Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
31. května 2022 11:14
Čas čtení 1:27
Adéla Ježková

Lidé, kteří pijí kávu každý den, mají menší pravděpodobnost předčasného úmrtí, naznačuje výzkum

Lidé, kteří pijí kávu každý den, mají menší pravděpodobnost předčasného úmrtí, naznačuje výzkum
Zdroj: Unsplash/Nathan Dumlao
NEWS KÁVA ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Vědci zjistili, že lidé, kteří pravidelně pili neslazenou kávu, měli o 16 až 21 % nižší pravděpodobnost úmrtí než jejich vrstevníci, kteří kávu nepili.

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2016 se v Česku spotřebují 2 kilogramy zrnkové kávy na obyvatele za rok. Češi pijí kávu rádi a podle nejnovější studie, která byla zveřejněna v odborném časopise Annals of Internal Medicine, jim dokonce může pomoci žít déle a zdravěji. To již prokázaly studie v minulosti, nicméně výzkumníci a výzkumnice z Jižní lékařské univerzity v čínském Kantonu nyní zjistili, že to platí i v případě slazené kávy. 

Vědci a vědkyně zkoumali údaje o kávových návycích a zdraví více než 171 tisíc obyvatel Velké Británie po dobu sedmi let. Po zohlednění demografických faktorů (např. věk, pohlaví, etnický původ, vzdělání, kouření, fyzická aktivita, BMI, strava) tým zjistil, že ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili, měli lidé, kteří konzumovali neslazenou kávu, nejnižší riziko úmrtí. Největší snížení (o 29 %) pak bylo zaznamenáno u těch, kteří vypili 2,5 až 4,5 šálku denně. 

Doporučeno
Zákazník kavárny v Itálii zavolal policii, vadila mu cena espressa Zákazník kavárny v Itálii zavolal policii, vadila mu cena espressa 19. května 2022 18:49

Snížení rizika úmrtí bylo zaznamenáno také u kávy slazené cukrem – většina respondentů si ovšem do kávy přidávala pouze jednu lžičku. Nelze tudíž vnímat přeslazené kávové nápoje jako zdravé. U lidí, kteří používali umělá sladidla, byl tento trend méně zřetelný.

Podle vyjádření profesora metabolické medicíny na Univerzitě v Glasgow Naveeda Sattara pro The Guardian ale nejsou závěry nové studie zdaleka definitivní. „Je to proto, že pijáci kávy jsou obecně bohatší a mají zdravější život než nepijáci a já zůstávám nepřesvědčen, zda lze tyto faktory v pozorovacích studiích překonat. Doporučil bych lidem, aby zůstali u kávy nebo čaje, nejlépe bez cukru, a snažili se dělat všechny ostatní věci, o kterých víme, že udržují zdraví – více se hýbat, jíst a lépe spát,“ dodal.

Káva – a její hlavní složka, kofein – byla podrobena rozsáhlým studiím, z nichž vyplývá, že je nejen bezpečná, ale i zdraví prospěšná. Ovšem pouze v umírněném množství. Podle serveru Insider mohou dávky kofeinu vyšší než 400 miligramů (více než čtyři až pět šálků kávy) způsobit drobné vedlejší účinky, jako je úzkost, nervozita, zrychlený tep a pocení.

Mohlo by tě zajímat:
Nejlepší romantické filmy na Netflixu
– V naší filmové databázi najdeš spoustu tipů na různé akční a jiné filmy z celého světa. Objevuj, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy.
10 nejlepších hororů 21. století, které tě možná vyděsí a zaujmou více než hollywoodské strašidelné filmy
Domů
Sdílet
Diskuse