí. Villeneuve je jedním z posledních hollywoodských tvůrců, který se může do takového ambiciózního projektu pustit, i přesto, že si všichni uvědomují, jaké je to riziko a že se to pravděpodobně nezaplatí. I proto tvůrci a studio Warner Bros. potřebují naši podporu. Potřebují vidět, že je o film největší zájem v kinech, že diváci jsou stále ochotni zaplatit za kvalitní, originální a riskantní blockbusterovou tvorbu.

Nejlepší filmy 2021
Zdroj: Warner Bros.

Pokud Dunu nepodpoříš a tržby budou malé, dvojka nevznikne

Pokud se tak nestane, Duna bude na dlouhá léta jedním z posledních blockbusterů, u kterých je cítit, že je natáčel režisér s jasnou a ambiciózní vizí, aniž by musel dělat kompromisy. A právě ty kompromisy jsou neustále faktorem, který vyčteme mnohým úspěšným a kvalitním blockbusterům. Villeneuve se s Dunou opět zbavil okovů a je to cítit. V IMAXu to pocítí každý divák, a i když si přesně neuvědomuje, co to znamená a proč je to tak ojedinělé, pochopí, že to chce zažít znovu. 

Pokud tomu ale nebudou odpovídat tržby z kin, Hollywood může ztratit naději. Nacházíme se v pandemické éře, která navždy transformuje filmový a seriálový průmysl a zdá se, že to nebude způsobem, jaký potěší fanoušky kvalitní filmografie.

Jason Momoa Duna
Zdroj: Continental film

Pokud chceš vidět druhou část Duny, uzavření tohoto velkolepého příběhu a obecně filmy, u kterých je normální zírat na plátno s otevřenými ústy, podpoř tento umělecký magnum opus v kinech. Udělej si radost, dopřej si maximální filmový zážitek a vydej se do IMAXu.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.