Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Samota představuje pro mnoho lidí strach, se kterým se mohou jen těžko vyrovnat. Přináší ale mnoho benefitů. V textu se podíváme na to, proč se vyplatí strávit čas o samotě a dáme ti tipy, jak si jej skutečně užít.
Ve své hlavě se svými myšlenkami. Pro mnoho lidí představa, která jim nahání husí kůži. Během pandemie mnoho z nás opustilo své pracovní prostředí a zavřelo se do obývácích pokojů. Bez kontaktu, lidských úsměvů nebo smalltalků u kávovaru. Výuka se přenesla z lavic k obrazovkám a blízkost druhého člověka se stala velmi vzácná i v době, kdy byly pandemické restrikce potlačeny.
Samota představuje jeden z největších strachů bez ohledu na to, že poučky říkají, že bychom sami sobě měli být těmi nejbližšími lidmi. Občas se nám také doporučuje zůstat sami a od lidí si odpočinout, protože, upřímně řečeno, všeho moc škodí. Jak se nám ale může podařit být skutečně sami a spokojení?
Pokud nemáš to štěstí, že jsi svým vlastním nejlepším společníkem, může být pro tebe přirozeně těžké se oprostit od přítomnosti ostatních. Jedná se o zcela přirozený jev. Zároveň je naprosto v pořádku mít potřebu se svými blízkými obklopovat. Nesnažíme se říct, že by se tvým cílem měl stát jakýsi poutnický život, ke kterému nebudeš nikoho potřebovat.
„Samota nemusí být dobrá za každých okolností, ale její začlenění do života může být prospěšné,“ popsala v New York Times psycholožka Thuy-vy Nguyen, která se problematikou samoty zabývá na Univerzitě v Durhamu. Podle ní je navíc umění samoty prospěšné sociálnímu životu lidí a může nám přinést intenzivnější setkání. I přesto je ale samota něco, čeho se bojíme.
Část z nás sahá po jakémkoliv vnějším impulzu, který nám pomůže na chvíli se vzdálit ze své hlavy. Díváme se do smartphonů, brouzdáme po internetu a snažíme se rozptýlit, jak jen to jde. Účastníci výzkumu, který toto chování pozoroval dokonce prohlásili, že by si radši dali ránu elektřinou, než aby museli strávit čas ve své hlavě. Podle Nguyen se člověku jednoduše dělají snadněji i některé individuální aktivity, pokud má pocit, že je při nich někdo pozoruje.
„Když jsme sami, mozku se podle mnoha studií dostává menší dávky stimulace ve srovnání s tím, když trávíme čas s ostatními lidmi,“ popisuje Nguyen. Přehlcení stimulem, který se nám dostává během setkávání se s ostatními lidmi pak tedy snadno může vést k tomu, že hledáme dávku rozptylování v momentě, když se nám jejich přítomnosti nedostává.
Proč si samotu vyzkoušet?
Dobře strávený čas se sebou sama přináší do lidského života mnoho benefitů. Většina z nich se odvíjí od prostého faktu, že si člověk bez číkoli přítomnosti zkrátka lépe odpočine. Podle průzkumu Hubbub nazvaného Rest Test (test odpočinku) se velké většině lidí kvalitního odpočinku nedostává. Zkoumaný vzorek 18 tisíc lidí ve 134 zemích světa přitom ukázal, že jako nejúčinnější formy odpočinku lidé vnímají aktivity, které provozují o samotě.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaké benefity může samota přinášet
Jak nejlépe se samotou začít
Tipy na to, jak trávit čas o samotě
Kolik hodin denně lidé v průměru tráví na sociálních sítích
Dotázaní mezi takové aktivity zařadili například čtení, poslech relaxační hudby nebo trávení času v přírodě. Na třetí místo ankety se dostalo trávení času o samotě obecně. Podle doktorky Saundry Dalton-Smith je přitom relaxace a odpočinek nadmíru důležitý k psychickému zdraví. Ve své knize popisuje také několik druhů odpočinku, které je potřeba mezi sebou kombinovat, aby se nám během dne dostávalo potřebné motivace a my mohli být kreativní a dostatečně produktivní.
Vedle hmatatelného benefitu v podobě lepších výkonů může samota také přinést možnost poznat sebe sama. Sebepoznání nám otvírá pomyslné dveře k řešení problémů, kterým se dá za běžného provozu jen těžko čelit. V návaznosti na to se pak snadněji vcítíme i do ostatních lidí, což může být ku prospěchu, pokud potřebujeme zlepšit vztahy se svým okolím. Jak bychom přeci mohli mluvit s lidmi o svých pocitech a problémech, pokud je neznáme ani my sami?
Další nespornou výhodu v přestrojení za strach ze ztráty přináší pravidelná samota v podobě vytřídění vztahů. Vybav si situaci. Je páteční večer, nemáš co dělat a doma nikoho nemáš. Co je pro tebe přirozenější, zavolat klidně i méně důvěrnému kamarádovi, abyste společně někam vyšli, nebo zůstat doma? Velká část lidí si udržuje spoustu vztahů, které mají jenom vyplnit čas, který by museli strávit se svými myšlenkami a pocity.
Je důležité si uvědomit, že ne každá známost musí nutně přinášet opravdové naplnění a spíše představuje, stejně jako sociální sítě, krátkodobé rozptýlení. Při takové úvaze se rychle dobereme se k závěru, že lepší je kultivovat vztahy, na kterých nám opravdu záleží, místo diverzifikace portfolia našich známých jen proto, abychom o víkendovém večeru nezůstali sami.
Jak se samotou začít?
Jen těžko si lze představit, že začneš chodit čtyřikrát týdně do posilovny po tom, co několik let strávíš v sedavém zaměstnání. U samoty platí to stejné. Začít se tedy vyplatí po drobných krůčcích, které ve svém každodenním životě ani nepocítíš. Jistě, může se stát, že jsi unikátní sněžná vločka, na které se obrat životního stylu o 180° neprojeví, ale pokud si chceš nové návyky udržet, je lepší se držet při zemi.
Prvním krokem, který ti může pomoci odstartovat tvůj život vědomého samotáře, je odložení telefonu. Fyzické odložení. Na telefonech trávíme velké množství času a ze svého dne si ukrajujeme minuty hraním her nebo brouzdáním po sociálních sítích, kde za rok 2020 průměrný uživatel internetu strávil přibližně dvě a půl hodiny denně. Pomoci ti může tedy vypnutí notifikací (s výjimkou urgentních hovorů) a fyzické odložení telefonu mimo dosah. Schovej ho do šuplíku, do kabátu, který si sundáš po příchodu domů, nebo na něj udělej speciální přihrádku.
K tomu strávit čas o samotě tak, aby ti hlavu nezaplavil pocit frustrace a osamocení, ti pak mohou pomoci i některé z následujících tipů. Můžeš je aplikovat na denní bázi nebo minimálně několikrát do týdne. Většinou vyžadují nulové úsilí a řídit se jimi můžeš prakticky kdykoliv.
1. Nastav si minutku
Aby se ti lépe strávil čas, který si věnuješ, může ti pomoci nastavit si denně velmi krátký časový úsek, během kterého se budeš věnovat jen sobě, své hlavě a myšlenkám v ní. Začni tím, že si každý den nastavíš časovač na svém telefonu, hodinkách nebo kuchyňské minutce na pět minut. Během těch se nedívej na telefon, počítač, televizi, neposlouchej hudbu, podcasty ani nečti.
Toto cvičení ještě můžeš spojit s meditací nebo psaním deníku, kam si svoje myšlenky zapíšeš. Ve fantazii se meze nekladou. Důležité je, aby se ti během těchto minut podařilo dát naprosto volný průchod všem pocitům, nápadům a věnovat prostor své vlastní mysli.
2. Vezmi se na rande
Dlouhodobý pobyt mezi čtyřmi stěnami doma může být někdy frustrující i přesto, že tě baví se sebou trávit čas. Nikde ale není psáno, že samota je jakkoliv závislá na lokaci. Na cestě za lepším sebeuvědoměním můžeš využít toho, že se prostě pozveš na rande, jakkoliv zvláštně to může znít.
Vzpomeň si na místo, kam se chceš podívat. Máš chuť na dobrou večeři v restauraci, kterou byste navštívili s přáteli nebo partnerem či partnerkou? Proč tam nezajít sám ? Jít se podívat na film do kina, vychutnat si o samotě kávu a přečíst knihu nebo se jen tak rozhlížet po okolí ti může vnuknout mnoho zajímavých nápadů a přinese ti to zkušenost, kterou možná ještě neznáš a která se ti může zalíbit.
3. Cvič vděčnost
Jednou z nejtěžších věcí na tom být sám je právě výše zmíněný nedostatek impulzů, kterých se ti ve společnosti dostává. Pokud ale svůj čas trávíš dobře, denně se ti stane řada věcí, za které se hodí poděkovat. Založ si speciální sešit, kam si tyto věci budeš psát. Denně stačí jen tři věci, které se ti povedly nebo za které cítíš vděčnost. Napsat si je zabere dohromady 10 minut, pokud budeme přehánět, ale z dlouhodobého hlediska se výrazně podílí na lepší náladě bez ohledu na to, jestli máš okolo sebe dobrou společnost, nebo ne.
Nejedná se navíc o žádnou alternativní praktiku. Studie ukázaly, že pravidelné procvičování vděčnosti skutečně může dlouhodobě pozvednout náladu a udržet člověka více vyrovnaného a ve větší duševní pohodě.
4. Pracuj na svém zdraví
Říká se, že ve zdravém těle je i zdravý duch. Na tomto starém přísloví něco je. Pracovat na svém fyzickém zdraví zároveň znamená kultivovat zdraví duševní. Snad všichni se cítíme lépe, pokud jsme odpočatí a máme v sobě dostatek potřebných živin, které nám dodávají energii.
Prací na lepší fyzické kondici dáváme sami sobě jasně najevo, že se máme rádi a že nám na sobě záleží. Pokud víme, že žijeme nezdravě, a přesto v tom pokračujeme, mozek si o nás samotných může myslet ledacos, ale rozhodně necítí potřebnou lásku. Pravidelný pohyb vedle zdravé stravy pomáhá odbourat pocity úzkosti a zvyšuje podíl dobré nálady v každodenním životě.
5. Vypěstuj si rutinu
Trvá přibližně 21 dní, aby se ti tvůj nový návyk ukotvil a stal se přirozenou součástí tvého každodenního života. Rutinní trávení času se sice může zdát jako příšerná nuda, ale přináší velkou řadu benefitů, které budeš každý den čerpat. Pomůže třeba snadněji udržet zdravý životní styl a předejít například rozhodovací paralýze nebo pocitům sklíčenosti a úzkosti.
Takováto rutina na celý den se ti může snadněji vymyslet a udržet, pokud budeš mít před sebou nějaký plán na střední či delší dobu. Začátek roku, kdy vzniká tento článek, je ideálním časem, kdy si pojmenovat, co je potřeba na tvém životě změnit. Buď co nejkonkrétnější a do svého plánu zařaď stejně tak konkrétní kroky v podobě návyků, které ti na cestě za cílem pomohou.
K plánování ti může pomoci vymyslet si určitý projekt, kterému se budeš věnovat. Třeba pět deset hodin týdně. Vymysli si něco, kde se můžeš kreativně vybít a co v tobě probudí pocity flow, tedy dlouhodobě uspokojivého pocitu. Nemusí se ale jednat o pracovní projekt, můžeš si například stanovit, že postavíš puzzle nebo namaluješ obraz.
Závěrem jen dodáme, že důležitější než všechny výše vypsané typy je pamatovat na balanc. Ze dne na den utnout všechny svoje budované vztahy a zaměřit se čistě jen na sebe není dobré stejně jako přehršel společnosti. Pokud máš pocit, že máš příliš mnoho kontaktu, uber. Pokud zkoušíš být o samotě a dlouhou dobu se ti nedaří najít v tomto čase uspokojení, setkej se s přáteli.
Právě rovnováha může představovat odpověď na otázku, jak být sám a strávit čas strávený sám se sebou v absolutní spokojenosti. Během času o samotě se nám podaří dobře se poznat, čímž se zlepší i další aspekty našeho života. Kdo jiný by o nás totiž měl vědět vše, když ne my sami.