Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. června 2022 v 17:15
Čas čtení 1:30
Radim Šlechta ČTK

Policie v Brně jezdí k případům domácího násilí čím dál častěji

Policie v Brně jezdí k případům domácího násilí čím dál častěji
Zdroj: Policie ČR
NEWS DOMÁCÍ NÁSILÍ POLICIE ČR ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Případů domácího násilí přibývá.

Policisté v Brně evidují v posledních týdnech až o pětinu více výjezdů k případům, které nesou znaky domácího násilí. Jednou z příčin růstu těchto případů je především zhoršená finanční situace. Informuje o tom ČTK s odvoláním na Andreu Kornetovou, vedoucí specializovaného oddělení, které se domácím násilím v Brně zabývá. V České republice obdobné oddělení neexistuje, v Brně funguje 17 let.

„Situace je taková, že v posledních týdnech jsme zaznamenali vzrůst výjezdů k případům, které nesly znaky domácího násilí. Přiblížili jsme se nárůstu 20 procentům oproti stejnému období loňského roku. Ta jednání jsou navíc mnohem závažnějšího charakteru a intenzivnější, loni šlo o více přestupků, nyní jde o více trestních řízení,“ uvedla vedoucí. Obecně se podle ní oddělení ročně zabývá asi 80 trestnými činy, asi 200 přestupky a 40 vykázáními.

Pachateli a oběťmi domácího násilí jsou v posledních týdnech zvýšeně i cizinci. Kornetová uvedla, že šlo o čtyři různé státní příslušnosti. V těchto případech je podle ní problém nejen v jazykové bariéře, ale především v tom, že cizinci neznají české zákony a české právní normy. „Ta neznalost se promítá v tom, že oni nečekají, že by se jim u nás mohlo dostat pomoci. A neznají oprávnění policie. A co je nejzávažnější, že dost z nich projevuje nedůvěru v policii,“ uvedla vedoucí.

Jednou z příčin nárůstu počtu případů je podle Kornetové zhoršující se ekonomická situace rodin. „Máme vypozorováno, že alkohol a nedostatek financí jsou stimulem násilí v rodinách. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci se navíc obávám, že tento trend bude pokračovat,“ uvedla vedoucí.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 v 16:55

Policie může jednání kvalifikovat jako přestupek, může však jít i o trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí s trestní sazbou čtyři roky vězení, případně až osm let, v nejzávažnějších případech až 12 let vězení. Druhou možností je vykázání násilníka, a to na deset dní. Soud jej může vykázat na měsíc s prodloužením až na šest měsíců. Policie také může zahájit trestní stíhání a dotyčného stíhat vazebně.

„Především je potřeba si uvědomit, že tou obětí domácího násilí dotyčná osoba je. To znamená, že to, co se jí děje, je protiprávní a v České republice existují zákony a právní normy, podle kterých lze domácí násilí postihovat. Není to věc soukromá, je to věc, kterou je potřeba řešit a postihovat, a to co nejdříve, aby jednání případně neeskalovalo,“ uvedla vedoucí.

Domů
Sdílet
Diskuse