Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher

Kam na výlet: Prášilské jezero vzniklo díky ledovci v srdci šumavského národního parku

REFRESHER ti přináší další tip na výlet do přírody!

Adéla Ježková
27. 8. 2022 8:30 Čas čtení: 3:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kam na výlet: Prášilské jezero vzniklo díky ledovci v srdci šumavského národního parku
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
Refresher
0
Adéla Ježková
27. 8. 2022 8:30
Čas čtení: 3:10

Kam na výlet: Prášilské jezero vzniklo díky ledovci v srdci šumavského národního parku

REFRESHER ti přináší další tip na výlet do přírody!

Adéla Ježková
27. srpen 2022, 8:30
Čas čtení: 3:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kam na výlet: Prášilské jezero vzniklo díky ledovci v srdci šumavského národního parku
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
Nevíš, kam vyrazit na výlet? V naší pravidelné sérii přinášíme každou sobotu tipy na skvělé výlety po České republice.

 

Po architektonickém výletě do vily Tugendhat minulý týden se dnes opět vydáme do přírody. A to ne do ledajaké, ale do té šumavské, která je obzvlášť krásná. Čeká nás Prášilské jezero, které je jedním z šesti ledovcových jezer v České republice. Tak nazuj pohorky, zabal svačinu a vyrážíme.

A kam přesně? Naším výchozím bodem bude malinká obec Prášily v okrese Klatovy v Plzeňském kraji, zhruba sedmnáct kilometrů jihozápadně od Sušice. Odsud se dostaneš nejen k jezeru, ale také na Poledník či na Zelenou Horu. V Prášilech se nachází velké parkoviště, kde můžeš zanechat svůj vůz za 100 Kč na den. Jezdí sem ale také autobusy z Modravy, Srní, Železné Rudy či Klatov.

 

 

 

Nejprve se vydáme po žluté turistické značce, která nás po 1,7 kilometru zavede na rozcestí Slunečná. Odsud se po zelené dostaneme za necelý kilometr k dalšímu rozcestí zvanému Liščí díry. K jezeru už je to poté jen další kilometr. Celá cesta nahoru je tedy dlouhá zhruba 3,7 kilometru a vyšlápneš si na ní 194 výškových metrů, což není nic hrozného. Zabrat by ti měla necelou hodinu a půl.

 

Jedná se o krásnou cestu, která vede srdcem šumavské přírody, kolem šumí potůčky a sem tam ještě narazíš na borůvky či brusinky. Značka: ideál. Tato trasa je vhodná i pro děti a až na samotný konec i pro kočárek – ten by pak bylo nutné asi trochu poponést. 

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

Temné jezero s ledovou historií

Prášilské jezero leží v nadmořské výšce 1 079 metrů na severním svahu Polední hory v I. zóně národního parku. Jeho rozloha činí 3,91 hektaru a hloubka místy i 15 metrů, ale kvůli vysoké kyselosti v něm nežijí žádné ryby. Zato kachen je na hladině požehnaně. Tajemnou atmosféru Prášilského jezera dokreslují temné šumavské lesy, které jej objímají ze všech stran, a již dávno odumřelé stromy, jež můžeš zahlédnout vykukovat z vody.

Ledovcový kar, ve kterém se jezero nachází, je kromě lesů hrazen také devět metrů vysokým valem žulových a rulových balvanů a dvěma morénovými valy. Ty taktéž vznikly ústupem ledovce a díky nim lze zpětně dohledat, kam až sahalo zalednění v dobách ledových. Voda z jezera se v minulosti používala k plavení dřeva, a proto byla hráz uměle zvýšena. 

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Jak již bylo řečeno, jedná se o jezero ledovcového původu, které vniklo před zhruba deseti tisíci lety. Na počátku čtvrtohor způsobilo radikální ochlazení planety na severní polokouli zalednění velké části Evropy, které skončilo až před asi dvanácti tisíci lety. Na české části Šumavy se z té doby dochovalo celkem pět ledovcových jezer. Na místě, kde nyní stojíme, vznikla jezera dvě, zachovalo se ale jen jedno – z druhého zbyla bažina. 

 

Narazíš zde také na vzpomínku na tragickou událost, kdy v Prášilském jezeře utonul v roce 1927 student Otto Kareis. Podle pověsti se tu měla také utopit chudá dívka z dřevařské rodiny se svým bohatým milencem a společnou dcerkou. Raději skoncovali se svými životy, než aby museli žít jeden bez druhého – finančně nerovnocennému vztahu totiž jejich okolí nefandilo. Utopit se tu následně měl i ztrápený otec dívky. Ta se podle pověsti zjevuje kolemjdoucím v podobě jezerní panny.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Chovej se slušně, jsi v I. zóně národního parku

Jelikož se jedná o I. zónu národního parku, chodit můžeme pouze po vyznačených trasách, abychom nenarušovali místní přírodu. Stejně tak je tomu u jezera – přímo k vodě se nedostaneš, břeh je ohrazen dřevěným zábradlím a informačními cedulemi. Nutno však podotknout, že mnozí nařízení nedodržují a pro fotku si chodí, kam se jim zachce. Takto se ale slušný turista respektující přírodu nechová.

Na chování turistů tu dohlížejí kromě strážců národního parku i policisté na kole. Nejednoho nevychovance tu totiž napadlo například rozdělat oheň – či se dokonce v ledovcovém jezeře zchladit.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Pokud si budeš chtít výlet prodloužit, vydat se můžeš od jezera ještě na vrchol Poledník. Počítej ale s tím, že prodloužení trasy v tomto případě znamená 5,2 kilometru, necelé dvě hodiny a 317 výškových metrů navíc. My už se vydáme zpět do Prášil, a abychom nechodili stejnou cestou, vydáme se po červené turistické trase, která je zároveň součástí Stezky Českem.

 

Dlouhá je zhruba 4,4 kilometru, ale tím, že půjdeme z kopce, budeme dole zhruba za hodinku. V polovině trasy bohužel probíhá těžba dřeva, kvůli které je cesta zabahněná – dá se ale v pohodě obejít lesem. Na oplátku budeš procházet kolem táhnoucích se zeleno-žlutých luk, které člověka vyzývají, aby po nich jen tak naboso běhal sem a tam.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Pokud ti vyhládlo, na jídlo se můžeš zastavit již v Prášilech. Pokud ale toužíš po větší nabídce, můžeš popojet třeba na Modravu či Kvildu – tam najdeš restaurací hned několik. Jsme ale v horách, takže počítej i s vysokohorskou přirážkou.

 

Doufáme, že se ti dnešní výlet do přírody líbil a připojíš se i příští týden!

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: ceskehory.cz, zelezna-ruda.cz, sumavanet.cz, lodime.czNáhledový obrázek: REFRESHER/Adéla Ježková
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.