Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
25. ledna 2022 15:30
Čas čtení 1:58
Radim Šlechta

Nahý Si Ťin-pching a olympijské oprátky. Český spolek u příležitosti ZOH vyzval k bojkotu Číny

Nahý Si Ťin-pching a olympijské oprátky. Český spolek u příležitosti ZOH vyzval k bojkotu Číny
Zdroj: REFRESHER/ Radim Šlechta
POLITIKA ČÍNA ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY 2022
Uložit Uložené
Citlivý obsah
Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
mám nad 18 let (zobrazit obsah)
zpět na hlavní stránkuZpět

V Praze v ulici Na Příkopě proběhla petiční akce na bojkot čínských výrobků.

Během pondělního poledne proběhla v ulici Na Příkopě petiční akce za bojkot čínských výrobků na území České republiky. Před známými módními řetězci projížděl petiční stánek v podobě nahého Si Ťin-pchinga ve zlaté vaně plné krve. Symbolika je podle organizátorů petiční akce jasná. Současná politika Číny podle nich „staví na základech mrtvých těl menšin a je potřeba tomu učinit přítrž“.

„Vyrobili jsme sochu Si Ťin-pchinga, čínského prezidenta a ve své podstatě také všemocného vůdce. Drží kormidlo ve zlaté vaně plné krve. Dále si můžete všimnout hlavy draka, která má místo očí bezpečnostní kamery. Na těch je čínský stát založený,“ popsal předseda spolku Kaputin Otakar van Gemund, který akci spolupořádal. Upozorňoval také na software určený k rozpoznávání tváří a etnických menšin. 

Kaputin
Zdroj: REFRESHER/ Radim Šlechta

„Vyzýváme k bojkotu Číny a ke konci kooperace s ní i v rámci blížící se olympiády v Pekingu. Vadí nám, že se na Západě využívají služby nedemokratických režimů. Konkrétně Čína využívá otrockou práci Ujgurů, páchá na nich genocidu, likviduje tibetskou kulturu a tak můžeme dále pokračovat,“ řekl Otakar. Podle něj je Čína „jednou z největších současných krutovlád“.

„Upozorňujeme na to, že 85 % čínské bavlny pochází z otrocké práce. Chceme poukázat na to, že světové módní řetězce nakupují kvalitní a velmi levnou bavlnu z čínské strany, která se ale vyrábí za zneužívání Ujgurů,“ říká Otakar.

„Západ si kope vlastní hrob,“ říká aktivista

I přesto ale stále existuje celá řada společností, která s Čínou spolupracuje. Některé módní řetězce využívají velmi kvalitní a levné bavlny, která pochází z provincie Sin-ťiangu. Zde ji pěstují právě Ujguři a další etnické menšiny, často za náročných podmínek a pod rukou svých zaměstnavatelů. Otakar v této spolupráci vidí nejen etický problém, ale také nebezpečí.

Doporučeno
Seznam se s nejlepšími kolekcemi módních domů, které reagují na příchod čínského nového roku ve znamení Zajíce Seznam se s nejlepšími kolekcemi módních domů, které reagují na příchod čínského nového roku ve znamení Zajíce 23. ledna 2023 8:30

„Západ si spoluprací s Čínou kope vlastní hrob. Její totalita má takovou moc, že podobný protest, jako teď děláme, už nebude možný ani tady,“ řekl Otakar. Petiční stánek v podobě sochy nese název Naked Evil Taking Off, neboli náhé zlo vzlétává. „Křídla a motor na soše naráží na hypersonické rakety, které Čína v současnosti testuje.

Kaputin
Zdroj: REFRESHER/ Radim Šlechta

Podobný problém vidí také v účasti českých sportovců na olympijských hrách, které se budou konat v Pekingu již 4. února. Podle Otakara se jedná o způsob, jak si Čína může vylepšit svůj obraz před světem pod hávem olympijských kruhů. Podle jeho slov se také pokusili diskutovat s českým olympijským výborem, jejich argumenty ale nebyly vyslyšeny. Redakce REFRESHERu požádala výbor o redakci, avšak naše otázky dosud zůstaly bez odpovědi.

„Máme tady také olympijské kruhy ve tvaru oprátky, protože chceme bojkotovat i olympijské hry. Čína není normální země, ale krvavá totalita. U olympijského výboru jsme byli včera protestovat, ale tato organizace není vůbec ochotná brát naše argumenty v potaz,“ řekl Otakar.

Kaputin
Zdroj: REFRESHER/ Radim Šlechta

„Nikdo nemusí kupovat výrobky, na nichž ulpívá krev lidí utlačovaných čínským režimem, nikdo nemusí podporovat olympijské hry organizované jednou z nejhorších světových diktartur a každý se může připojit k protestům proti čínskému režimu. Akceptace čínského režimu se musí stát společenský nepřijatelná pro veřejnost, aby se stala politicky nepřijatelnou pro politiky,“ stojí v tiskovém prohlášení skupiny Kaputin.

Domů
Sdílet
Diskuse