Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. března 2022 9:30
Čas čtení 5:54
Tereza Patočková

Vinted se čím dál častěji stává terčem podvodníků. Vydávají se za kupující a chtějí údaje od karty, na kterou mají poslat peníze

Vinted se čím dál častěji stává terčem podvodníků. Vydávají se za kupující a chtějí údaje od karty, na kterou mají poslat peníze
Zdroj: Unsplash/Becca McHaffie/volně k užití
NEWS
Uložit Uložené

Podvodníci využívající taktiky známé jako phishing se v posledních týdnech přesunuli na online platformu pro prodej oblečení Vinted.

Portál pro prodej oblečení, který v posledních týdnech rozjel masivní reklamní kampaň, čelí nájezdu podvodníků, kteří využívají taktiku zvanou phishing. Snaží se z uživatelů vylákat citlivé platební údaje, mnohdy úspěšně – hraje jim do karet fakt, že se prostředí a strategie portálu od nového roku změnilo a uživatelé si tak mohou myslet, že je složitý proces zadávání platebních údajů, součástí této změny.

Vinted je litevská platforma, která uživatelům zprostředkovává prodej a nákup oblečení z druhé ruky. V Česku začínala v roce 2012 pod názvem Votoč vohoz, poté změnila název na Vinted, který se ustálil po celé evropě a momentálně funguje na 15 evropských trzích. Kromě Česka také například ve Španělsku, Francii, Belgii, Nizozemsku či Německu.


Vinted dlouhá léta fungoval pouze jako platforma pro vystavování zboží. Nákup a prodej už byl v kompletně v režii uživatelů, kteří si po zprávách dohodli, jak obchod uskuteční. Kupující většinou poslal peníze prodejci přímo na jeho bankovní účet. 


Od nového roku však Vinted změnil strategii a prodej a nákup už nemají v rukou uživatelé tak, jako tomu bylo dříve. Všechny transakce nyní probíhají přímo přes portál. Uživatelé se sice mohou domluvit i mimo, ale je to nevýhodné. Pokud totiž transakce proběhne přes portál, je poštovné díky spolupráci se Zásilkovnou mnohem levnější a navíc je pro kupujícího zajištěna zákaznická podpora v případě, že by se cokoliv stalo. 

Pokud si chce tedy v současnosti uživatel přes portál něco koupit, musí do oficiálního systému zadat údaje své karty a portál následně peníze převede prodejci do jeho „Vinted peněženky”, ze které si je po odeslání zboží může dále převést do banky. Právě díky novému systému, se kterým mnoho uživatelů ještě není sžito, a masivní televizní kampani, se stal Vinted cílem podvodníků využívajících taktiky zvané phishing. Ti zneužívají neznalosti nových podmínek portálu a faktu, že v určitém případě (nákupu) se karetní údaje na Vinted skutečně zadávají. 

Phishing je snaha počítačových podvodníků získat citlivé osobní informace, jako jsou hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů. Šíří se podvodnými emailovými zprávami nebo přesměrováním na falešné webové stránky. Díky těmto informacím potom mohou krást identitu a vybrat tak například bankovní účet, nebo ukrást účet na sociálních sítích.


„Podvody přes internetové bazary jsme v poslední době zaznamenali. Podvody přes portál bazoš.cz evidujeme přibližně od loňského léta a přes portál Vinted v posledních několika týdnech. Za tu dobu u bazoše evidujeme přes 200 případů, u Vintedu to je zatím kolem 50, ale i vzhledem k aktuální televizní kampani právě na portál Vinted a možnému vyššímu zájmu, mohou tato čísla nyní stoupat,” uvádí mluvčí Fio Banky Jakub Heřmánek.


Podvodníci se snaží z klientů vylákat peníze různými způsoby, v poslední době se často jedná právě o bazarový phishing, a to napříč nejrůznějšími bazarovými portály. Podvodníci přitom v takových případech vystupují jako zájemci o koupi inzerovaného zboží, a tedy nikoliv jako prodávající, kteří by si například nechali zaplatit, ale zboží potom neodeslali,” uvádí mluvčí Airbank Jana Pokorná. 

Domů
Sdílet
Diskuse