Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
29. ledna 2023 13:12
Čas čtení 1:29

ČHMÚ varuje: V Česku udeří silný vítr a hrozí sněhové závěje. Kde platí vysoký stupeň nebezpečí?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
ČHMÚ varuje: V Česku udeří silný vítr a hrozí sněhové závěje. Kde platí vysoký stupeň nebezpečí?
Zdroj: Unsplash/Khamkéo Vilaysing/volně k užití (ilustrační foto)

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před silným větrem a tvorbou závějí. Platit bude od pondělního rána až do čtvrtka 2. února.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před silným větrem a tvorbou závějí. Silný vítr bude sužovat téměř celé Česko, a to od pondělního rána až do úterní šesté hodiny ranní. V platnosti je také výstraha v souvislosti se sněhem a tvorbou závějí, která bude platit od pondělního rána do čtvrtka, přičemž v Libereckém a Královéhradeckém kraji bude v platnosti vysoký stupeň nebezpečí.

29. ledna 2023 9:07 Čas čtení 1:53 „Neprofesionální, vyměnit.“ Mluvčí prezidenta Markéta Řeháková čelí kritice kvůli emotivnímu vystoupení „Neprofesionální, vyměnit.“ Mluvčí prezidenta Markéta Řeháková čelí kritice kvůli emotivnímu vystoupení

Výstraha před silným deštěm bude platit od pondělní šesté hodiny ranní až do úterního rána. V platnosti je nízký stupeň nebezpečí, a to ve všech krajích Česka. „Čerstvý jihozápadní až západní, postupně až severozápadní vítr bude v nárazech místy dosahovat kolem 20 m/s (70 km/h),“ hlásí meteorologové.

Hrozí poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách, nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi a možné jsou i komplikace v dopravě.

„Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ uvádí meteorologové doporučení ke zmírnění následků jevu. 

Ve dvou krajích platí vysoký stupeň nebezpečí

Kromě první zmíněné bude od pondělního rána v platnosti také výstraha v souvislosti s tvorbou sněhových jazyků a závějí. Ta bude platit až do čtvrtka 2. února, a to ve všech krajích kromě Prahy. V severní části Libereckého a Královéhradeckého kraje pak dokonce platí vysoký stupeň nebezpečí. 

18. června 2024 18:20 Čas čtení 4:31 ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People

„Varujeme před nebezpečnými podmínkami pro řízení vozidel, některé vozovky mohou být nesjízdné. Komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Při jízdě autem nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla. Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné,“ dodávají meteorologové z ČHMÚ.

Zpět
Sdílet
Diskuse