Umělá inteligence by zvládla už v optikách vyhodnocovat snímky z očních skenerů, čímž by ulehčila nemocnicím, kde je vyhodnocují lidé.
Nedávná studie v časopise British Journal of Ophthalmology odhaduje, že 25,3 % lidí v Evropě, kteří jsou starší 60 let, mají počáteční příznaky nejčastější příčiny slepoty – makulární degenerace. Umělá inteligence může nově tyto problémy pomoci zmírnit. Informoval o tom server Wired.
Každá ordinace a často i optiky jsou dnes už vybaveny očními skenery, které dokáží neinvazivním způsobem pořídit snímky sítnice s opravdu vysokým rozlišením. Praktičtí optometristé či lidé v optikách ale nemají vždy ty nejodbornější znalosti k analýze OCT skenů, takže v současné době nadměrně odkazují pacienty do očních nemocnic, což přispívá k jejich zátěži.
Systém umělé inteligence dokáže analyzovat OCT skeny a vyhodnotit je u více než 50 onemocnění sítnice, a to na stejné úrovni jako odborní oftalmologové. Systém je nyní trénován na rozmanitém souboru dat, který zajistí, že bude fungovat u každého pacienta*pacientky bez ohledu na etnickou příslušnost či klinické prostředí.
Jakmile bude algoritmus dostatečně „naučen“, bude možné systém umělé inteligence nasadit ve velkém měřítku a bude schopen identifikovat a upřednostnit osoby s nejhorší prognózou v místních ordinacích, aby je mohli v nemocnicích léčit jako první.