Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher

Bylinky, tinktury i orgasmus. Máme pro tebe tipy na zmírnění menstruační bolesti

Zažíváš během menstruace bolesti a křeče? Refresher pro tebe sepsal (často i celými generacemi) osvědčené tipy, jak je zvládnout.

Adéla Ježková
6. 11. 2022 6:00 Čas čtení: 10:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Bylinky, tinktury i orgasmus. Máme pro tebe tipy na zmírnění menstruační bolesti
Zdroj: Pexels/Polina Zimmerman
Refresher
0
Adéla Ježková
6. 11. 2022 6:00
Čas čtení: 10:11

Bylinky, tinktury i orgasmus. Máme pro tebe tipy na zmírnění menstruační bolesti

Zažíváš během menstruace bolesti a křeče? Refresher pro tebe sepsal (často i celými generacemi) osvědčené tipy, jak je zvládnout.

Adéla Ježková
6. listopad 2022, 6:00
Čas čtení: 10:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Bylinky, tinktury i orgasmus. Máme pro tebe tipy na zmírnění menstruační bolesti
Zdroj: Pexels/Polina Zimmerman

Podle statistik organizace UNICEF každý měsíc menstruuje 1,8 miliardy lidí na celém světě. K menstruaci obvykle dochází každý měsíc a její pravidelnost je známkou toho, že je tvůj cyklus ve zdravé normě. Pro řadu žen a další menstruující lidi (např. trans a nebinární osoby, pozn. red.) toto období v měsíci ale znamená nepohodlí a až paralyzující bolest a křeče. Pokud je to i tvůj případ, tento článek je pro tebe.

 

Jak zjednodušeně probíhá menstruace? Vysvětluje organizace Planned Parenthood
Máš dva vaječníky a v každém z nich je několik (pouhým okem neviditelných) vajíček. Ty díky hormonům dozrávají během menstruačního cyklu a jsou připraveny k oplodnění spermií. Přibližně v polovině menstruačního cyklu tvoje hormony vyšlou vzkaz jednomu z vaječníků, aby toto zralé vajíčko uvolnil – tomuto procesu se říká ovulace. Možná že ji – jako většina lidí – vůbec nezaznamenáš, někteří ale mohou cítit mírnou bolest v podbřišku nebo špinit. Jakmile vajíčko opustí vaječník, putuje jedním z vejcovodů směrem k děloze. Pokud nedojde k otěhotnění, měkoučká výstelka v děloze, kterou pro vajíčko tvoje tělo připravilo, nebude třeba. Sliznice se proto rozpadne a krev spolu s tkání odtečou z těla ven.

 
Přestože délku menstruace jako kvantitativní veličinu lze změřit – a většina lidí tak menstruuje přibližně dva až sedm dní –, s menstruační bolestí je to složitější. Podle odhadů zdravotnických odborníků by se ale dalo říci, že bolestivou menstruaci zažije v reprodukčním věku alespoň jednou až 80 % všech menstruujících. A téměř polovina si ještě musí vytrpět tzv. předmenstruační příznaky, jako může být nadýmání, nafouklé břicho, bolavá prsa, únava či výkyvy nálad. U 5 až 10 % menstruujících je ovšem bolest natolik silná, že naruší jejich život. V takových případech se ale může jednat i o endometriózu, poměrně časté gynekologické onemocnění, o kterém jsme psali v tomto článku. Velmi intenzivní bolest může být také příznakem vzniku cyst, poraď se proto raději se svým gynekologem či gynekoložkou. Nutno také podotknout, že řada žen kvůli zdravotním či jiným obtížím menstruaci třeba vůbec nemá.

Proč mě bolí břicho?

Příčinou menstruační bolesti jsou prostaglandiny, chemické látky, které vyvolávají svalové kontrakce v děloze a pomáhají s odlučováním děložní sliznice. Právě vylučování přebytečné děložní sliznice, které jsme popsali výše, může způsobit bolest a křeče zejména v prvních dnech menstruace. Prostaglandiny způsobují také časté průjmy během menstruace, pro které se například na sociální síti TikTok ustálilo pojmenování „period poop“. Jak vysvětluje server Healthline, pokud tvoje tělo produkuje více prostaglandinů, než potřebuje, dostanou se do krevního oběhu a mají podobný účinek na další hladké svaly v těle, například střeva. Z toho tedy vyplývá, že více prostaglandinů rovná se více bolesti – a více stolice.
 
Na míru a délku menstruační bolesti ale může mít vliv celá řada dalších faktorů, od stresu, životního stylu, stravy po – věř, nebo ne – roční období. Horší totiž může být v zimě, kdy jsou dny kratší a tmavší. „Sluneční svit nám pomáhá přijímat vitamin D a dopamin, které zlepšují náladu, potěšení, motivaci a soustředění. Bez něj mohou být výkyvy nálad, které zažíváme během menstruace, zesílené a obtížněji se s nimi vyrovnáváme,“ řekla v rozhovoru pro Standard ředitelka London Doctors Clinic Preethi Daniel. V zimě trávíme také více času doma, méně se hýbeme a více jíme. I to může mít na (pre)menstruační bolesti vliv. Chladné počasí přitom podle Daniel zřejmě ovlivňuje i délku cyklu. „Práce publikovaná v roce 2011 objevila zvýšenou sekreci hormonů, častější ovulaci a kratší cykly o 0,9 dne v létě ve srovnání se zimou,“ dodala.

Ale zpět k bolesti. Už víme, že během svého života ji zažije valná většina menstruujících. Jak ji ale zmírnit? Refresher ti přináší tipy na to, jak zatočit s menstruační bolestí. Tipy jsme rozdělili na přírodní „léčiva“, volně dostupné produkty, rychlou úlevu a dlouhodobější změny v životním stylu.

Bylinkami proti menstruační bolesti

Jednou ze „superbylin“ je třezalka tečkovaná, která obsahuje flavonoidy uvolňující křeče. Nejenomže třezalka zmírňuje negativní příznaky menstruace, ale také má pozitivní vliv na premenstruační syndrom a dokáže upravit nepravidelný cyklus. Podle serveru Botanic bys měla čaj z třezalky tečkované začít popíjet týden před očekávanou menstruací. Vytvoříš jej jednoduše, drť z této byliny zaliješ 200 mililitry vroucí vody a necháš 10 až 15 minut odstát. Pít jej můžeš až třikrát denně. Můžeš si buď pořídit „čistou“ bylinnou drť, kterou po vylouhování scedíš, nebo rovnou bylinnou směs v čajových sáčcích.

 

POZOR! Bylinky mohou být skutečně v boji proti menstruačním bolestem nepostradatelným pomocníkem. O jejich užívání se ale vždy nejprve poraď se svým lékařem – a to zejména tehdy, kdy užíváš hormonální antikoncepci či jakékoli jiné léky. Je také nutné zdůraznit, že byliny mnohdy nepředstavují rychlou úlevu od bolesti, pro pozitivní vliv bychom je měli užívat pravidelně a/nebo určitý čas před očekávanou menstruací. Některým lidem ale bohužel bylinky nepomáhají ani při pravidelném užívání a je vhodné vyhledat pomoc odborníka.

 

Další bylinou, která dokáže „zatočit“ s bolestivou i nepravidelnou menstruací či silným krvácením, je drmek obecný neboli mnišský pepř. Jeho blahodárné účinky ovšem využívají i ženy při endometrióze, před otěhotněním a po porodu v šestinedělí i během menopauzy. Pomůže ti také vymanit se z náladových stavů během premenstruačního syndromu. Zkrátka se dle všeho jedná o zázrak přírody! Jak ovšem upozorňuje server Herbářka, odvar z drmku má nahnědlou barvu, výrazné aroma a chuťově není příliš lákavý, právě proto je spíše přidáván do směsí, než popíjen samostatně. Koupit jej můžeš například i v kapslích. Pokud si ale věříš, jednu lžičku byliny přelij čtvrt litrem vroucí vody a nech 10 až 15 minut louhovat. Poté přeceď – a přidej alespoň lžičku medu, ať se to dá pít. Tento odvar si můžeš dopřávat maximálně třikrát denně, nicméně po měsíční kúře si vždy udělej alespoň týden pauzu. Drmek by neměly užívat kojící ženy, ženy s gynekologicko-onkologickým onemocněním a s rakovinou prsu.

 

 

Spojencem v boji proti menstruačním potížím může být pro řadu žen i kontryhel obecný, s příznačným anglickým názvem „lady's mantle“ (dámský plášť). Tato bylina stimuluje produkci progesteronu, který je nezbytný pro pravidelnou menstruaci. Podporuje tak ovulaci, a tím pádem i plodnost. Ženy ji po celá staletí ale používají také k regulaci nadměrného menstruačního krvácení a díky kyselině salicylové a kvercetinu i ke zmírnění křečí a bolestí. Tyto sloučeniny, které kontryhel obsahuje, jsou totiž známé svými analgetickými a protizánětlivými účinky, vysvětluje server Indigo Herbs. Stejně jako u většiny bylin, i kontryhel si můžeš koupit v podobě čajových směsí či rovnou jeho nať. V takovém případě přeliješ jednu až dvě čajové lžičky cca 250 mililitry vroucí vody a necháš 15 minut louhovat. Následně nálev scedíš a ještě čerstvý vypiješ, nejlépe jednou až dvakrát denně.

Za „gynekologickou bylinku“ bývá označován také maliník, jehož listy se v tradiční medicíně používají již po staletí – určitě již od 6. století. Užívání maliníku bylo doporučováno ženám se silnými menstruačními bolestmi, ženám před porodem i lidem, kteří měli potíže s trávicím traktem. Lze jej ale údajně užít jako kloktadlo při bolesti krku. Pro nás je ovšem důležitou bylinou díky fragarinu a alkaloidu, které pomáhají snižovat menstruační křeče. Uvolňují a stahují totiž děložní a pánevní svaly. Maliník je podle Apothecary také plný vitaminů skupiny B, vitaminu C a minerálních látek včetně draslíku, hořčíku, zinku, fosforu a železa. Čaj připravíš tak, že jednu polévkovou lžíci sypaných listů maliníku necháš louhovat 10 až 15 minut v osmi lžících vroucí vody. Pro efektivní účinky bys jej ale měla začít pít alespoň tři dny před menstruací.

Mezi další pomocníky při menstruačních křečích řadí bylinkáři například heřmánek, hluchavku, srdečník, měsíček či meduňku. Každému sedne něco jiného, vždy se ale před bylinkovými dýchánky poraď s někým, kdo jim rozumí. Při nevhodném nakládání a požívání by totiž mohly způsobit více škody než užitku.

Volně dostupné produkty na zmírnění menstruační bolesti

Volně dostupných prostředků na zmírnění menstruační bolesti je na trhu nepřeberné množství, a některé z nich dokonce pořídíš i jinde než v lékárně. Některé ovšem stojí poměrně dost peněz – ale kýžený účinek, tedy úlevu od bolesti, mnohdy nepřináší. Refresher ti přináší tipy na produkty, které mají dobrá hodnocení a lze je pořídit bez lékařského předpisu. I zde ovšem platí, že ne všechny preparáty dokážou pomoci všem.

Prvním z nich je pupalkový olej, který se získává lisováním semen pupalky dvouleté. Jedná se o zdroj bohatý na kyseliny gama linolenové, které v těle ovlivňují produkci zánětlivých prostaglandinů uvolňovaných během menstruace. Mohou ti tak přinést úlevu od menstruačních křečí, nadýmání, bolestí hlavy i citlivosti prsou. Jak upozorňuje server Kalíšek, tyto kyseliny si tělo není schopno samo vyrobit – musíme mu je tedy dodat.

 

Z dostupné literatury to skoro vypadá, jako by pupalkový olej byl naprostým zázrakem. Nejenomže nám uleví od menstruačních křečí, ale podporuje také činnost kardiovaskulárního systému, pomáhá udržovat normální hladiny cholesterolu v krvi, čistí krev – a dokonce pomáhá v boji s akné a kožními vyrážkami. Jako bonus některým ženám zvyšuje sexuální libido a lze jej použít i po krušné noci, kdy člověka přepadne kocovina. Doporučená denní dávka pupalkového oleje činí tři čajové lžičky, zdravému člověku ovšem k blahodárným účinkům mnohdy stačí lžička jedna. Pokud ale nejsi fanda tekutých doplňků stravy, pupalku můžeš zobat i v podobě kapslí. Pupalkový olej pořídíš od 100 do 500 Kč v závislosti na velikosti balení.

 

TIP: Chceš si pořídit menstruační kalhotky, ale nevíš jaké? Refresher několik českých značek otestoval v tomto článku.

 

Když se řekne „zmírnění menstruační bolesti“, mnoha lidem jistě v mysli vyvstane také hořčík. Není se čemu divit, magnesium dokáže proti křečím – a to nejen těm menstruačním – divy. Účinnost hořčíku byla prokázána v celé řadě odborných prací. Působí tak, že uvolňuje hladké svalstvo dělohy a snižuje množství těch již několikrát zmíněných, „zpropadených“ prostaglandinů.

 

Například studie z roku 2017 zdůrazňuje pozitivní korelaci mezi podáváním hořčíku a úlevou od premenstruačního syndromu, dysmenorey (velmi bolestivé menstruace), postmenopauzálních příznaků, ale třeba i migrény. Je ovšem nutné zdůraznit, že menstruačním křečím brání denní užívání hořčíku – pokud si jej vezmeš až tehdy, kdy se svíjíš v bolestech, samotný ti pravděpodobně příliš nepomůže. Když jej neužíváš každý den, může se ale při menstruaci jednat o vhodný doplněk k například některému léku proti bolesti. Hořčík si můžeš koupit v kapslích i v podobě šumivých tablet, kromě účinné látky tak dostaneš i sladký nápoj příjemné chuti – od grepu, citronu po například jablko. Sehnat je je zároveň možné i za pouhých 50 Kč.

Poměrně mnoho pozitivních recenzí má také bylinný koncentrát s názvem Gynex od společnosti Energy. Jedná se o tekutou směs bylin (trnovník akát, mochna husí, všedobr horní, kakost smrdutý, jestřabina lékařská, fenykl obecný, svízel syřišťový, chaluha bublinatá, lékořice lysá, měsíček lékařský, jetel luční, hluchavka bílá, kontryhel obecný, brusnice borůvka a krvavec toten) a směs přírodních silic (anýzová, badyánová, fenyklová, grepová oplodí, kardamomová, majoránková, mátová polej, nardová a řebříčková). Podle webových stránek společnosti složky tohoto extraktu „harmonizují hormonální systém, normalizují činnost štítné žlázy, udržují dobrý stav reprodukčního systému a zajišťují premenstruační a menopauzální komfort“. Fenykl obecný v něm obsažený zároveň podporuje normální trávení a lékořice lysá přispívá k duševnímu zdraví a klidu.

 

Některé ženy si jej kromě zmírnění menstruačního diskomfortu chválí i díky „narovnání“ rozhozeného hormonálního cyklu například po vysazení antikoncepce. Gynex má mírně nahořklou chuť a doporučená denní dávka pro dospělého člověka činí dvě až sedm kapek denně, přičemž po třech týdnech užívání si musíš udělat týdenní pauzu. Jeho cena se pohybuje od 394 Kč za 30 mililitrů. Před jeho užíváním se ale nezapomeň poradit se svým lékařem, kvůli obsaženému kontryhelu jej totiž nemohou užívat například ženy s endometriózou.

 

Mezi další volně dostupné a oblíbené produkty na zmírnění menstruačních bolestí jistě patří všem dobře známý termofor neboli nahřívací lahev. Pořídit si jej můžeš ve všech tvarech i barvách, některé se dokonce prodávají ve tvaru polštáře či plyšáka. Praktický může být i nahřívací pás, který si zapneš a nemusíš nikde nic držet – některé jsou i elektrické. Na stejném principu pak fungují i jednorázové nahřívací náplasti, jejichž pořizovací cena začíná na 30 korunách.

Teplo, sport i orgasmus = rychlá úleva 

Mohou nastat dny, kdy člověk nebude mít doma nic z výše uvedeného, dokonce ani růžové ibalginové pilulky. Menstruační bolest ale dokáže být neúprosná a nesnesitelná. Jak si ulevit rychle a snadno s možnostmi, které má k dispozici zřejmě většina z nás?

Prvním z tipů, který mnohým menstruujícím dopřeje rychlou úlevu, je teplo. Nemáš-li doma termofor ani nahřívací lahev, skoč do sprchy či vany plné horké vody. Teplo totiž prokrvuje pánevní oblast, což pomáhá uvolnit svaly, které křeče způsobují. Dej si ovšem pozor, aby voda byla jen tak horká, aby se ti nezamotala hlava. Zvlášť v souvislosti s tím, že některé ženy si k této horké „menstruační“ vaně dopřávají sklenku červeného vína. Je také možné, že horká vana či sprcha ti pomohou pouze krátkodobě, není tak na škodu popřemýšlet i nad koupí termoforu.

 

Možná tě to překvapí – a možná je to to poslední, nad čím bys během menstruačních obtíží přemýšlela –, ale úlevu ti může přinést i cvičení. „Progesteron i estrogen jsou po celou dobu trvání menstruační fáze cyklu na nejnižší úrovni, což může způsobit, že se lidé cítí unavení a méně energičtí,“ popsal pro Healthline lékař Christopher Holligsworth. Pokud ale cvičení či sportování obecně patří do tvé každodenní rutiny, nemusíš jej vynechávat ani při menstruaci. Cvičení nám totiž dodává přirozený endorfinový stimul, který člověku může zlepšit náladu a pomoci od menstruačních křečí. Nemáme ale na mysli nějaký extrémně intenzivní silový workout. Vhodné je spíše lehké kardio, jóga, pilates – ale i třeba obyčejná procházka. Je důležité poslouchat své tělo a netlačit jej někam, kam se mu zrovna nechce.

Za „pohybovou aktivitu“ by se z určitého hlediska jistě dal považovat i sex či masturbace. Legrace stranou, orgasmus opravdu dokáže pomoci od menstruačních bolestí. Při vyvrcholení se totiž do dělohy nahrne krev, která je pomáhá zmírnit. Jistě tě také zbaví stresu a díky vyplaveným endorfinům ti pomůže lépe se uvolnit. Při orgasmu se zároveň v lidském těle uvolňují chemické látky jako oxytocin a dopamin, které působí jako léky proti bolesti. A co víc – podle některých žen je orgasmus při menstruaci intenzivnější a trvá déle!

Méně cukru, nikotinu a tučného jídla znamená lepší menstruační komfort, míní vědci

Výše popsané tipy se dají praktikovat v podstatě ihned – skočíš třeba do lékárny pro hořčíkové tablety, koupíš si ve specializovaném obchodě bylinky nebo si pořídíš termofor. Výzkumy nicméně také ukázaly, že menstruační bolesti lze zmírnit úpravou životního stylu. To už není tak snadné a rychlé – ale ani nemožné. Například studie z roku 2016 mezi 250 vysokoškolskými studentkami došla k závěru, že opravdu existují souvislosti mezi intenzitou menstruačních křečí a vhodným stravováním, pravidelnou fyzickou aktivitou, péčí o sebe, vysokou úrovní sociálních vztahů a snížením hladiny stresu.

 

Dysmenoreou (velmi silnou menstruační bolestí) trpěly spíše ženy s vyšším BMI bez výrazných sportovních návyků a ženy, které zažívaly vyšší míru stresu a úzkostí. Opakovaně byla také potvrzena role kyseliny arachidonové (obsažené v živočišných tucích, zejména v mase a mléčných výrobcích) při syntéze prostaglandinů.

 

Jak před časem psal i Refresher, menstruační bolesti může zhoršit také cukr – což se lehko říká, ale většina žen stejně v prvních dnech sáhne po čokoládě a dalších sladkostech. Studie z roku 1999 také došla k tomu, že dysmenoreou více trpí kuřačky. To je pravděpodobně kvůli obsaženému nikotinu v cigaretách, který způsobuje vazokonstrikci (stažení hladkého svalu).

Může se to zdát jako výrazná změna životního stylu, ale nemusíš vyřazovat všechno naráz. Experimentuj, dopřej si dostatek času a zkoušej, co na tvoje tělo funguje. Je možné, že žádný z našich tipů ti od menstruační bolesti neuleví, což automaticky neznamená, že by s tebou bylo něco špatně. Stejně jako je každé tělo jiné, odlišné jsou i menstruace. Pokud by tě ovšem bolesti vyřazovaly z běžného života a nic na ně nezabíralo, neváhej vyhledat odborníka. Menstruace není nic, za co bychom se měli stydět. 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.