Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
První a nejdéle sloužící britská válečná agentka pocházela z Polska. Po invazi do Polska v roce 1939, na které se podílelo hitlerovské Německo, Sovětský svaz a Slovenský stát, nabídla své služby Britům.
Krystyna Skarbek vyrůstala v rodině aristokratů a zkoušela také kariéru v modelingu. Bavila se však i pašováním cigaret přes Tatry, což později zužitkovala jako špionka, kterou Winston Churchill označil za svoji nejoblíbenější.
Potřebovala vymyslet plán úniku. Po dlouhém výslechu příslušníků gestapa, jejichž praktiky mohly být skutečně brutální, se silně zakousla do jazyka. Z úst se jí začala postupně valit načervenalá tekutina. Polka Krystyna Skarbek, která před svými vězniteli vykašlávala krev, zalhala, že má tuberkulózu, díky čemuž se dostala na svobodu. Její život byl během druhé světové války ohrožen nesčetněkrát, ale Skarbek si pokaždé poradila.
Po útoku Adolfa Hitlera na Polsko se stala první válečnou agentkou britské tajné služby, která nacistům způsobila řadu škod. Být ženou-špionkou nebylo úplně běžné, ale Skarbek ukázala, že má co nabídnout. Bývalá modelka a aristokratka se v mládí věnovala pašování cigaret přes Tatry a dobře znala tamní přeshraniční trasy.
Pro mise mezi dobytým Polskem a Maďarskem byla proto velmi cennou agentkou. Během války neunikla pozornosti britského premiéra Winstona Churchilla, který ji nazval svou „nejoblíbenější špionkou“. Skarbek se podařilo získat informace o plánování útoku nacistů na Sovětský svaz nebo o samotě a bez jakékoli pomoci zachránila další agenty před popravou. Její životní příběh údajně inspiroval Iana Fleminga, autora Jamese Bonda, k vytvoření postavy první Bond girl Vesper Lynd.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jak se aristokratka a modelka dostala k práci agentky.
V čem měly ženy agentky výhodu před svými mužskými kolegy.
Za co ji v mládí vyloučili ze školy.
Co se stalo na jejích misích v Maďarsku.
Proč se říkalo, že je dvojitou agentkou.
Jak si chtěl jeden z jejích žárlivých milenců údajně ustřelit genitálie.
Krystyna Skarbek se narodila v roce 1908 do polské šlechtické rodiny hraběti Jerzymu Skarbekovi a židovské matce Stefanii Goldfeder, která později zemřela v nacistickém vězení. Už v mládí se projevila její osobitá povaha, když ji ve 14 letech vyloučili z ženského kláštera za to, že podpálila knězi sutanu.
V roce 1930 se rodina po smrti jejího otce dostala do finančních problémů. Skarbek si tehdy našla práci v automobilovém průmyslu, ale v továrně kvůli plicním potížím příliš dlouho nevydržela. Ve stejném roce se také stihla poprvé vdát i rozvést. Kromě toho se zúčastnila soutěže krásy Miss Polsko a skončila šestá, ale mnohem více si užívala pašování cigaret, které převážela do země přes Vysoké Tatry.
V roce 1938 si vzala muže jménem Jerzy Gizycki a společně odcestovali na diplomatickou misi do Etiopie. Na začátku druhé světové války pak s manželem odcestovali do Londýna, kde se Skarbek přihlásila do britské zpravodajské služby.
Na vedoucí tajné služby zapůsobily i její zkušenosti s pašováním cigaret. George Taylor z MI6, který stál za jejím přijetím, o Christine napsal: „Je zanícenou polskou patriotkou, zkušenou lyžařkou a milovnicí dobrodružství,“uvádí web English Heritage. V roce 1939 se tak stala první ženskou válečnou agentkou britské tajné služby.
Místo střelných zbraní preferovala výbušniny
Ženy-agentky nebyly ve zpravodajských službách příliš využívány, ale v jistém ohledu měly oproti mužům výhodu. „Na příkladu západní Evropy se nasazení žen velmi osvědčilo. Ženské agentky na ulicích budily menší pozornost a uměly se v rámci populace lépe maskovat. Musíme si uvědomit, že když se například ve Francii objevil zdravý muž, na kterém bylo vidět, že je vysportovaný, mohl vzbudit podezření – proč není nasazen na práci ve Třetí říši? Zatímco žena tak velkou pozornost kvůli svému vzhledu nevyvolávala,“řekl nám v rozhovoru historik Marin Posch.
Na mise Skarbek nosívala dlouhý nůž uložený v pouzdře a místo střelných zbraní preferovala ruční granáty. „S pistolí se můžete ubránit maximálně proti jedné osobě. S ručním granátem proti pěti, možná i deseti,“cituje její slova Daily Mail. Pokud by se ale ubránit nedokázala, v sukni měla pro každý případ všitou kapsli s jedovatým kyanidem.
Britský ambasador sir Owen O'Malley o Skarbek řekl, že „byla nejodvážnější osobou, jakou kdy znal“. „S dynamitem uměla udělat všechno – jen by ho nesnědla.“
Jeden z milenců si prý kvůli ní chtěl ustřelit genitálie
Na svoji první misi byla Skarbek vyslána do Maďarska, kde působila jako novinářka. Jejím cílem však bylo nacisty okupované Polsko. Do země cestovala například i jako turistka na lyžích. Při zdolávání nočních svahů byla někdy vystavena extrémně nízkým teplotám, které klesaly až k –30 °C.
Z Polska přinášela cenné informace či mikrofilmy a do země nosila pro místní odboj peníze, propagandistické materiály, zbraně nebo výbušniny. Při prvních misích poznala polského důstojníka Andrzeje Kowerského, který přišel o jednu nohu, ale přesto nadále bojoval proti nacistům.
Postupem času se z dvojice stali milenci. Těch však měla Skarbek za život mnohem víc. Podle zprávy britské tajné služby jí jeden ze zhrzených mužů v Budapešti se zbraní v ruce vyhrožoval tím, že si prý ustřelí genitálie, píší New York Times. Při stisknutí kohoutku se však netrefil a nechtěně se postřelil do nohy.
Nejoblíbenější špionka Winstona Churchilla
Během působení mezi Maďarskem a Polskem Skarbek stihla navštívit i svou matku ve Varšavě, kterou přesvědčovala, aby opustila zemi. Matka však naneštěstí dceřinu dobře míněnou radu odmítla a později zemřela ve vězení Pawiak, informuje Daily Mirror.
Při přechodu mezi hranicemi jednou agentku chytila i slovenská pohraniční stráž, kterou Skarbek dokázala podplatit a nakonec ji pustila. V lednu 1941 se však Kowerski a Skarbek dostali do rukou gestapa. Agentka tehdy využila pozoruhodnou taktiku úniku.
Během výslechu se velmi silně zakousla do jazyka a začala vykašlávat krev. Tajné službě tvrdila, že má tuberkulózu, a tak ji spolu s Kowerským poslali do nemocnice. Rentgen hrudníku u Skarbek skutečně potvrdil poškození plic, které se u ní projevilo již před 15 lety, kdy pracovala v automobilovém průmyslu. Dvojici podezřelou z tuberkulózy tak raději propustili.
Zanedlouho nato se oba vydali do zahraničí s novými pasy z britského velvyslanectví. Skarbek obdržela jméno Christine Granville, které používala do konce svého života, a Kowerski přijal nové jméno Andrew Kennedy.
V tomto období se Granville podařilo získat informace i o údajném plánu nacistů na útok proti Sovětskému svazu, který se později potvrdil. Agentčina zjištění se dostala na stůl britskému premiérovi Winstonu Churchillovi, který o rodačce z Polska začal mluvit jako o své „nejoblíbenější špionce“.
Riskovala život, aby z vězení dostala své kolegy
Zmíněné a mnohé další úspěchy nakonec vedly k podezření, že je Granville dvojitou agentkou, a tak do roku 1943 nedostávala žádné důležité úkoly. Na konci roku ale podstoupila ve Special Operations Executive parašutistický výcvik a v roce 1944 ji nasadili ve Francii, kde absolvovala několik misí. Granville ovládala francouzský jazyk a v zemi pracovala pod agentem Francisem Cammaertsem, který byl zároveň jejím milencem.
Když Cammaertse a další dva agenty v srpnu 1944 chytili nacisté, Granville se je rozhodla na vlastní pěst osvobodit. Jako osobám podezřelým ze špionáže jim totiž hrozila poprava. Jelikož místní odboj přepadení věznice ve městě Digne považoval za nemožný, Granville musela vymyslet plán, který nevyžadoval přímý útok.
Nacistickému důstojníkovi ve vězení tvrdila, že je britskou agentkou a zároveň neteří generála Bernarda Montgomeryho. Upozornila ho na to, že spojenecká vojska brzy obsadí Francii, a za propuštění vězňů mu nabídla dva miliony franků. Velitel po zvážení svých možností agentce vyhověl a Cammaerts s dalšími dvěma muži se tak díky její riskantní akci dostali na svobodu.
Přežila nástrahy války, ale zabila ji žárlivost
Návrat do civilního života nebyl pro Granville jednoduchý. Se svým manželem Jerzym Gizyckým se vzhledem k několika milostným románkům po válce v roce 1946 rozvedli. Původně se chtěla vrátit do Polska, ale vzhledem k obsazení její rodné země Sovětským svazem musela zůstat v Londýně.
Podle English Heritage byla Christine Granville nejdéle sloužící britskou válečnou agentkou. Vláda se však o její zařazení do společnosti neuměla postarat a v průběhu let tak bývalá špionka vystřídala několik zaměstnání. Pracovala například jako servírka, ale také stevardka na lodi.
V 50. letech se do ní bláznivě zamiloval jeden z kolegů jménem Dennis Muldowney, se kterým měla krátký románek. Granville mu však jeho náklonnost neopětovala, a tak ji odmítnutý muž v návalu zlosti v červnu 1952 v hotelu Shellbourgne v Londýně zavraždil.
Muldowney byl za vraždu bývalé agentky v září 1952 oběšen. Cestou k popravě podle New York Times tvrdil, že Granville „stále velmi miluje“. Muž, který jí byl nejbližší, polský důstojník Andrzej Kowerski, žil až do roku 1988. Po smrti byl pohřben na hřbitově vedle Christine Granville, kterou začátkem 40. let znal ještě jako Krystynu Skarbek.