Produkce si moc dobře uvědomují, že skandály někdy dokáží filmům spíš pomoci než uškodit. Sestavili jsme top desítku snímků, které vzbudily největší vášně, ať už pouhou svou kampaní, anebo třeba zobrazením pojídání reálných psích výkalů.
Česká kina přichází již tento čtvrtek s novou perličkou univerza DC The Flash, na kterou první zahraniční novinářky, novináři i obecenstvo pěli chvalozpěvy. Na Rotten Tomatoes se snímek před premiérou dostal na 89 % „čerstvosti“ a v recenzích se chválil humor, scénář a překvapivě i herecký výkon hlavní hvězdy. Bez ohledu na to, jak skvělí jsou Ezra Miller jako Barry Allen, ale překvapivě nepadlo příliš zmínek o jejich dlouhé řadě kriminálních kauz.
Miller přitom hrozilo až šestadvacet let odnětí svobody a na kontě mají mimo jiné obvinění z groomingu několika dětí, závažných výhrůžek, únosu, výtržnictví i několikanásobného napadnutí. Jejich kauzy jsme minulý rok shrnovali v tomto článku.
Je až s podivem, že se přes všechny (pro marketing filmu potenciálně nebezpečné) případy studio Warner Bros. spokojilo s jejich omluvou a příslibem terapie a obsazení svého Flashe zachovalo. Těžko říct, zda je Ezra přesvědčili, nebo jestli bylo natáčení Flashe už v natolik pokročilé fázi, že už se prostě nevyplatilo řešit nový casting.
Ezra jako hlavní hvězda vyvolávají kontroverzi, ale nezdá se, že by to mělo škodit jak přijetí filmu většinovým publikem, tak tržbám. Ostatně o tom, že kontroverze, zákazy a znechucení nemusí filmu nutně ublížit, jsme se v minulosti přesvědčili již několikrát. My jsme si pro tebe připravili seznam deseti filmů, které se i přes (nebo možná pro) svou rozporuplnost staly úspěšnými.
Bohemian Rhapsody (2018)
Přes veškerý úspěch, který životopisný snímek o Freddiem Mercurym a kapele Queen zaznamenal, provázelo jeho natáčení hned několik komplikací, skandálů a kontroverzí.
Zásadně komplikované bylo už hledání ideálního Mercuryho představitele. Původně obsazený Sacha Baron Cohen se totiž role vzdal, oficiálně kvůli „kreativním neshodám“. Ve skutečnosti tomu měl napomoci konflikt s nejmenovaným členem kapely a hercova předchozí kariéra komediálního herce. Nevyšlo ani obsazení Bena Whishawa a zpěvák dostal svou hereckou podobu až s nástupem Ramiho Maleka.
Problémy v týmu provázely i post samotného režiséra. Dextera Fletchera, který na Bohemian Rhapsody začal pracovat, v roce 2016 dočasně nahradil Bryan Singer. Ten natočil dvě třetiny filmu, než musel z projektu odejít. Podle oficiálního vyjádření kvůli zdravotnímu stavu své matky, svou roli ale pravděpodobně sehrály i neshody s Malekem. Po odchodu Singera se do projektu opět vrátil Fletcher a snímek dokončil.
Snímek se podařilo dokončit za těžkých duševních bolestí, ale ani po svém vydání se z řady neblahých událostí nedostal. Kritika vyčítala filmu naprosté nepochopení a potlačení Mercuryho života jako gaye. Kromě toho se začala objevovat obvinění ze sexuálního násilí Bryana Singera, který měl zneužívat nezletilé chlapce, což vedlo k vyškrtnutí Bohemian Rhapsody z LGBT Awards společnosti Glaad.
Mechanický pomeranč (1971)
Na film Stanleyho Kubricka z roku 1971 se není snadné dívat, a to ani téměř po padesáti letech. Explicitní násilí, brutalita a sociopatický hlavní hrdina Alex dokáží vzbudit úzkostlivé pocity. Ještě o něco intenzivnější je expozice systémového násilí, často brutálnějšího než zločiny přítomných zločinců.
Alex se v Kubrickově adaptaci slavného románu stává obětí svého vlastního života, zjišťuje, že se z členů jeho zločinecké partičky stali policisté, že jsou ještě agresivnější než „za starých časů“, a Alexovi údajní zachránci jsou mocí posedlí sadisti.
Právě vykreslení brutality systému vysloužilo Mechanickému pomeranči status závadného, nevhodného a zakázaného filmu. Od roku 1971 do roku 2000 byla jeho distribuce zakázána v Irsku, v Singapuru se dostal do kin až v roce 2011. Kromě toho se nemohl promítat ve Španělsku během Frankovy diktatury nebo v Jihoafrické republice během apartheidu. Mechanický pomeranč kvůli zobrazování citlivých témat patří mezi kontroverzní filmy, zároveň ale patří ke klasice, kterou by sis neměl*a nechat ujít.
Fando y Lis (1968)
Alejandro Jodorowsky je multitalentovaný umělec, který dle svých slov očekává to stejné, co běžní Američané čekají od užívání psychedelických drog. Jeho nedokončená Duna se Salvadorem Dalím měla trvat čtrnáct hodin a mělo jít o jeden z vůbec nejdražších snímků. Povyk ale Jodorowsky vyvolal už svým debutem z roku 1968.
Co se dočteš po odemknutí?
- Po kom diváci házeli kameny.
- Ve kterém snímku se pojídaly pravé psí výkaly.
- Který snímek byl trnem v oku KLDR.
- Který film změnil zákony ve Velké Británii.
- Která filmová klasika měla na USA přinést Boží hněv.
- Že zákazy a výhrůžky jsou běžné i ve 21. století.