Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. srpna 2022 11:00
Čas čtení 10:48
Ondřej Jarůšek

Brokovnicí chtěl zabít trenéra a pracoval v McDonald's. Anderson Silva se nakonec stal jedním z nejlepších bojovníků všech dob

Brokovnicí chtěl zabít trenéra a pracoval v McDonald's. Anderson Silva se nakonec stal jedním z nejlepších bojovníků všech dob
Zdroj: Getty Images/Jon Kopaloff
SPORT BOJOVÉ SPORTY MMA UFC
Uložit Uložené

Anderson Silva v posledních letech kariéry zažíval těžké prohry. I přesto se však řadí k nejlepším bojovníkům, kteří kdy kráčeli po planetě.

MMA je pro někoho jen sport, ale pro někoho jiného představují zápasy v kleci smysl života a cestu ven z chudoby. To platí i pro brazilského bojovníka Andersona Silvu, který patří k největším legendám UFC. Ačkoliv jako dítě nic neměl a jeho vyhlídky byly ponuré, díky obrovskému talentu a píli se nakonec zapsal nesmazatelným písmem do dějin smíšených bojových umění.

Zažil velké vrcholy, ale i tvrdé pády a historie MMA na něj bude pamatovat jako na jedno z nejzvučnějších jmen. Dokonce i samotný šéf UFC Dana White jej označil za jednoho z nejlepších bojovníků všech dob.

Nechybělo ale přitom mnoho a všechno mohlo být úplně jinak. Byla totiž doba, kdy se Anderson Silva rozhodoval, jestli dá šanci kariéře v MMA, nebo se vrátí zpátky pracovat do McDonald's. Málem taky skončil za mřížemi, když se po hádce s trenérem vyzbrojil brokovnicí a zamířil k jeho domovu, aby si s ním vyřídil účty. Toto je jeho příběh.

Anderson Silva
Zdroj: Getty Images/Christopher Lee

Refresher ti přináší profily oblíbených bojovníků, rozhovory, reportáže a další tematické články ze světa bojových sportů. Pokud chceš tuto tvorbu podpořit, staň se členem našeho Refresher+ klubu. Přečíst si kromě jiného můžeš například i článek o poškození mozku v bojových sportech nebo o rizicích spojených s drastickým odvodňováním.

Doporučeno
Billy Miske: Příběh umírajícího boxera, který se obětoval, aby před Vánocemi vydělal peníze pro rodinu Billy Miske: Příběh umírajícího boxera, který se obětoval, aby před Vánocemi vydělal peníze pro rodinu 25. července 2022 7:00
Základní informace
Jméno: Anderson da Silva
Skóre: 34:11 (1 NC)
Přezdívka: The Spider
Výška: 188 cm
Váha: Střední divize (84 kg), polotěžká váha (93 kg)
Rozpětí paží: 77 palců/195,5 cm

Byl bez peněz a vytáhl brokovnici na trenéra

Anderson Silva se narodil 14. dubna 1975 a vyrůstal v chudinské čtvrti v São Paulu. Líbily se mu bojové sporty, ale rodina neměla peníze, aby mu zaplatila tréninky. Začal proto trénovat svépomocí na ulici.

„Když jsem začínal, džiu-džitsu bylo v Brazílii dostupné spíš jen pro elitu a vůči chudým dětem byla rozšířená předpojatost. Musel jsem se tedy učit sám. Někteří sousedi začali dělat džiu-džitsu, takže jsem je začal sledovat a pak se přidal k nim. Nebylo to žádné organizované trénování, ale bylo to lepší než nic,“ popsal Anderson Silva krušné začátky.

Později, když si rodiče mohli dovolit zaplatit synovi lekce, začal dvanáctiletý Anderson Silva docházet nejprve na taekwondo, později na capoeiru a v šestnácti letech přešel na thajský box. První zápas v MMA, které jej později proslavilo, měl podle oficiálních statistik ve dvaadvaceti letech. Zprvu bojoval ve veltrové divizi (77 kg), tedy o jednu níž pod střední váhou (84 kg), která se pro něj později stala primární.

V ranných začátcích Anderson Silva vystřídal několik menších organizací, jako Meca či Shooto, v nichž sbíral první úspěchy. Později přešel do známější (a dnes již zaniklé) organizace PRIDE. Navzdory talentu se však v prvních letech kariéry uživit bojovými sporty nedokázal. Pracoval proto například v řetězci rychlého občerstvení McDonald's, aby si vydělal na živobytí (úsměvnou skutečností je, že později jej začal štědře sponzorovat Burger King).

Anderson Silva
Zdroj: Getty Images/Rey Del Rio

Z období začátků Silvovy kariéry pochází jedna bláznivá historka, která ilustruje, v jak zoufalé situaci se mladý bojovník nacházel. V jistou část života bylo jeho hlavním přivýdělkem trénování džiu-džitsu v klubu Chute Boxe, kde sám trénoval. Hlavní trenér Rafael Cordeiro už ale nechtěl, aby lekce vedl, což vedlo k divoké hádce mezi oběma muži, která vyústila fackou, již vrazil Cordeiro mladému Silvovi.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 119939 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč přišel s brokovnicí k domu trenéra a díky čemu neskončil ve vězení.
  • Kdo jej přemluvil, aby se nevracel do McDonald's a dal šanci MMA.
  • Jakých rekordů dosáhl v UFC.
  • Jaký tvrdý vzkaz pro něj měl po posledním zápase šéf UFC Dana White.
  • Jakou vtipnou náhodou vznikla přezdívka The Spider.
  • Proč je považován za jednoho z nejlepších bojovníků všech dob.
  • O kontroverzních případech, kdy se v jeho těle našly stopy po steroidech.
Domů
Sdílet
Diskuse