Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Radim Šlechta
14. září 2022 10:32
Čas čtení 1:36

Monika Babišová, její bratr a Babišova dcera odmítli vypovídat

Kategorie:
News
Uložit Uložené

Pokračuje soud s expremiérem Andrejem Babišem.

Manželka expremiéra Andreje Babiše (ANO) Monika využila svého práva nevypovídat. Svědčit měla dnes u pražského městského soudu v kauze kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve které je stíhán její muž a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Informuje o tom ČTK

Vypovídat odmítli i další na dnešní dopoledne předvolaní svědci – Moničin bratr Martin Herodes, expremiérova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková a Luděk Kalivoda, jenž patřil do tehdejšího představenstva Farmy Čapí hnízdo. V pátek chce naopak přijet o případu hovořit syn bývalého předsedy vlády Andrej Babiš mladší.

12. září 2022 6:00 Čas čtení 0:29 Přehledně: Co předcházelo Babišovu soudu a jak se kauza Čapí hnízdo vyvíjela v čase Přehledně: Co předcházelo Babišovu soudu a jak se kauza Čapí hnízdo vyvíjela v čase
babišová babiš
Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

Bobeková dnes na rozdíl od ostatních svědků k soudu vůbec nedorazila. Omluvila se ze zdravotních důvodů. Protože ale už v omluvence uvedla, že využije svého práva nevypovídat, soudce Jan Šott ji už předvolávat nebude. Naopak její bratr se podle předsedy trestního senátu ozval soudu a chce přijít svědčit.

Andrej Babiš mladší soudu nejprve sdělil, že je ve Švýcarsku a nepřicestuje. Soudce poté domluvil se Švýcary videokonferenci na říjen, syn bývalého premiéra ale svůj názor později změnil. Jeho údajné zavlečení na Krym se řeší samostatně. Podpis Babiše mladšího se ale objevuje na některých dokumentech. Podle znalce by mohl být zfalšován.

12. září 2022 10:20 Čas čtení 4:48 Soud s Babišem: V obžalobě je všechno špatně, jsem nevinen. První soudní den v kauze Čapí hnízdo skončil Soud s Babišem: V obžalobě je všechno špatně, jsem nevinen. První soudní den v kauze Čapí hnízdo skončil
Andrej Babiš mladší
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Soud tak místo svědeckých výpovědí začal čtením jejich vyjádření v přípravném řízení. Všichni příslušníci Babišovy rodiny v nich vinu odmítli. „Naprosto vylučuji, že by v souvislosti s nabytím podílů kdokoli spáchal trestný čin,“ uvedla dříve Monika Babišová. Její výpověď i výpověď expremiérovy dcery na policii byla velmi stručná. Babišová, Bobeková i Herodes v minulosti vlastnili akcie firmy Farma Čapí hnízdo.

Odpoledne má v případu svědčit někdejší šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, ve čtvrtek zahájí svědecké výpovědi bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS).

Soudní jednání začalo v pondělí. Andrej Babiš nadále trvá na tom, že se jedná o vykonstruovanou a politickou kampaň. Kauzu Čapí hnízdo považuje za starou záležitost, které by si nikdo nevšiml, pokud by nevstoupil do politiky. Na pondělní líčení se dostavil také spolek Milion chvilek, který před soudem vystavil instalaci Andreje Babiše ve vězeňské cele.

Happening spolku Milion chvilek pro demokracii před budovou Městského soudu v Praze. Součástí byla „Vězeňská kancelář prezidenta Babiše“.
Happening spolku Milion chvilek pro demokracii před budovou Městského soudu v Praze. Součástí byla „Vězeňská kancelář prezidenta Babiše“. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu podala v únoru místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová. Oběma obžalovaným hrozí pět až deset let vězení.

Domů
Sdílet
Diskuse