Čím více kávy piješ, tím více se ve tvém těle hromadí neurotransmiter adenosin, který tě uspává. Když tvé třetí odpolední espresso ztratí efekt, adenosin nezaklepe na dveře, ale rovnou vtrhne.
Někdo pije kávu večer a bez problémů usne, jiný si musí dát poslední šálek už ve dvě odpoledne. Káva na každého působí jinak, největší záhadou je ovšem to, jak je možné, že po šálku espressa se někdy cítíme ještě unavenější než dříve. Káva nás má přece vzpružit, a ne naopak. Dvě odbornice na chemii vysvětlují tento fenomén a radí, jak pít kávu, abychom z ní pokaždé vytěžili maximum.
Abychom vysvětlili jak (ne)funguje káva, pro začátek si dáme krátkou lekci biochemie. Od chvíle, kdy ráno „rozlepíš“ oči, se tvé tělo začne řídit biologickými hodinami, které určují, dokdy budeš čilý a ve které fázi dne už pocítíš první známky únavy. Vděčíme za to dvěma důležitým hormonům, jejichž hladiny během dne a noci cyklicky stoupají a klesají.
„Za pocit energie po probuzení odpovídá kortizol, jehož hladina je nejvyšší ráno a s ubíhajícím dnem postupně klesá. Během dne přichází na scénu adenosin, jehož hladina během dne naopak roste a my díky němu cítíme únavu,“ vysvětluje popularizátorka vědy Lenka Hrobárová, která vystudovala klinickou biochemii. Dnes vede úspěšný instagramový účet Skúmavka, kde vysvětluje vědu a fungování lidského těla srozumitelným způsobem.
Adenosin je neurotransmiter, který reguluje spánkový cyklus a také mu vděčíš za příjemný ospalý pocit před spaním. Jedná se o vedlejší produkt molekuly zvané adenosintrifosfát, pomocí které naše buňky a tkáně využívají a spalují energii. Když se tato molekula vyčerpá, uvolní adenosin, ten se naváže na receptory v mozku a ty začneš uvažovat nad dalším espressem (nebo postelí).
Přestože jsou adenosin a kofein největší soupeři, ve skutečnosti jsou si velmi podobní – mají stejnou velikost i tvar. Právě díky tomu dokáže kofein „obsadit“ místo svému ospalému rivalovi tím, že zabere jeho receptory a zablokuje jeho účinek.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak a proč vzniká „únava z kávy“.
- Jací lidé zažívají tento stav nejčastěji.
- Jakou roli v tom hraje cukr, mléko a voda.
- Jak je možné, že je někdo vůči kofeinu imunní.
- Jak pít kávu, aby nás probrala, a ne naopak.