Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Adéla Ježková
20. září 2022 13:03
Čas čtení 1:25

V Česku přibylo nejvíce nakažených covidem od poloviny dubna. Válek apeluje, aby lidé s příznaky nechodili k volbám

Kategorie:
News
Uložit Uložené
V Česku přibylo nejvíce nakažených covidem od poloviny dubna. Válek apeluje, aby lidé s příznaky nechodili k volbám
Zdroj: Úřad vlády ČR

Počet nakažených onemocněním covid-19 je v Česku aktuálně nejvyšší od poloviny dubna. Na lidi v izolaci apeluje ministr Válek.

V České republice v pondělí přibylo 3 786 nakažených, což je zhruba o 500 více než minulý týden. Zároveň je to nejvyšší přírůstek za jediný den od poloviny dubna. Z nakažených je 1 078 lidí ve věku nad 65 let. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Hygienické stanice provedly 7 082 PCR testů a 8 666 antigenních testů.

20. září 2022 11:44 Čas čtení 0:56 FOTO: S královnou se rozloučili i její čtyřnozí miláčci. Na svou paničku čekali do poslední chvíle FOTO: S královnou se rozloučili i její čtyřnozí miláčci. Na svou paničku čekali do poslední chvíle

Nejhorší situace je aktuálně v okrese Beroun, kde hygienické stanice evidují přes 208 nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Podobně jsou na tom také okresy Hradec Králové, Benešov či Rokycany. Hlavní město Praha má k úternímu dopoledni 155 nakažených na sto tisíc obyvatel za stejný časový úsek.

V nemocnicích s onemocněním covid-19 leží 806 lidí, přičemž 24 z nich je ve vážném stavu nebo potřebují vysoce intenzivní péči. Počet hospitalizací je ale nižší než minulý týden. V pondělí zemřeli v Česku s nákazou dva lidé. Celkový počet obětí za celou epidemii se tak blíží 41 tisícům.

Zájem o očkování dlouhodobě klesá. V pondělí zdravotníci vykázali 5 726 očkovacích dávek. Ukončené očkování (tedy 1. a 2. dávka dvoudávkových vakcín či jednodávková vakcína) má v Česku téměř 6,9 milionu lidí. Nejvíce se očkuje v hlavním městě, nejméně naopak v Karlovarském kraji.

Ministr Válek: Máte-li příznaky, zůstaňte doma

Ke covidu-19 se na Facebooku vyjádřil v souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Chci zdůraznit, že covid je vysoce nakažlivé onemocnění s významnými dopady na veřejné zdraví. I nadále způsobuje závažné průběhy onemocnění a též úmrtí. Proto apeluji na všechny, kteří mají příznaky, aby zůstali doma a neohrožovali nákazou ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí,“ napsal.

19. září 2022 6:00 Čas čtení 4:57 Komunální volby Praha 2022: Politických stran jsme se zeptali, jak budou řešit nedostatek volných míst ve školách a školkách Komunální volby Praha 2022: Politických stran jsme se zeptali, jak budou řešit nedostatek volných míst ve školách a školkách

Starším lidem a lidem se sníženou imunitou, kteří chtějí volit a nemají příznaky respiračního onemocnění, doporučil rozestupy, případně používání respirátoru.

Voliči, kteří budou v době konání voleb v izolaci, mají smůlu. Nemůže k nim ani komise s přenosnou urnou. „Je jedno, jestli je to covid, žloutenka či spalničky. A dle zákona je úplně jedno, kdo toto protiepidemické opatření nařídí – může to dělat krajská hygienická stanice i praktik. Takto to platí už desítky let,“ dodal Válek s tím, že v izolaci s covidem-19 je aktuálně kolem 10 tisíc lidí starších 18 let.

Domů
Sdílet
Diskuse