Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tereza Šnajdrová
23. září 2022 9:40
Čas čtení 1:04

Volby 2022: Dnes se ve 14:00 hodin otevřou volební místnosti. Toto jsou informace, které potřebuješ vědět o komunálních volbách

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Volby 2022: Dnes se ve 14:00 hodin otevřou volební místnosti. Toto jsou informace, které potřebuješ vědět o komunálních volbách
Zdroj: Pexels/volně k užití

V pátek 23. září se ve 14:00 otevřou volební místnosti a začnou komunální volby. Občané Česka si budou volit nové zastupitele.

Komunální volby jsou tu a Češi mají možnost zvolit si na další čtyři roky nové zastupitele na radnicích a magistrátech a senátory. Volby budou probíhat v pátek 23. září od 14:00 do 22:00 a v sobotu 24. září od 8:00 do 14:00, píše Ministerstvo vnitra. Volit mohou všichni občané České republiky, kteří v den voleb dosáhli věku 18 let, a to ve své obci. Volební místnosti se otevřou již za pár okamžiků.

21. září 2022 11:00 Čas čtení 7:52 Velký předvolební průvodce: Toto je vše, co potřebuješ vědět, než půjdeš hlasovat Velký předvolební průvodce: Toto je vše, co potřebuješ vědět, než půjdeš hlasovat

Do volební místnosti si musíš přinést občanský průkaz nebo cestovní pas a volební lístky. Pokud bys je neměl*a, nemusíš se obávat. Od volební komise dostaneš lístky nové, které za plentou vyplníš, vložíš do šedé úřední obálky a vhodíš do urny.

Komunálním volbám v Praze a v Brně se věnujeme již delší dobu. Přinesli jsme ti rozhovory s pražskými lídry a lídryněmi a kandidátům jsme také položili otázky týkající se palčivých témat, která trápí občany.

Volební systém v komunálních volbách je jiný než ten uplatňovaný pro volby do Poslanecké sněmovny. Mnozí jej označují za nejsložitější volební systém. Na volebních listinách se v komunálních volbách nekroužkuje, ale křížkuje. Hlasy je možné rozdělit mezi kandidáty z více stran. Volič buď může zakřížkovat celou stranu, nebo jednotlivé kandidáty z různých stran podle vlastních preferencí. Křížků pak občané mohou rozdat tolik, kolik je členů zastupitelstva.

Pokud by volič zakřížkoval politickou stranu nebo hnutí a zároveň by křížky rozdělil kandidátům stejné strany, křížky pro jednotlivé kandidáty by byly neplatné. V případě, že volič rozdá více křížků, než je členů v zastupitelstvu, jeho celý volební lístek bude neplatný.

Domů
Sdílet
Diskuse