Zdravotní systémy ekonomicky silných států jsou slabé a potřebují posílit, ukázal podle OECD koronavirus.
Z dat, která během pandemie posbírala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), vyplývá, že ve 24 ekonomicky vyspělých státech klesla průměrná délka života až o rok a půl. Nejhůře na tom jsou Spojené státy, kde by se lidé měli dožít o 1,6 roku méně, v Evropě registruje největší pokles Španělsko (1,5 roku). Organizace proto vyzývá k zesílení zdravotních systému, jejichž křehkost koronavirus pouze potvrdil.
OECD, tedy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, vznikla v roce 1961 jako nástupce Organizace pro Evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC). OEEC byla založena v roce 1948 primárně k lepšímu rozdělování prostředků Marshallova plánu po druhé světové válce, ale také jako organizace k lepší hospodářské, měnové a obchodní spolupráci.
Do OECD patří 37 ekonomicky velmi rozvinutých států světa, které přijaly principy demokracie a tržní ekonomiky. V analýze OECD Health at a Glance 2021 zveřejnila, s v jakém stavu jsou světové zdravotnické systémy a co s zdravím občanů členských států udělal koronavirus.