Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. května 2022 v 12:07
Čas čtení 1:54
Ilona Hobzová

Průlom v kauze Vrbětice: Policie podezřívá manželský pár ze špionáže, tvrdí Respekt a Radiožurnál

Průlom v kauze Vrbětice: Policie podezřívá manželský pár ze špionáže, tvrdí Respekt a Radiožurnál
Zdroj: Policie ČR
NEWS ÚTOK VE VRBĚTICÍCH ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Podle informací týdeníku Respekt a Radiožurnálu zahájila policie úkony trestního řízení proti bývalému ruskému vojákovi s českým pasem Nikolaji Šapošnikovi a jeho manželce Eleně.

Vyšetřování útoku na muniční sklad ve Vrběticích, ze kterého viní tajné služby BIS ruskou vojenskou rozvědku GRU, pokročilo. Podle informací týdeníku Respekt a Radiožurnálu zahájila policie trestní řízení proti dvěma lidem. Jde o bývalého ruského vojáka s českým pasem Nikolaje Šapošnikova a jeho manželku Elenu. Podle zjištění médií jsou podezřelí ze špionáže, konkrétně z vyzvědačství.

Blízký kontakt s ruskou rozvědkou 

Policisté se o zaměstnance společnosti Imex Nikolaje Šapošnikova a jeho ženu Elenu zajímají od začátku vyšetřování. Zkoumají, zda GRU neměla v ČR někoho, kdo s akcí Vrbětice pomáhal. Podle zdrojů Respektu a Radiožurnálu zajistila policie e-maily mezi manželi a generálmajorem Andrejem Averjanovem, který řídil operaci GRU ve Vrběticích. „Obsahem emailů byly citlivé informace o zbrojních obchodech, třeba o pohybu vojenského materiálu. Policie kvůli tomu zahájila trestní úkony,“ uvedl zdroj médií. 

K výbuchu muničních skladů ve Vrběticích došlo v říjnu 2014, zemřeli při nich Vratislav Havránek a Luděk Petřík, několik obcí muselo být evakuováno. K další explozi došlo v prosinci 2014. Ohledání prvního epicentra odhalilo celkem 4 345 kusů munice a 1,95 kg trhaviny, u druhého epicentra to bylo 8 916 kusů munice a 3,5 kg trhaviny. Náklady spojené jen s pyrotechnickým vyčištěním areálu se odhadují až na miliardu korun. 

Za výbuchem munice měli podle policie stát příslušníci GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Později, v roce 2018, se měli tito agenti pokusit ve Velké Británii otrávit přeběhlého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Zda Miškin a Čepiga přímo vstoupili do muničního skladu, vyšetřování zatím nezjistilo. V návaznosti na zjištění, že za výbuchem stojí ruská rozvědka, vyhostil tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) osmnáct ruských diplomatů. 

Že byl Averjanov se Šapošnikovem v bližším kontaktu, potvrdila médiím dcera Šapošnikových, která popsala jednu ze schůzek mužů z roku 2014. Muniční sklad explodoval jen pár dní po této schůzce. Zda byl předmětem schůzky ale není jasné. 

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 v 16:55

„Potkali jsme se na kávě, turisticky jsme se dívali na Portugalsko. Prostě výlet, on se k nám přidal. Chvilku s námi byl – hoďku, dvě, tři. Nevím, jak dlouho se znali ani kdy se seznámili. Vím, že ho neviděli poprvé. Byl jim představen, on je nějaký literární historik. Dřív tam proběhl nějaký obchod a bylo to naprosto v pořádku, on tam pomáhal s nějakými kontakty. Takže taťka ho znal spíš pracovně a mamka se do toho nějak vložila,“ popsala médiím společné setkání dcera Šapošnikových.

Šapošnikov ani jeho žena Elena na otázky neodpověděli. Reportéři ČT Šapošnikova, který měl ve firmě Imex Group na starosti obchodníky z východu, v lednu vypátrali v Řecku. Jakékoli zapojení do kauzy Vrbětice odmítl. „Co znamená agent, já žádné agenty neznám. Podezřelých ruských agentů v Evropě je tolik, že bychom se všichni divili, kdyby je všechny spočítali,“ uvedl tehdy.

Mohlo by tě zajímat:
10 nejlepších filmů Dwayna Johnsona
– V naší filmové databázi najdeš spoustu tipů na rúzne dobrodružné a jiné filmy z celého světa. Objevuj, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy.
10 nejlepších filmů Toma Cruise

Domů
Sdílet
Diskuse