Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tereza Šnajdrová ČTK
28. srpna 2022 16:06
Čas čtení 1:06

Stát zaplatil za vakcíny proti covidu 21 miliard, spotřebovala se třetina

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Stát zaplatil za vakcíny proti covidu 21 miliard, spotřebovala se třetina
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Stát musí nyní ještě zaplatit 1,5 miliardy za nespotřebované léky.

Stát doposud zaplatil za vakcíny proti koronaviru 21 miliard korun, avšak naočkováno bylo pouze 17 milionů dávek za 7 miliard korun, které zaplatily zdravotní pojišťovny. Zbytek zůstane státu, informuje ČTK. Další 1,5 miliardy musí stát uhradit za nespotřebované léky – monoklonální protilátky, které nařídil nakoupit nemocnicím, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

28. srpna 2022 12:59 Čas čtení 1:01 Předpověď počasí: Začátek nového týdne přinese oteplení, ale i přeháňky Předpověď počasí: Začátek nového týdne přinese oteplení, ale i přeháňky

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bylo dosud objednáno 50 milionů dávek vakcín, přičemž se využila pouze jedna třetina. Tu zaplatí zdravotní pojišťovny, ale nespotřebované vakcíny musí uhradit stát. „Chci udělat to, že smlouvy s výrobci modifikujeme. Druhá změna bude, že vždycky dostaneme ty nejaktuálnější vakcíny,“ řekl Válek.

Evropská agentura pro léčivé přípravky by měla mezi 1. a 5. zářím schválit vakcíny, které mají být účinné i proti novým variantám koronaviru. Česko podle Válka získá asi 3,5 dávky. „Máme s firmou Pfizer domluvené, že pokud budou schválené upravené vakcíny, tak všechny dodávky do konce roku, zhruba 3,5 milionu, budou ty upravené vakcíny,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.

Onen způsob nákupu vakcín kritizoval bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v pořadu Otázky Václava Moravce. „Evropská unie si nechala vnutit neuvěřitelný mechanismus, že abych dostal včas milion dávek, musím si objednat pět milionů dávek. Tato strategie se šířila po celém světě a podle mě byla naprosto nekorektní,“ dodal Prymula.

Koronavirus je v Česku na ústupu. V sobotu testy odhalily 439 nově pozitivních a v nemocnicích se aktuálně nachází 698 hospitalizovaných, ukazuje Ministerstvo zdravotnictví. Odborníci varují, že na podzim by mohlo nakažených přibývat a ohrožené skupiny lidí by se měly nechat přeočkovat.

K dnešnímu dni má dokončené očkování 6 888 948 osob, tedy 65,5 % obyvatel. Třetí, tedy posilující dávku očkování, dostalo 4 295 219 lidí.
Domů
Sdílet
Diskuse