Návrh kódu webové stránky vymyslela umělá inteligence. Její kód ale obsahoval mnoho chyb.
Znáš ten pocit, když ti kočka přeběhne po klávesnici v momentě, kdy zrovna řešíš důležitou konverzaci s kolegy a kolegyněmi v práci, případně vysvětluješ učiteli a učitelkám, proč jsi včas neodevzdal*a normální úkol? Tak nedávno vznikl portál, kde kočky po klávesnici pomyslně běhají pořád. A ty si můžeš vyzkoušet, jaké to je psát si se zvířetem, které ovládlo internet.
Ale teď vážně. Na konci minulého roku lidi fascinoval chat s umělou inteligencí ChatGPT. Neživý uživatel či neživá uživatelka na druhé straně ti odpovídali na zprávy a z tvých odpovědí se AI učila jazyk, faktografii a postupně brousila a stále brousí své schopnosti k dokonalosti.
Řada lidí se s nástupem umělé inteligence začala bát, že v blízké budoucnosti přijde o práci. Mluvilo se i o tom, že jednou vystřídá programátory. To se rozhodl otestovat autor CatGPT Wouter, jenž pomocí ChatGPT napsal jednoduchou stránku, která si s tebou povídá jako kočka. Tedy do té doby, dokud na ni sám*sama nezamňoukáš. V tu chvíli ti napíše: „Napodobování je nejupřímnější formou lichocení, jakou může průměrnost vzdát poctu velikosti.“
„Ahoj, tady Wouter! Tuto stránku jsem udělal pro zábavu a proto, abych se zlepšil v programování pomocí ChatGPT. Abychom si to ujasnili, toto není žádná forma umělé inteligence, jenom ti na každou odpověď hodí náhodný počet mňouknutí. K tomu, abych ji vytvořil, jsem použil ChatGPT a ten taky napsal JavaScript k této stránce,“ popisuje v chatu zakladatel CatGPT.
Podle něj ale ani ChatGPT nenapsal kód dokonale. V momentě, kdy se stránka stane o něco komplexnější, spadne. Zároveň prý vygeneroval některé elementy, o které Wouter nežádal. „Takže v podstatě se dá použít jako skvělý odrazový můstek a pomůže ti ušetřit čas, lidi ale evidentně zatím nahradit nedokáže,“ uzavřel Wouter.